Makyaj ve güzellik ile ilgili her şey!

Kuru Cilt Kırışıklığa Neden Olur mu?

4 dk okuma süresi

Bugün 0, toplam 502 kez okundu.

Yıllardır hep duymuşuzdur, kuru cilt kırışıklığa neden oluyormuş diye, doğru mu? yanlış mı? Neler kırışıklığa neden olur ve cildinizi korumak için neler yapabilirsiniz hepsi bu yazımızda, hemen devamını okuyun.

Bir çoğunuzun bunu doğru sandığını biliyoruz, ama rahat bir nefes alabilirsiniz! Kuru ciltler kırışıklığa neden olmaz, evet olumsuzluk var cümlede, kırışıklıkların nedeni kuru ciltler değil. Kuru ciltler kırışıklıkların görünümünü cilt yapısından dolayı biraz daha fazla göstermeye meyillidir ama bu kuru ciltlerin kırışıklık yaptığı anlamına gelmez ve yapacağınız doğru cilt bakımıyla bu durumu da ortadan kaldırabilirsiniz.

Kuru ciltler ve kırışıklıklar arasında bağlantı nedir?

Kuru ciltli bayanlar, evet cildinizin yapısı sonucu kırışıklık oluşmuyor ama bunun anlamı tehlikeyi atlatmanız anlamına gelmiyor. Kuru bir cilt, doğru bakımı yapılmamış bir kuru cilt kırışıklıkların ilerlemesine yardım edebilir. Kuru ciltlerin yapısı gereği yani nemsiz kalmış bir cilt, kırışıklıkları, sarkıkları ve çatlakları daha kötü gösterir. Karma ve yağlı ciltli kadınların nemlendirmeye sizin kadar ihtiyaç duymaması sonucu onların ciltleri genelde kırışıklıkları ve diğer problemleri göstermez. Bu durumda kuru ciltli kadınların yapması gereken cildinin üretmediği nemi kendisi dışarıdan düzenli bir şekilde sağlaması gerekir. Sadece kırışıklıklarınız ve diğer cilt sorunlarınız için değil, daha yumuşak, sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmanız için de önemli bir adım, mutlaka cildinizi nemlendirmeyi unutmayın.

Önemli not: Nemlendirici ürünlerinizi anti-aging yani yaşlanma karşıtı seçmeniz kırışıklık sorununuzun çözümünü hızlandıracaktır. İlk kullanımda işe yarayan krem yoktur, düzenli kullanmak burada en önemli şey.

Peki, kırışıklıklara ne neden olur?

Kuru cilt kırışıklığa neden olmuyorsa, kırışıkların nedeni nedir? aklımıza ilk bu soru geliyor değil mi, bir kaç nedeni şunlar;

 1. Yaşlanmak: Hayatın gerçekleri, her gün yaşlanıyoruz bunu durduramayız. Yaşlandıkça cildimiz de bizimle birlikte yaşlanıyor. Kolajen ve elastin kaybediyor bu da kırışıklıklar için uygun bir ortam oluşturuyor.
 2. UV ışınları: En önemli nedenlerinden birisi de kırışıkların UVA ve UVB ışınları. Az önce bahsettiğimiz kolajen ve elastin hatırlıyorsunuz değil mi? Bu ışınlar her ikisine de hasar veriyor ve yaşlanmamızı hızlandırıyor.
 3. Sigara kullanmak: Sigara içmenin size zarar vermeyeceğini mi düşünüyordunuz? Tekrar düşünün. Kolajen ve elastinlere hasar verebilecek etkenlerden birisi de sigara içmek ama sadece bununla kalmıyor cildinizin sarkmasına da yol açıyor. Sigara düşündüğünüz gibi sadece içinize zarar vermiyor.
 4. Kirlilik: Kırışıklıkların en büyük etkenlerinden birisi de hava kirliliği, ne kadar önlem alırsanız alın, sigara kullanmasanız bile başkasının sigara kullanması hava kirliliği yoluyla sizi de etkileyecektir. Daha bir çok size zararlı madde havada bulunmakta.
 5. Menopoz: Menopoz boyunca hormonlarda bir çok değişiklik olur bu dengesizlik ve değişimler sizin cildinize kötü etkiler yaratabilir ve sarkmalara da yol açabilir.
 6. Tekrarlanan mimikler: sürekli ve tekrarlanarak yapılan mimikler ilk önce ince çizgileri oluşturur ve sonrasında da kırışıklıklara dönüşür. Yaşlandıkça cildimiz esnekliğini kaybeder bu yüzden yaptığımız mimikler yerine geri gelemez ama kırışıklık olarak kalır.

Cilt kırışıklığı nasıl giderilir? / Yüzdeki kırışıklıklar nasıl yok edilir?

Yukarıda saydığımız nedenleri gördünüz, kırışıkları tek bir nedenden değil bir kaç nedenden dolayı oluşmaktadır. Hatta bazıları (ne yazık ki) sizden kaynaklanmasa bile sizi etkiler. Zamanı geri alamaz ve UV ışınlarını yok edemeyiz tabii ama aşağıdaki maddeleri uygulayarak kendimizi bir çoğundan koruyabiliriz.

 1. Sigarayı bırakın: tamam anlıyoruz, sigarayı bırakmak hemen olacak bir şey değil ve hiç kolay değil ama kesinlikle kendinizi zorlamanıza değecek bir karar. Sigarayı bırakmanız hem kırışıklıklarınız için hem de kendi sağlığınız için harika bir karar olur.
 2. Güneş kremi: güneş kremini sadece tatilde sürmeyi bırakın. Güneş her yerde! Kışın bile güneş kremi kullanın, sadece yüzünüze uygulamanız yeterli. En az 30SPF veya daha yüksek kullanmalısınız bu şekilde UV ışınlarından korunabilirsiniz.
 3. Antioksidanlar: cilt bakımınıza antioksidanlardan ekleyin, bunlardan birisi vitamin C! Uv ışınları, sigara ve hava kirliliği gibi nedenlerden sizi biraz da olsa koruyabilir.
 4. Yediklerinize dikkat edin: Bir çok çalışma göstermiştir ki, yediklerimizle cildimizin kalitesi arasında kesin bir oran var. Bazı yiyecekler de kırışıklarınızla savaşmanıza yardımcı olabilir. antioksidanlar; Vitamin A, C, D ve E, omega-3 yağ asitleri ve bazı proteinler kırışıklarınıza iyi gelebilir.
 5. Kırışık karşıtı kremler: Cilt bakımınıza yeni kırışık karşıtı ürünler ekleyin. İçeriğinde antioksidanlar olanlarına yönelin, nemlendirici krem, gece kremi, göz kremi veya serumlar fark etmez içeriğine dikkat ederek daha az kırışıklığa sahip olabilirsiniz. Retinol arttırıcı ve yaşlanma karşıtı kremleri de tercih edebilirsiniz.
Evde Manikür & Pedikür Nasıl Yapılır? - Tırnak Bakımı
Bu Yazıyı Oylayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
@makyaj_mag
TAKİP EDİN
instagram share 1 instagram share 2 instagram share 3 instagram share 4 instagram share 5 instagram share 6