Makyaj ve güzellik ile ilgili her şey!

Retinoller Hakkında Bilmeniz Gereken 4 Şey

5 dk okuma süresi

Bugün 0, toplam 289 kez okundu.

Retinoller hakkında bu blogda da başka yerlerde de çok şey yazıldı, neden bilmiyorum ama retinol sürekli olarak ‘yeniden keşfediliyor’muş gibi yapılıyor. Bu yazıda size retinolleri biraz daha bilgilendirici şekilde anlatmaya çalışacağım, retinol içerikli ürünü önerilerini şu yazıda bulabilirsiniz 💖;

Size cildinizi aydınlatan, sıkılaştıran, yatıştıran, sivilce-katili bu retinolleri tanıtırken sizi hemen görür görmez ikna edecek bir fotoğraf göstermek istiyorum. Bu fotoğrafı daha önce göstermiştim ama Reddit’te resmen viral olan bu fotoğrafın sahibi kadın cildini böylesine güzel yapan şeyin retinol olduğunu söylüyor. Sizin için cilt bakımının tamamını da aşağıya yazıyorum ama önce öncesi-sonrası fotoğrafı!

AM:
ponds cucumber cleanser
hadolabo whitening toner
PTR vit c serum
TO niacinimide
aquaphor
biore UV watery gel

PM:
micellar water ponds cucumber cleanser&
cerave hydrating cleanser
hadolabo whitening toner
tretnoin 0.025%
MB peptide renewal
aquaphor

Retinoller cildiniz için ne yapar? Retinol ne işe yarar?

  • Kırışıklıkların oluşumunu önler: Sadece var olan kırışıklıklar üzerinde değil, oluşmaya başlayan kırışıklıklar üzerinde de oldukça etkili!
  • Cildi aydınlatıyor: Üst cildinizdeki tüm ölü derileri vs alıyor. Tam anlamıyla cildinizi yeniliyor diyebiliriz, size de daha aydınlık ve sağlıklı bir cilt kalıyor.
  • Sivilceleri temizliyor: Gözeneklerinizi temiz tutmanıza yardımcı olarak siyah nokta, akne, kistik akne gibi farklı sivilce çeşitlerinin oluşumunu da engelliyor.
  • İzler/lekelerin rengini de açıyor: böylece güneşten, hiperpigmentasyon veya akne izlerinin rengini de açıp görünürlüklerini yok ediyor.

Retinoller Yaşlanmanızı Yavaşlatır!

30’lu yaşlarınızın başlarına kadar her 28 günde cilt hücreleriniz yenilenir ancak 30’lu yaşlarınızın ortalarında bu döngü yavaşlamaya başlar ve her 28 günde yenilenmek yerine her 50, 60 veya 70 günde yenilenmeye başlar. Bu yavaşlık cildimize yaşlılık belirtileri olarak yansır.

Retinoller hücre yenilenmesini hızlanmasına yardımcı olur. Retinoller cildinizi olduğundan daha gençmiş gibi işlemesini sağlayabilir! ama aklınızda bulunması gereken bir durum daha var o da retinoller de oldukça yavaş işler. Gözle görülür bir ekti için belki de en az 3 ay veya daha fazla düzenli kullanmalısınız. Bu konuda daha önceki retinol yazısında çok konuştum o yüzden siz ne demek istediğimi anladığınızı düşünüyorum artık 😂

Tüm Retinoller Aynı Değildir!

Retinol A vitamini ve türevlerine verilen genel bir addır. Bu yüzden bir çok çeşit Retinol var aslında, daha önce hiç retinol kullanmadıysanız bir önceki yazımda anlatmıştım ancak yine genel olarak tanıtacak olursam;

Retinol aslında Retinoidlerin bir alt grubu, kısaca A vitaminleri ve türevlerinin genel grubuna verilen ad. En düşük güçtekinden en güçlüsüne doğru aşağıya sıralayacağım, yeni başlayanlar için retinol önerim ise ilk sıradaki;

  • Retinyl Palmitate (En düşük güçteki ve yeni başlayanların kullanması gereken versiyonu)
  • Retinol (En popüleri ve bir seviye daha güçlüsü)
  • Retinaldehyde (Retinolden daha da güçlüsü)
  • Adapalene (Bildiğim kadarıyla akne tedavisinde reçeteli satılan bir versiyonu ve bilinen diğer adı Differin)

Dermatologların yazabileceği belki daha güçlü retinoller de bulunuyor olabilir. Yeni başlayanlar için mini-rutinim ise, içeriğinde ilk sırada bulunan Retinyl Palmitate olan ürünlerden birini cilt bakım rutinlerine ekleyip en az 1 sene kullanıp sonra diğer seviyedeki retinole geçmeleri. Aşağıdaki yazıda bu formülü biraz daha detaylı anlattım, oraya da bakmak isteyebilirsiniz;

Ayrıca en düşük güçlüsünü kullandığınızda gerçekten hiç bir etki göremiyor gibi olabilirsiniz ve haklısınız gözle görülür pek bir şey olmayacak ilk zamanlar ancak yapılan araştırmalar (2 farklı retinoid asit’in (farklı güçlerdeler) aynı etkiyi sağladığı) uzun süreli kullanımda en düşük güçtekinin bile etkili olduğunu kanıtladı. Araştırmayı merak edenler için: tık

Önemli Notlar;

Cildiniz için doğru güçteki retinol’ü seçin. Bunun için cilt tipinizi iyi tanımalısınız;

Yeni başlayanlar & Hassas ciltler için; Retinyl Palmitate
Normal ciltliler için; Retinol veya Retinaldehyde
Yağlı & Akne eğilimli ciltler için; Adapalene veya Differin


Çok kullanmak = daha iyi bir etki demek değildir!
Bir ürünü bolca kullanmak size çok daha hızlı etki alacakmışsınız gibi hissettirebilir ancak bu doğru değil ve retinoller gibi fazlasının çok tehlikeli olabileceği ürünlerde asla yapmamalısınız.
Serum kıvamındaysa bezelye tanesi kadar, eğer krem kıvamındaysa tüm cildinize ince bir tabaka yapacak kadar kullanmanız yeterli olacaktır, fazlasına gerçekten ihtiyacınız yok. Kaç gün aralıklarla ne kadar kullanmanız gerektiğini bir önceki retinol yazısında yazmıştım oraya bakabilirsiniz.


Retinolleri kullandığınız gün bir daha cildinize güçlü kimyasallardan sayılan asit, peeling ve yoğun akne kremleri kullanmayın.
Bu tarz ürünlerden cilt bakım rutininizin içinde varsa 1 günü retinole ayırıp o gün o ürünlerden kullanmayıp kendinize göre planlamasını yapabilirsiniz. Bu durumu cilt doktorunuzla da konuşabilirsiniz.


Güneş kremi kullanmayı genel olarak asla unutmayın ancak retinoic asitli bir ürün kullanıyorsanız (veya cildiniz için diğer irrite edebilecek asit türlerinden) kesinlikle, asla güneş kremini atlamayın! 💖 Güneş kreminiz spf 30 üzeri olmasına da dikkat edin.

Retinoller sadece kırışıklıklar için değildir!

Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüzde bunu anlamışsınızdır diye düşünüyorum ama retinoller piyasada genelde sadece kırışıklara karşı bir ürün/madde gibi bahsediliyor. Evet kırışıklıklar konusunda harika işler çıkartsa da cildinizi aydınlık mükemmel bir mermere de çevirebilir çünkü retinoller cildin hücre yenilenmesini hızlandırır. Kolajen ve elastin üretimine destekler böylece cildinizin daha sıkı, daha temiz ve gözeneklerin toparlanmış görünmesine sebep olur. Ciltteki lekelerin de giderilmesini sağlar.

Retinollerin en sevdiğim yanı diğer ürünlerin çoğu gibi sadece cildin dışından bir etki yapmaması, direkt hücrelerle etkileşime girdiği için bu güzel cilt sizinle sürekli kalıyor.

Sıkça Sorulan Sorular

💖 Retinol ciltte ne işe yarar?

Retinoller çok yönlü cilt iyileştirici bir maddedir ama en sevilen 4 yararını söylemek gerekirse; Kırışıklıkların oluşumunu önler. Cildi aydınlatıyor. Sivilceleri temizliyor. İzler/lekelerin rengini de açıyor. Daha fazla bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

💖 Retinol ne kadar süre kullanılmalı?

Retinoller genelde çok yavaş etki eden bir maddedir. O yüzden etkisini uzun zaman sonra görebilirsiniz. 20'li yaşlarınızın ortalarına doğru hafif (yazıda retinol türlerinden bahsetmiştim.) versiyonlarında başlayabilirsiniz. Günde ne kadar kullanılmalı miktarı gibi önemli bilgiler için yazımızı okuyabilirsiniz.

💖 Retinol yüze nasıl uygulanır?

Kullandığınız ürünün krem, serum vs. olmasına göre sıralaması değişir. Bezelye büyüklüğünde bir serum, veya cildinizin tamamına ince bir tabaka olarak yetecek kadar krem yeterli olacaktır.

Evde Manikür & Pedikür Nasıl Yapılır? - Tırnak Bakımı
Bu Yazıyı Oylayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
@makyaj_mag
TAKİP EDİN
instagram share 1 instagram share 2 instagram share 3 instagram share 4 instagram share 5 instagram share 6