Makyaj ve güzellik ile ilgili her şey!

Cilt Alt Tonu Nedir? Cilt Alt Tonu Nasıl Bulunur?

5 dk okuma süresi

Bugün 0, toplam 4.411 kez okundu.

Hiç hangi fondöteni kullanırsanız kullanın rengi bir türlü tutturamıyormuş gibi hissettiniz mi? Veya ‘sarı saç bana hiç yakışmıyor, ten rengim koyu’ diye düşünürken Rihanna’nın harika görünen sarı saçlarını görüp ‘nasıl ya?’ diye düşündünüz mü? Daha da çoğaltılabilir bu örnekler ama en yaygın örnekleri bunlar diye düşünüyorum cevabın evetse bilmen gereken bir şey var o da cilt alt tonun!

Belki de bu tarz yazıları daha önce gördün ve hala cilt alt tonumu bulamıyorum diye düşünüyorsan beraber bulacağız. Öncelikle cilt tonu nedir ona bakalım.

Cilt Tonu Nedir?

Kendi doğal cilt tonunuzu gözlemlemek için öncelikle yanmamış olmanız gerekiyor. Özellikle yazın aynaya bakıp cilt tonunuzu belirlemeye çalışmayın ve güneş kremsiz lütfen dışarı çıkmayın. Çıkarsanız güneş lekelerinizin olması kaçınılmazdır;

3 ana kategoride cilt tonuna bakıyoruz. Cilt tonu aslında bizlere atalarımızdan kalan bir miras gibidir, nerede doğduğumuzdan daha çok köklerimizin nereden geldiğiyle daha alakalıdır. 3 ana kategori; Light, Medium, Dark yani Açık, Orta ve Koyu şeklinde çevrilebilir.

Light: Kuzey Avrupa’da genellikle yaygın olan ten rengidir. Genellikle bulutlu bir hava hakim olduğundan güneş ışınları gelemez. Güneş ışınlarının gelememesinden kaynaklı ten renkleri oldukça açık bir renkte kalmıştır. Bu yüzden ciltleri güneşe karşı çok daha hassas olur (koyu ciltlere oranla) Çok kolay kızarabilirler bu yüzden eğer cilt tonunuz ‘light’ ise güneş koruması konusunda ekstra dikkatli olun.

Medium: Güney Avrupa ve Kuzey Asya kökenli kişilerin sahip olduğu ten rengidir. İngilizce’de ‘olive’ şeklinde de adlandırılır. Çoğu kişinin oldukça sevdiği nötr orta tonlarda bej bir renk olarak görülür. Fondöten seçimi bu kişiler için oldukça kolaydır. Bu kişilerin genelde tipik özelliği güneşte çok güzel yanabilmeleridir. Eğer bu ten rengine sahipseniz, güneşte kızarmadığınız için pek güneş korumasına dikkat etmiyor olabilirsiniz ama dikkat etmelisiniz. (Güneş ışınları aynı zamanda hızlı yaşlanmaya neden oluyor çünkü.)

Koyu: Bu ten rengi genelde güneş ışınlarının oldukça etkili olduğu bölgelerde görülüyor. Mesela; Orta Doğu, Hindistan, Afrika gibi. Güneşten neredeyse asla kızarmazlar. Oldukça güzel yanabilirler ama bu güneşten korunmamaları anlamına gelmiyor yine de.

Bu 3 ana cilt tonu pek çok özelleştirilmiş hale getirilebilir. Yani Orta Doğudaki ‘koyu’ ten rengi ile Afrika’daki ‘koyu’ ten rengi arasında oldukça fazla fark olabilir.

Cilt Alt Tonu Nedir?

Cilt alt tonunuz, asıl cilt tonunuzun arkasına saklanan bir renk/tondur. Yani cilt tonunuz kadar belirgin değildir ama yine de orada olduğu için cilt tonu sizinle birebir aynı ama cilt alt tonu farklı olan birisiyle yan yana geldiğinizde farklı görünürsünüz. Özellikle cilt alt tonunuzu bilmek size saç rengi seçiminizde, makyaj malzemelerinizi seçiminizde oldukça yarar sağlayabilir. Cilt alt tonlarını da 3’e ayrılıyor.

Cool: Soğuk alt tonu demek. Bu kişilerin cilt alt tonunda mavilikler ve pembelikler vardır.

Soğuk Cilt Alt Tonlu Ünlüler

Kate Winslet

Nicole Kidman

Liv Tyler

Warm: Sıcak alt tonu, bu kişilerde sarımsı, şeftalimsi tonlar hakimdir.

Sıcak Cilt Alt Tonlu Ünlüler

Jessica Alba

Blake Lively

Scarlett Johansson

Beyoncé

Neutral: Nötr alt tonu, bu kişilerde her iki alt tonun renkleri de eşit şekilde görülebilir.

Nötr Cilt Alt Tonlu Ünlüler

Jessica Biel

Drew Barrymore

Julia Roberts

Kerry Washington

Jennifer Aniston

Cilt Alt Tonu Nasıl Bulunur?

Öncelikle klasik yöntemlerle başlayalım. Burada önerim aklınızdan düşünüp cevaplamak yerine (mesela altın rengi takılar mı? gümüş rengi takılar mı size daha çok yakışır diye sorulduğunda) gerçekten yazılanlar yapıp cildinize güzel ışık alan bir ayna karşısında bakmanız. Özellikle gün ışığında yapmanızı öneriyorum çünkü lambalar sarı ışığa sahip olup sizi yanıltabilirler.

  • Gün ışığında cildinize bakın. Aşırı basit ama önemli bir adım. Eğer fondöteniniz cildinizde grimsi gözüküyorsa bunun anlamı fondöteniniz sizin cilt alt tonunuzla aynı değil demektir. Fondöteninizi çıkartın ve cildinizi temizleyin, cildinizin yatışması için en azından 15 dakika bekleyin. Gündüz gözüyle cildinize aynada bakın. (Minik bir ayna alıp balkona da çıkabilirsiniz, gün ışığı olması oldukça önemli.) Özellikle çene çizginize bakmanız daha iyi olur çünkü yanaklarımız, göz altlarımız bazen farklı sebeplerden daha koyu veya daha kırmızı olabilir. Ne görüyorsunuz? Daha mavimsi, soğuk renkler mi yoksa sarımsı ve şeftali tonlu bir cilt mi? Ya da her ikisinin karışımı nötr bir cilde sahipsinizdir.
  • Altın/Gümüş testi. Bu test herkesin dilinde ama gerçekten oldukça işe yarayan bir test. Eğer Gümüş aksesuarlar cildinizde daha güzel görünüyorsa soğuk alt tonlu, altın daha güzel duruyorsa sıcak alt tonlusunuzdur. Her ikisi de cilt tonunuzla güzel görünüyorsa nötrsünüz.
  • Damarlarınıza bakın. Bileğinizin iç kısmına güneş ışığında bakın. Eğer damarlarınız mavi ve mor görünüyorsa soğuk alt tonlusunuz. Damarlarınız yeşil ve mavimsi bir yeşil gibi görünüyorsa sıcak alt tonlusunuz. Eğer her iki türde de damar görüyorsanız ve hangisi olduğunuzu tam söylemiyorsanız büyük ihtimalle nötr ten rengi. Orta cilt tonunda bahsettiğimiz ‘olive’ denilen cilt tipi aslında tam olarak bu kategoride oluyor.

Hangi cilt alt tonuna sahipsiniz? Ve cilt alt tonunuzu bulmanıza hangi yöntem yardımcı oldu?

Evde Manikür & Pedikür Nasıl Yapılır? - Tırnak Bakımı
Bu Yazıyı Oylayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
@makyaj_mag
TAKİP EDİN
instagram share 1 instagram share 2 instagram share 3 instagram share 4 instagram share 5 instagram share 6