Makyaj ve güzellik ile ilgili her şey!

En Havalı Küt Saç Modelleri — Bob Saç Kesimi

3 dk okuma süresi

Bugün 0, toplam 4.590 kez okundu.

Küt Saç Nedir?

Yıllardır saç trendleri sürekli olarak değişiyor. Bir kere moda olan bir daha yıllarca moda olmuyor veya hemen bir benzeri moda oluyor. Fark ettiniz mi küt saç kesimi yıllardır hiç değişmeyen bir trend! Ünlü oyuncular olsun, modeller, sanatçılar veya arkadaşlarınız mutlaka bu saç stiline sahip ve ortalığı yakan birisini görmüşsünüzdür. Ayrıca yine fark ettiyseniz bu saç kesiminin yakışmadığı kişi yok gibi! Bir kaç tüyo ile siz de size yakışacak küt saç kesimini bulabilirsiniz. İlham alabileceğiniz bir çok saç modelini buraya getirmeden önce bir kaç ipucu:

  • Yüzünüzün uzun görünmesini istiyorsanız saçlarınızı ortadan ayırabilirsiniz. Bu yüzünüzün daha uzun görünmesine ve yanaklarınızın daha ince görünmesine sebep olacaktır.
  • Eğer saç çizginiz (alnınızdaki saç diplerinizden bahsediyorum) çok düz ise yine saçlarınızı ortadan ayırmak isteyebilirsiniz.
  • Çok keskin hatlara sahip bir yüzünüz varsa saçlarınızı yandan ayırmayı deneyebilirsiniz. Bu yüzünüze daha yumuşak bir görüntü kazandıracaktır.
  • Alnınız istemediğiniz kadar büyükse kakül kestirmek alnınızın görünümünü azaltıp odağı sizin yüzünüzde kalmasını sağlayacaktır. (Ama beğenmezseniz kakül uzatmak çok sıkıntılı bir süreç)

Küt Saç Modelleri

Bu yazımızda sadece ilham verici saç modellerine yer vermek yerine daha çok size uygun küt saç modelini seçmenize yardımcı olacak bir yazı çıkartmak istedik. O yüzden yüz şeklinizi bilmeniz çok önemli aşağıdaki resim yüz şeklinizi tanımlamanızda oldukça yardımcı olacaktır. Tüm saçlarınızı toplayıp yüzünüze aynada bakmak da buna yardımcı olacaktır. Bu yazıyı okumaya devam etmeden önce yüz şeklinizi tanımlamanızı şiddetle öneriyorum.

Bir uyarı daha geçmeliyim; burada söylenilen tüm kesim tipleri/önerileri sadece öneridir ve bundan öteye geçemez. Saçlarınızı nasıl kestirmek isterseniz öyle kestirmelisiniz (eminim o saç kesimleri de çok yakışacaktır.) ayrıca yüz şekliniz ne olursa olsun kendinizi sevin, her halinizle güzelsiniz!

Katlı Küt Saç Modelleri

Yuvarlak yüzler için katlı modeller iyidir, katlı saçları seven de sevmeyen de oldukça fazla ancak yüzünüzün yuvarlak olmasından kaynaklı yüz hatlarınız oldukça yumuşaktır. Aralara verilecek katlar (katları istediğiniz sıklıkla attırabilirsiniz, saçlarınızın daha kabarık görünmesini sağlar daha fazla kat.) daha keskin hatlar kazanmanıza ve bunu dengelemeye yarar. Dalgalı küt saç modelleri katlı kesimlerde çok daha hoş duruyor. Ayrıca yüzünüzün yuvarlak görünümünden rahatsızsanız saç kesiminizi çenenizin 2 parmak altında olacak şekilde yaptırmanızı öneririz bunun üzerinde (yani çene hizasından daha kısa saç kesimleri) yüzünüzün yuvarlak hatlarını vurgulayacaktır, bu kötü bir şey değil. Yuvarlak yüz hatları genelde sevilmese de yüze çok güzel bir sevimlilik kazandırır.

Uzun Küt Saç Modelleri

Yüz şekli kare olanlar için yani yüzünden oldukça keskin hatlara sahip kişiler için uzun küt saç kesimi (Long Bob diye de geçebilir. Kısaltması olan Lob şeklinde de geçebilir.) tercih ediliyor. Daha kısa küt saç kesimi yüzünüzün keskin hatlarını vurgular. Farklı bir saç kesimi olarak Aline denilen eğimli kesimleri de tercih edebilirsiniz. Düz kaküller yüzünüze daha sert bir görünüm kazandırır bu yüzden yana doğru perçemler tercih edebilirsiniz. Eğer saçlarınızı ortadan ayırmayı istiyorsanız perde kakül denilen (curtain bangs) ortadan ayrılmış normal kahkülden daha uzun olan versiyonunu kullanabilirsiniz.

Ancak kare yüz şekilli kişiler düz kesilmiş küt saç + düz kesilmiş kakül kombosunu da harika taşıyabilirler.

Kısa Küt Saç Modelleri

Yana ayrılmış perçemler, katlı kısa küt saç kesimleri, keskin hatları olmayan katlar hepsi tam size hitap ediyor; üçgen yüz şekli. Bu yüz şekillerinde önemli olan şey odak noktasını yüzün orta kısmında tutabilmektir. Alnınız büyükse kakül çeşitleriyle orayı odak noktası olmaktan kurtarmamız gerek. Kakül istemem kesinlikle diyorsanız; yana doğru ayrılmış perçemler veya see through bangs denilen kaküller (çok hafif kesilmiş ve alnı tamamen kapatmayan kaküller) size çok yakışacaktır.

Klasik Küt Saç Modelleri

Oval yüz şekli, bu yüz şekline sahip kişiler çok daha avantajlı, çünkü çok orantılı yüz şekillerine sahiplerdir ve bu yüzden hemen hemen her türlü saç modeli/saç kesimi yakışır. Favori bir kaç bob saç kesimimizi aşağıya yükledik.

Sıkça Sorulan Sorular

👱🏻‍♀️ Küt Saç Modelleri Kimlere Yakışır?

Küt saç modelleri doğru stil ile herkese yakışabilir. Eğer saçlarınız ince telli ve hacimsiz ise bu tarz düz kesimleri tercih etmeniz saçınızın görünümünü gürleştirecektir. Özellikle düz saçlı kişilerin tercihi olan bu saç kesim stilinin kullanımı da oldukça rahat bu yüzden her türden saça sahip kişiler küt saç kesimini kullanabilir. Daha fazla bilgi ve ilham verici küt saç kesimi modelleri için yazımıza davetlisiniz.

👩🏻‍🦰 Katlı Kesim Saçımı Küt Kestirebilir miyim?

Evet. Aklınızda bulunması gereken bir durum ise saçınızı küt kestirebilmek için en kısa katınız neredeyse o kadar saçınızın kısa olacağıdır. Düz küt olabilmesi için tüm saçlarınızın aynı boyda olması gerekiyor, bu durumda en kısa katınızı baz alıp ona göre kesim yapılacaktır. İlham alabileceğiniz küt saç kesimleri için yazımıza bakabilirsiniz.

👩🏻 Kabaran Saçlar Küt Kesilebilir mi?

Daha sakin görünen, daha bakımlı görünmesi için kabaran saçlarınızı küt kestirebilirsiniz. Saçınızın boyunu fazla kısa kestirmemenizi öneririm (kısa saçlar daha fazla kabarmaya meyillidir.) ve saçlarınızın ucuna ağırlık yükleneceği için (küt kesimden dolayı) sadece uçlarına ara makası yaptırmanızı önerebilirim. İlham alabileceğiniz havalı küt saç kesimleri için mutlaka yazımıza bakmayı unutma.

🍓 Küt Saç Kesimi Evde

Küt saç kesimi evde yapılması en kolay kesimlerden birisi saçlarınızın hepsini arkada toplayın (eğer saçlarınız düz değilse ilk önce düzleştirmeyi veya ıslatmayı deneyebilirsiniz, ıslakken saçlarınızı keseceğinizden daha uzun bırakmaya dikkat edin.) Birisinden yardım isteyerek veya aynadan bakarak saçlarınızı dümdüz olacak şekilde kesin, tokayı açıp saçlarınızın uç kısımlarına dikey şekilde kesikler atın bu saçlarınızın uçlarını hafifletecektir.

🥑 Küt Saç Kesimi Hangi Yüze Yakışır?

Farklı uzunluklardaki farklı küt saç kesimleri mesela katlı vs. gibi farklı yüz şekillerine yakışır. Tek bir yüz şekli söylemek pek doğru olmaz, senin yüz şekline hangi küt saç kesiminin yakışacağını öğrenmek istersen yazımızın devamına bakmanı öneriyorum.

Evde Manikür & Pedikür Nasıl Yapılır? - Tırnak Bakımı
Bu Yazıyı Oylayın
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
duru
duru
5 Haziran 2020 09:30

çok güzel bende kestirmeyi düşünüyorum

@makyaj_mag
TAKİP EDİN
instagram share 1 instagram share 2 instagram share 3 instagram share 4 instagram share 5 instagram share 6