Makyaj ve güzellik ile ilgili her şey!

En İyi 10 Mor Şampuan — Sarı & Platin Saçlar için

11 dk okuma süresi

Bugün 0, toplam 4.449 kez okundu.

Sarı saçlar sanırım bakımı en zor saç rengi, çünkü saçlarınızı en iyi kuaföre de boyatsanız (veya evde profesyoneller kadar iyi iş çıkarsanız da) saçlarınıza gereken bakımı sağlamadığınızda saçlarınız turunculaşıyor (buna dore de diyorlar) bu turuncu renk doğal bir olay, şöyle ki koyu kahve rengi saç (veya hemen hemen her koyu renk saç) açılırken ilk turuncu oluyor, sonra boya + tonlayıcılar ile istediğiniz platin/sarı saça kavuşuyorsunuz ancak belli bir süre sonra bu boya hafiften akmaya başlıyor ve o açıldığında turuncu olan renk size kalıyor.

Mor şampuanı genelde çoğunlukla sarışın insanlar kullansa da saçlarında istenmeyen bir turunculuk olan ve daha soğuk bir tona taşımak isteyen herkes buna kahverengi saçlı kişiler de dahil bu şampuanı kullanabilirler.

Mor şampuan koyu saça uygulanır mı?

Evet, eğer kahverengi veya herhangi bi başka renkteki saçınızdaki sıcak alt tonları, turunculukları ve o sıcak görünümü sevmiyorsanız mor şampuan kullanabilirsiniz. Mor şampuan sarı/platin saçlarda genellikle kullanılsa da sadece sarı saçlar için üretilmemiştir. Soğuk kahverengi saç sevenler veya kendi saç rengindeki sıcak görünümü almak isteyenler de kullanabilir.

Aşırı sıcak tonlardaki renklerden hoşlanmıyorsanız mutlaka denemelisiniz. Bu listedeki mor şampuan önerileri oldukça yoğun etkili olanları o yüzden en sondaki hem uygun fiyatlı hem de kısmen daha az etkili olan opsiyonu sarı/platin saçlı olmayan herkes kullanabilir diye düşünüyorum.

Mor Şampuan Nedir?

Saçlarınızı soğuk, istediğiniz gibi sarı tonlarda tutmak için kesinlikle ilk önerilen şey mor şampuanlardır. Tonlayıcı saç maskeleri vs. de bulabilmeniz mümkün ancak en etkilisi mor şampuandır çünkü hemen etkisini görebiliyorsunuz.

Renk skalasını aklınıza getirin, okullarda öğrendiğimiz hani turuncunun hemen karşısında (yani turuncunun zıt olan rengi) nedir? mor! Aslında mor şampuan ile saç renginize bir nötrleme işlemi yapıyorsunuz böylece o turunculuklar nötrleniyor ve size güzel temiz bir sarı renk kalıyor. Mor şampuanların çalışma sistemi bu şekilde o yüzden onları normal ‘şampuan’ gibi görüp kullanmamalıyız. Saçlarınızın turunculuklarının geri dönmesine bağlı şekilde haftada bir veya ayda bir şeklinde kullanabilirsiniz. Eğer her banyoda mor şampuanınızı kullanacak olursanız saçlarınızda mor yansımalar veya çok çok soğuk bir sarı tonuyla karşılaşmanız mümkündür.

Mor Şampuan Nasıl Kullanılır?

Öncelikle adı ‘şampuan’ olsa da kendisini her yıkamada kullandığımız şampuanlarla karıştırmamak gerekiyor. Özellikle bu listede bulacağınız mor şampuanlar en iyileri oldukları için oldukça güçlüler ve her yıkamada kullanmak saçlarınızı gerçekten mor rengine çevirebilirler, dikkatli olmalısınız bir kaç tüyo:

 • Aldığınız ürünün mutlaka önce arkasını okuyun.
 • Saçınızdan bir tutum alıp test edin. Mesela bir tutama mor şampuan uygulayıp, 5 dakika bekletin. Sonuçtan memnun kalırsanız tüm saçınıza uygulayıp duşta 5 dakika bekletin, eğer sonucu az bulduysanız 5 dakika daha ekleyip 10 dakikaya çıkartabilir veya fazla olduğunu düşünüyorsanız 3 dakika gibi bir süreye indirebilirsiniz.
 • Başkasının 15 dakika tutup sizin istediğiniz tonda saçlara sahip olması sizi etkilemesin, mutlaka kendi saçınızda test edin. Kişilerin saç renkleri/tipleri farklı olabilir ve bu da sizi istemediğiniz bir sonuca sürükleyebilir.
 • Eğer mor şampuanı saçlarınızda çok fazla tutup istemediğiniz bir mor saç rengine ulaştıysanız mor şampuanla saçım mor oldu diyorsanız üzülmeyin, ağlamayın ve panik yapmayın. Limon suyu + bulaşık deterjanı ve birazcık da karbonat karışımı hazırlayıp saçınıza sürün arada mutlaka saçlarınıza bakın yarım saat kadar daha kısa da olabilir arada bakın mutlaka. Saçlarınızdaki o ekstra tonlamayı alacaktır. Tek sorun saçlarınızı gerçekten kurutuyor. Kuru saçlara sahip olmak mı? Mor yansımalı saçlara sahip olmak mı? siz karar verin.
 • Mor şampuanı uygularken elinize eldiven giymenizi tavsiye ederim çünkü ellerinize siniyor ve tırnak aralarınıza mor mor görünmesi birazcık üzücü.
 • Saçlarınıza mor şampuanı uyguladıktan sonra beklerken vücudumu yapayım diye hiç düşünmeyin çünkü saçlarınızdaki mor şampuanı durularken vücudunuz mor bir şirine dönüşebiliyor ve en baştan tekrar duş almak zorunda kalıyorsunuz.

Ufak bir not: ben 5 veya 15 dakikadan daha fazla beklettiğim için saçımda banyoya girmeden önce saçlarım hala kuruyken saçlarıma uyguluyorum ve o şekilde bekliyorum ve bende işe yarıyor. Herkes böyle yapmalı demiyorum çünkü önerilen kullanımı bu şekilde değil ancak böyle kullanmak isteyenler varsa ben bir eksi yönünü görmedim.

En baştan detaylıca anlatmak gerekirse, mor şampuan nasıl kullanılır?

 1. Normal her zaman duşa girdiğiniz gibi ıslatın
 2. Bu aşamada eldivenlerinizi giymek isteyebilirsiniz.
 3. Mor şampuanı alıp aynı normalde saçınızı yıkadığınız gibi her tarafına ulaşacak şekilde köpürtün. Kendi belirlediğiniz dakika kadar bekleyin.
 4. Zamanı gelince saçlarınızı yıkayın. Mor su temiz berrak bir su akana kadar saçlarınızı durulayın.
 5. Eğer aldıysanız mor şampuanın, saç kremini kullanın. Normal bir saç kremi de kullanabilirsiniz.
 6. Saçlarınızın istediğiniz tonda olup olmadığını ancak kuruyunca görebilirsiniz, ıslakken saçlar olduğundan daha koyu gözüküyor.

Mor Şampuan Öncesi Sonrası

Kerastase Blond Absolu Bain Ultra Violet Şampuan

Gri saçlar için mor şampuan

Kérastase Blond Absolu Bain Ultra Violet Şampuan

Bu mor şampuanın en iyi özelliklerinden birisi saçlarını ekstra kurutmuyor. Bir çok mor şampuan saçları kurutuyor. Kerastase’nin bu şampuanında o sorun yok, saçları yumuşacık da yapmıyor ama nasılsa öyle kalıyor saçlarınız ayrıca bu serinin bir saç kremi var o da saçlarınızı tonlamanıza yardımcı olur ve saçlarınızı gerçekten aşırı yumuşak güzel yapıyor. Şampuanın kokusu da oldukça güzel ve taze. Aşırı yoğun mor renkte olsa da bu mor şampuan ellerinizi boyamıyor bu yönüyle ve tabii bıraktığı harika soğuk sarılarla en sevilen mor şampuanlardan birisi. ₺121,20

L’Oréal Professionnel Gri ve Beyaz Saçlar için Parlaklık Veren Şampuan – Silver Gloss Protect System

Bu şampuan gri, beyaz ve platin saçlar için çok daha uygun bir şampuan. Adında ‘silver’ olsa da şampuanımız yine mor şampuan. En güzel özelliği sadece turuncu renkleri nötrlemesi değil aynı zamanda çiğ görünen o sarı renkleri (muz kabuğunun içi gibi bir sarı renk diye tabir edilebilir ama saçlarınızı en az 1 kere olsun level 9’a kadar açtıysanız o çiğ rengi bilirsiniz.) de soğuklaştırıyor. Mor şampuanlar genelde sadece turunculaşma ve matlaşma karşıtıdır. Çiğ sarılarla uğraşmak için mavi renkteki şampuanla kullanılır genelde (aynı renk skalasındaki sarının zıt rengi mavidir.) bu ürün her iki işlemi de yapıp size nötr bir soğuk sarı bırakıyor. ₺76

Kevin Murphy Blonde Angel Wash

Türkiye’de bulmak biraz sorun oluyor yurtdışı alışveriş sitelerinden alınabiliyor ancak gümrük sorunları olabilir ancak herhangi bir yerden bulabilirseniz harika bir mor şampuandır. Kuaför salonu kalitesinde bir mor şampuan ve içeriği aşırı temiz, sülfat ve paraben bulunmuyor. Hayvanlar üzerinde de test edilmiyor (cruelty free bir ürün.) Ayrıca saçları tonlarken aynı zamanda da bakım yapıyor. Hollywood kuaförlerinden birisi ünlülerin evde kullanması için bu mor şampuanı önerdiğini söylüyor. Kısaca bulabilirseniz harika bir ürün, hiç tereddüt etmeden alın. Şişesi de aşırı sevimli ve kullanımı pratik.

John Frieda Turunculaşma Karşıtı Mor Şampuan – Sheer Blonde Color Renew

Hem uygun fiyatlı hem de tek yıkamada turuncuların azaldığını görebildiğiniz etkili bir mor şampuan. Bu şampuanın bir de saç kremi var, o da saçları süper yumuşak yapıyor. Şampuanı da saçları çok fazla kuruttuğu söylenemez ancak bu şampuanın kremiyle birlikte kullanılması etkiyi hem arttırıyor hem de saçlarınızın sağlığını size geri getiriyor. Özellikle açma işlemi uygulanmış saçlar uçlara doğru oldukça sertleşir ve kuru bu ikili saçtaki turunculaşma ile savaşırken aynı zamanda da saçlarınızı ipek gibi yumuşacık yapıyor. ₺65

Pravana The Perfect Blonde Mor Şampuan

Bu mor şampuan saçları hiç ama hiç kurutmuyor çünkü içeriğinde saçlar için oldukça zararlı olabilen sülfat bulunmuyor. Gluten de içeriğinde olmayan maddeler listesinde. Tamamen vegan bir ürün ve aşırı derecede yoğun bir tonlayıcı, haftada 1’den fazla kullanmamanızı öneririm. Aynı serinin bir saç kremi ve bir de maskesi de mevcut set olarak almak isteyenler için. Fiyatı da oldukça uygun, diğer bir çok mor şampuana göre çok daha az kullanıldığı için (etkisi büyük) normalden daha geç bitecektir. Vegan olması ve içeriğinin temizliğinden dolayı oldukça sevilen ve saçları hem yumuşak hem de güzel tonlayan bir mor şampuan ₺83,90

Clairol Professional Shimmer Lights Conditioner

Bu ürün de aslında Türkiye’de satılmayanlardan ama büyük alışveriş sitelerinde ara sıra satıldığını görüyorum (n11, gittigidiyor vs. gibi) denk gelirseniz denemek isterseniz diye listede yer verdik çünkü bu piyasanın ilk popüler mor şampuanı, bir çok kişi ‘mor şampuan’ tanımını bu şampuan/saç kremi ile yaptı diyebiliriz. Direkt olarak ilk mor şampuan mı bilemiyorum ancak en popüleri olduğuna eminim, bu kadar popüler olmasının sebebi tabii oldukça güzel saçları tonlayıp turunculukları nötrlemesi. Bu kadar popüler olduktan sonra marka kahverengi saçlar, kızıl saçlar vs için ayrı ayrı tonlayıcı şampuanlar da çıkarttı onlara da bakabilirsiniz. Bir çok ünlü kuaförün salonunda kullandığı tonlayıcı mor şampuanda eskiden de shimmer lightsdı şimdi de piyasada çok fazla mor şampuan olmasına rağmen bu ürünü kullanıyorlar. ₺129

Fanola No Yellow Shampoo

Listenin en etkili mor şampuanlarından birisi, belki de en etkilisi olabilir çünkü saçlarında biraz fazla tutup saçlarını mavi/mor yapanlar oldukça fazla, eğer yukarı bahsettiğim tutam testini yapıp sonra tüm saçlarınızı tonlamaya başlarsanız istediğiniz rengi çok kısa sürede tek yıkama ile elde edebilirsiniz. Bu şampuanı da kesinlikle haftada 1 hatta belki 2 haftada 1 şeklinde kullanmalısınız çünkü çok etkili, sadece profesyonel kullanıma uygun gibi bir havası var ve zaten genelde kuaför salonlarında kullanılıyor ancak siz de evde kullanabilirsiniz hiç bir sakıncası yok saçınızda çok uzun süre bekletmediğiniz sürece. Listeyi sıralama şeklinde hazırlamadık ancak bir 1. seçmemiz gerekse büyük olasılıkla Fanola birinci olurdu. Sarı saçlar için en iyi şampuan Türkiye’de yine satılmıyor ancak büyük sitelerde bazı satıcılarda mevcut internette araştırırsanız bulabilirsiniz. Bu şampuan aslında ‘no yellow’ yani o çiğ sarı renkleri tonlamak için bunun bir de ‘no orange’ versiyonu var. ₺209

Bu şampuanın rengi ise bildiğiniz koyu mavi ve turunculukları tonlaması için, ancak herkes mor olan no yellow versiyonunu daha çok seviyor ve kullanıyor. Her ikisi de aşırı etkili tonlayıcı şampuanlar ayrıca Fanola markasının bu şampuanlarının farklı versiyonları da bulunmakta full vegan olan, sülfatsız, paraben ve silikonsuz gibi markaya ait maskeler köpükler de bulabilirsiniz genelde hepsi tonlama üzerine oluyor güzel bir kuaförlerin de güvenerek kullandığı bir markadır.

Sachajuan Silver Şampuan

Dünya çapında aşırı sevilen bir mor şampuan ve nedeni kesinlikle ince telli saçlı kişiler, çünkü bu şampuan saçınızı sadece tonlamıyor aynı zamanda ince telli saçlara çok güzel bir hacim kazandırıyor. Saçları açma işlemi özellikle ince telli ve az saçlı kişiler için saçların az olan hacimini de alan bir işlemdir. Bu şampuan hem saçlarınıza o sağlıklı ve hacimli görünümü geri veriyor hem de turunculukları alıp geride güzel soğuk bir sarı ton bırakıyor. ₺130

Schwarzkopf Bonacure pH 4.5 Renk Koruma Gümüş Yansıma Şampuanı

Bu mor şampuanı çok uzun zamandır kendim de kullanıyorum. Gerçekten hem kuaför salonu ürünü kalitesinde hem de uygun fiyatlı ayrıca bonacure serisi saçları onarma konusunda da çok başarılı bir seri bu yüzden bu mor şampuan ile hiç saç kuruması sorunu asla yaşamadım. Tek kötü yönü eldiven kullanmazsanız ellerinizi mora boyuyor ancak unutursanız da pek sorun değil 2 gün içinde çıkıyor benden genelde, uygun fiyatlı, oldukça etkili ve saçları yumuşak yapan ayrıca harika kokulu bir mor şampuan ₺68,90

Matrix Total Results So Silver Gri ve Beyaz Saçlar İçin Bakım Şampuanı

Tonlaması harika bir mor şampuan eğer biraz daha grimsi sarı saçları seviyorsanız bu şampuanın bırakacağı renge bayılacaksınız ancak kötü yanı saçları oldukça kurutması kesinlikle çok iyi nemlendirme özellikli bir saç kremi ile desteklenmeli, saçları hassas ve ince telli olanların kullanmasını önermem yeni açılmış saçları kırılgan olan kişilere de aynı şekilde ancak iyi bir saç kremi ile hafif gri yansımalı renkleri seven kişiler kullanabilir. ₺59,90

Elseve Mor Şampuan

Bir bonus olarak bu şampuanı da listeye son anda eklemek istedik, uygun fiyatı ile herkesin kalbini kazanan bir mor şampuan, yukarıdaki listedeki mor şampuanlar çok daha etkili olduğunu söylemeliyiz ancak bu mor şampuan da fiyatına göre aşırı iyi performans sağlıyor. Aşağıdaki linkte önceden yaptığımız ayrıntılı bir incelemesini bulabilir, Elseve mor şampuan kullananlara bakabilirsiniz:

Sıkça Sorulan Sorular

💜 Mor Şampuan Kahverengi Saç Uygulanır mı?

Mor şampuan saçta var olan turuncu renkleri/tonları nötrlemek için kullanılır. Kahverengi saçınızdaki sıcak alt tonu nötrlemek isterseniz tabii kahverengi saçınıza da kullanabilirsiniz. Yazımızı okuyarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

👾 Mor Şampuan Nedir?

Aslında mor şampuan ile saç renginize bir nötrleme işlemi yapıyorsunuz böylece o turunculuklar nötrleniyor ve size güzel temiz bir sarı renk kalıyor. Detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

🔮 Mor Şampuan Etkisi

Mor şampuan saçınızdaki sıcak alt tonlu turunculukları nötrleyerek size daha net renkler bırakır. Mor şampuanlar hakkında daha fazla bilgi ve mor şampuan önerileri için mutlaka yazımızı okuyun.

☔ Mor Şampuanı Ne Kadar Bekletmeliyim?

Bu istediğiniz saç rengine ve saçlarınızın şu anki rengine göre değişir ancak mor şampuanı 1 kerede uzun süre bekletmektense sık aralıklarla bekletmeniz sizin için daha iyi bir sonuç olacaktır. Yazımızda kendinize göre ne kadar bekletmeniz gerektiğinin testini bulabilirsiniz ve o teste göre saçlarınızda bekletebilirsiniz.

🍇 Kuaförlerin Kullandığı Mor Şampuan Nedir?

Kuaförler genelde güzellik mağazalarında olan bilindik markalar yerine profesyonel kullanıma uygun ürünleri tercih ediyor ama merak etmeyin internetten satın alması oldukça kolay, yazımızda kuaförlerin de severek kullandığı bir kaç mor şampuan önerisini de bulabilirsiniz.

Evde Manikür & Pedikür Nasıl Yapılır? - Tırnak Bakımı
Bu Yazıyı Oylayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
@makyaj_mag
TAKİP EDİN
instagram share 1 instagram share 2 instagram share 3 instagram share 4 instagram share 5 instagram share 6