Makyaj ve güzellik ile ilgili her şey!

Gua Sha Nedir? — Gua Sha Taşı Nasıl Kullanılır?

7 dk okuma süresi

Bugün 0, toplam 4.219 kez okundu.

Gua Sha Nedir?

Eskiler her zaman bir şekilde yine ortaya çıkıp popüler olmayı başarıyor. Bu eskilerden birisi de Gua Sha masaj taşı, eski Çin’de bol bol kullanılan ve sadece yüz için değil tüm vücutta (vücut için kullanılanları daha sert ve farklı şekillerdeki taşlardan oluşuyor, vücut için olanları yüzünüze uygulamayın.) kullanılan bir masaj taşı diyebiliriz. Kan dolaşımını hızlandırması ile oldukça rahatlatıcı ve tarihte bir çok başka etkisinden de bahsediliyor ancak bu yazımız genel olarak cilt bakımında günümüzde kullanılan Gua Shalar ile ilgili olacak, yüzde özellikle kullanılmasının nedeni cilde bir doğal botoks etkisi yaratıyor ve yüzünüzü şekillendiriyor. Mesela bu sıralar kalkık kaşlar çok güzellik standardı alınıyor, eğer bu görünüm hoşunuza gidiyorsa bu masaj taşı sayesinde hafif bir kaldırma etkisi ile o görünüme daha yakın olabilirsiniz.

Instagramda ünlü olan her şey ‘iyi’ değil (gerçekten gördüğünüz her şeyi uygulamadan önce mutlaka araştırmanızı yapın, yüzümüz çok önemli) ama bu çok eskilere dayanan ve gerçekten ilk kullandığınızda bile etkisini görebildiğiniz bir ürün ama önemli noktalarından birisi bu taşın gerçek olması internette o kadar fazla sahte Gua Sha taşı var ki! Neyse size yüzünüz için nasıl masaj yapıldığını göstereyim ve bir kaç öncesi sonrası fotoğrafı da ekleyeceğim, etkisini siz de görebilirsiniz.

Özellikle yanak kısmındaki şekillenmeyi görebiliyor musunuz?

Gua Sha Ne İşe Yarar?

İlk bu ürünü gördüğümde aslında yine bir Instagram trendi sanmıştım ama severek takip ettiğim bir model cilt bakım rutininde bu üründen bahsediyordu ve yüz masajını sadece tek tarafına uygulayıp aradaki farkı gösterdi ve wow! gerçekten bir lifting işlemi var gibiydi. Ayrıca işlemden ‘yüzüm için yoga’ diye bahsediyordu. Gerçekçi olmak gerekirse her gün yapmak için uzun bir masaj ama her gün yapılınca tabii ki etkisi daha gözle görülür oluyor.

Bu işlemin asıl en güzel yanı yüzünüzde gördüğünüz şekilden çok lenf drenajı akışını hızlandırıp destekleyerek yüzünüzde toplanan kötü/dışarı atılması gereken maddeleri uzaklaştırmaya yardımcı olmaktır. Lenf drenajının ne olduğunu direkt aşağıya alıntıladım oradan bakabilirsiniz:

“Vücudumuzun hücresel faaliyetleri sonunda normal olarak oluşan lenf sıvısı, dokular içinden lenf damarları ile toplanır. Lenf düğümlerinden süzülen lenf sıvısı kan dolaşımına karışır. Bu dolaşımın amacı cilt ve cilt altı enfeksiyonlarına yol açabilecek bakterileri ortamdan uzaklaştırmak ve  önlemektir.”

Lenf drenaj masajının önemli yanı yüzümüzdeki hangi noktalara yapılması gerektiğini bilmek, aşağıya bir resim bırakıyorum ingilizce resim ama size önemli noktaları gösteriyor olacak:

Gua Sha Masajı Ne İşe Yarar?

 • Lenf Drenajına yardım eder.
 • Cilde detox yapar.
 • Kan dolaşımını hareketlendirir. (Bu da cildinizin daha fazla oksijen almasıyla daha aydınlık bir görünüm demek)
 • Yüzdeki şişkinlikleri (sabah uyandığınızda görürsünüz genellikle) yatıştırır.
 • İnce çizgiler ve kırışıklıkları açar.
 • Yüzünüzü kontürler ve daha şekilli olmasını sağlar (son zamanlarda popüler olmasının sebebi bu sanırım çünkü ‘botoks’ etkisi veriyor.)
 • Su tutmayı önler.

Eğer enerji, ruh gibi şeylere inanmıyorsanız bu kısmı atlayabilirsiniz:

Orjinal Gua Sha olabilmesi için yapıldığı taşın özel olması gerekiyor yani herhangi bir materiyelden yapılmış olamazlar bu taşlar da şöyle:

 • Pembe Quartz
 • Ametist
 • Jade (Yeşim taşı Gua Sha)
 • Bian

Bu taşlardan yapılmış Gua Shaların arasından kendinize göre olanını bulmanız için taşın sizi seçmesi gerek diyorlar, yani karşınıza alıp (internetten de olabilir direkt fiziksel olmasa da olur) hangisi sizi daha fazla çekiyorsa onu seçmelisiniz, ruhunuzun ihtiyacı o yöndedir deniliyor. Bu farklı taşların farklı çakralara hitap ettiği de söyleniyor onlar da şöyle:

 1. Pembe Quartz Gua Sha halk arasında ‘aşk taşı’ olarak da biliniyor ve tahmin edeceğiniz gibi kalp çakranıza yoğunlaşan bir taş, kalbinizi ve sağlığınızı onardığı düşünülüyor ve size dinginlik getiriyor.
 2. Ametist Gua Sha 7 çakranızdan ‘taç çakrası’ olarak bilinen ve en üstte konumlanan çakranıza yoğunlaşıyor. Zihninizi arındırmaya ve beyninizi negatif enerjiden korumaya/arındırmaya yardımcı oluyor.

Gua Sha Nasıl Kullanılır?

 1. Eğer varsa, makyajınızı çıkartın. Temiz bir cildinizin olması gerekiyor ilk önce o yüzden tüm makyaj kalıntılarından kurtulduğunuzdan emin olun.
 2. Tonik kullanın. Tonik kullanmanızı özellikle öneriyorum çünkü bu gözeneklerinizin görünümünün azalaması için oldukça önemli (gül suyu da kullanabilirsiniz mutlaka bir markaya ait tonik olmasına gerek yok.) Sadece yüzünüze değil toniği boynunuza da sıkın.
 3. Kendinize uygun bir serum veya yağ seçin. Burada nemlendirici yağ seçmenizi daha çok öneririm. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz kuru yağları kullanabilirsiniz.
 4. Bir havlu alın ve Gua Sha taşınızı elinizde biraz ısıtın. (eğer yere düşerse Gua Shanız büyük ihtimalle kırılacaktır. O yüzden bir havlu her aşağıda dursun.)
 5. Aşağıdaki fotoğraftaki hareketlerin hepsinden 5 veya 10 tane olacak şekilde sergileyin. (ne kadar olacağına ilk kullanımdan sonra cildinizin ne kadar hassas olduğuna göre karar verebilirsiniz. Cildinizin kızarması normal ama acıması veya ekstra farklı bir his yaşamanız normal değildir.)

Yukarıdaki fotoğrafta Gua Shanın hangi tarafını ve hangi yöne doğru çekmeniz gerektiği gösteriliyor. Bir kaç ipucu vermem gerekirse onlar da şöyle;

 • Gua Sha taşı ile cildiniz arasında hiç boşluk bırakmamaya özen gösterin ama bunu yaparken aşırı fazla baskı uygulamayın, çok hafif de olmaması gerekiyor tam orta bir karar cildinizi dinleyip baskınızı ona göre ayarlarsanız hiç sorun yaşamazsınız.
 • Gua Sha taşını zorlayarak yukarı yukarı çekmeyin. Yüzünüzü uyguladığınız yağ ile kaydırmanız gerekiyor. Kayması önemli.
 • Bir elinizle cildinizi dış köşelere doğru çekerken diğer elinizle de Gua Sha taşınızın başladığı bölgeyi tutun. (mesela yanağınıza uyguluyorsunuz diyelim burun kenarından bir elimle tutarken Gua Sha taşını aldığım elim ile kulak hizama doğru çekmem gibi.)

Gua Sha Taşı Nasıl Seçilir?

Bir çok insanın inandığı bu ‘çekim’ enerjisine inanıyorsanız ki bu farklı taşların olayı hep bu, derler ki en çok gözünüzü ısıran böyle farklı bir çekim hissettiğiniz taşı seçmelisiniz. En çok ihtiyacınız olan enerji o taşta bulunur. Eğer böyle şeylere inanmıyorsanız görüntüsünü beğendiğiniz bir tanesini seçmeniz yeterli olacaktır. Sadece plastik vs. gibi cildinize pek de iyi gelmeyecek materiyellerden yapılmamış olmasına dikkat edin.

Gua Sha Nasıl Temizlenir?

İşleminiz bittikten sonra su ve sabun ile yıkayın. Havlu ile kurutup kapalı, kuru bir yerde saklayın.

Gua Sha Nerede Satılır?

İnternetten rahatlıkla bulabilirsiniz, direkt mağazalarda görmedim ama satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var. İnternette çok fazla sahte Gua Sha taşı var. Gua Sha taşı özel taşlardan olmalıdır. Mutlaka almadan önce hangi taştan yapıldığını sorun, şu taşlardan biriyse: Pembe Quartz taşı, Ametist taşı, Jade taşı, Bian Taşlarından birinden yapıldıysa o Gua Sha Taşı orjinaldir. Diğer maddelerden/taşlardan yapılanların pek de bir etkisi olmayabilir.  Kandırılmamaya dikkat edin.

Genelde Gua Sha Seti şeklinde aılıyorlar. 3 ayrı taş bulunuyor genelde ama 2 taşlı versiyonları da mevcut. Bazı setlerin içinde ayrıca jade roller da bulabilirsiniz.

Gua Sha Nereden Alınır?

İnternetten çok rahat bir şekilde bulabilirsiniz. Set halinde de tek tek de satılıyorlar. Büyük alışveriş sitelerinden alışveriş yaparken mutlaka satıcı mağazaya hangi taştan yapıldığını sorun.

Kimler Gua Sha Kullanabilir?

Herkes, isteyen herkes Gua Sha kullanabilir hiç bir yan etkisi yok. (Tabii cildinize çok fazla baskı yaparak uygulamak veya günde 1-2 kereden fazla kullanmak cildinizi tahriş edebilir, o yüzden nazikçe masaj yapın ve benim önerime göre günde 1 kere bu ritüeli yapın.) Ne kadar erken başlarsanız o kadar geç yaşlanma etkilerine sahip olunacağı söyleniyor. Ayrıca bu rutini devam ettirdiğiniz süre boyunca cildinizdeki o botoks gibi görünüm sürüyor.

Jade Rollerlar ve Gua Sha Aynı mı?

Kısmen evet ama hayır. Jade Rollerlar sadece cildinizdeki şişkinlikleri (sabah uyandığınızda yüzünüz/göz çevrenizin şişmesinden bahsediyorum.) yatıştırmaya yardımcı olur ve cilde uygulanan serumun daha iyi emilmesine yardımcı olur. Ekstra bir teknik bilmenize gerek olmadığı için Jade Rollerlar kullanımı çok basittir ancak Gua Sha’nın yaptığı lenf drenajı olayına hiç bir katkısı yoktur. Gua Sha tam bir cilt şekillendirme masajı sağlar ayrıca cildinizdeki toksinleri atmak için lenf drenajı da yapabilirsiniz.

Sivilcesi Olanlar Kullanabilir mi?

Aşırı problematik cilt bölgelerinizi atlayarak kullanabilirsiniz. Yapacağınız basınç sivilcelerinizi patlatabileceği için çok sağlıklı olmaz diye düşünüyorum yine de bu konuyu cilt doktorunuza danışmanızı öneririm.

Gua Sha Masajı Ne Kadar Sürer?

Toplamda 5 dakika kadar sürebilir daha az olması da mümkün hareketleri kaç kere tekrarladığınıza bağlı olarak.

Gua Sha hakkında başka sorularınız varsa sorabilirsiniz, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Sıkça Sorulan Sorular

🌺 Gua Sha Taşı Nedir?

Gua Sha bir çeşit şekillendirici masaj taşıdır. Vücut ve yüzde farklı boyut ve tasarımlarda olanları kullanılır. Yüzünüze uygulayacağınız bu masaj ritüeli ile botok etkisi yakalayabilirisiniz. Daha detaylı bilgilere ulaşmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

🍓 Gua Sha Taşları ile Jade Roller Aynı mı?

Hayır. Jade rollerlar çok daha basite indirilmiş kullanımı teknik gerektirmeyen bir masaj sunar ve bu masaj cildinizde bir sıkılaşma/lifting etkisi sağlamaz. Gua Sha masajının uygulamasından dikkat edilmesi gereken şeyler vardır ve bu bir teknik gerektirir (çok zor değil kesinlikle ama dikkat etmelisiniz.) yapılan masaj aynı zamanda lenf drenajı da sağlar. Masajın nasıl yapıldığını öğrenmek isterseniz yazımızı okuyabilirsiniz.

🌼 Gua Sha Taşı Masajının Etkilerini Ne Zaman Görmeye Başlarım?

Her yaptığınız masaj seansından sonra gözle görülür bir sıkılaşma oluyor. Bu gerginliğin (botokslu gibi etkinin) tam oturması için 1 ile 3 ay arasında cildinize göre değişebilir ama önemli olan bu masaj rutinini her gün tekrarlamak, yani istediğiniz görüntüye ulaştıktan sonra bırakmamalısınız. Daha fazla bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

🥑 Gua Sha Masajı Çok Uzun Sürer mi?

Hayır. Yazımızda yapmanız gereken ufak bir testten bahsettim o teste göre her hareketten kaç tane yapacağınızı kendinizin belirlemesi gerekiyor. Maksimum 5 dakika sürecektir diye düşünüyorum. Arka fona sevdiğiniz müzik açıp kendinize ayırdığınız bu zamanın tadını çıkartmaya bakın. 24 saat içinde sadece 5 dakika cildinize yapacağınız yatırım gerçekten fazla değil.

Evde Manikür & Pedikür Nasıl Yapılır? - Tırnak Bakımı
Bu Yazıyı Oylayın
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
zeynep serra korkmaz
zeynep serra korkmaz
18 Temmuz 2021 12:00

merhaba! Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Size şunu sormak istiyorum; bu uygulamayı ne sıklıkla yapmak daha doğru olur? İnternette yaptığım araştırmalarda bir kesim günde 2 kere sabah akşam yapılabileceğini söylerken diğer bir kesim ise haftada maksimumum 2-3 kez yapılması gerektiğini savunuyor. Bu konuda bir bilginiz varsa ve paylaşabilirseniz sevinirim <3 Sevgiler…

@makyaj_mag
TAKİP EDİN
instagram share 1 instagram share 2 instagram share 3 instagram share 4 instagram share 5 instagram share 6