Makyaj ve güzellik ile ilgili her şey!

Gelin Makyajını Kendi Yapacakların Bilmesi Gereken 19 Şey — Gelin Makyajı Modelleri

8 dk okuma süresi

Bugün 0, toplam 2.431 kez okundu.

Gelin makyajınızı kendiniz yapmaya karar verdiniz ama biraz yardıma ihtiyacınız var. Her adımı yapmak atlamamak veya unutmamak istiyorsunuz doğru yerdesiniz. Bu yazımızda kesinlikle düğün makyajını yapmadan önce bilmeniz gereken 19 şeyden bahsedeceğiz.

Gelin makyajını kendiniz yapmanız çok güzel bir şey çünkü gelin makyajı o kadar pahalı bir şey ki ve eğer güvendiğiniz bir makyaj artisti yapmıyorsa sonucu facia olabilir. Bir çok kuaför de fiyasko makyajlarıyla ünlü zaten bu yüzden gelin makyajınızı kendiniz yapmanız harika bir şey hem ucuz hem de sizi, sizin kadar iyi tanıyan başka birisi daha yok. Yine de böylesine özel ve anlamlı bir günde hem de sonsuza kadar saklayacağınız fotoğraflarınızın çekileceği bir günde makyajı kendinizin yapması büyük bir sorumluluk, kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Hiç gerek yok bu 19 tüyo ile harika ve hatasız bir gelin makyajı çıkartabilirsiniz.

Bütün makyaj malzemelerinizi yeni almak zorunda değilsiniz. Eğer cildinize süper uyan bir fondötene sahipseniz ve ondan vazgeçmek istemiyorsanız, cilt tonunuza uymayan yeni bir tanesini alma riskine girmeyin. Kendi makyaj malzemelerinizi kullanmanız sizin yararınıza olacaktır çünkü onlar sizin cildinize tam uyan ürünler, değiştirmek büyük risk olabilir. Sadece gerçekten ihtiyacınız olan ürünleri, deneyerek alın.

Mutlaka makyajın provasını yapın ve fotoğraf çekin. Düğününüze daha varken hangi renkleri kullanacağınızı ve nasıl bir makyaj yapacağınızı sadece aklınızdan değil, gerçekte de deneyin. Makyajınızı yaptıktan sonra da fotoğraf çekmeyi unutmayın çünkü bu anı olsun diye bir fotoğraf değil aksine fotoğraflarda nasıl gözükeceğinizi görmeniz için gerekli bir adım. Fotoğraflarınızı farklı ışıklar altında çekmeye özen gösterin (her durumu hesaba katmalısınız.) Makyajınızın provasının birini 1 ay önce diğer makyaj provasını da düğüne 1 hafta kala yapabilirsiniz.

Makyaj ürünlerinizde “long lasting” “long wear” “waterproof” “suya dayanıklık” tarzı yazılar arayın. Düğün geceniz uzun bir gece olacak ve size tüm gece yüzünüzde kalacak bir makyaj lazım. Bu yüzden suya dayanıklı (ne zaman duygusallaşacağınız ya da terleyeceğiniz belli olmaz, sarılmaları da unutmamak gerek) uzun süre kalıcı makyaj ürünleri size yardım edecektir. Suya dayanıklı makyaj ürünlerini çıkartmak zor, nasıl çıkar ki diye düşünüyorsanı şu yazımıza bakabilirsiniz;

Makyaj ürünlerinde “high definition” “anti-aging” veya güneş koruması olan ürünlerden kaçının. Fotoğraflarda yüzünüzün beyaz bir krema gibi görünmesini istemiyorsanız bu tarz ürünleri kullanmayın. HD pudralar ve anti-aging kapatıcılar az miktarda kullanılabilirler ama güneş koruculu ürünler kesinlikle kaçınmanız gereken ürünler. Riske atmamak için diğer ürünleri de kullanmamaya özen gösterin. Tam oranı ayarlayamazsanız bum! beyaz krema.

Kendinize fazla zaman ayırın. Bu ne demek? şu demek kendinizi strese sokmamak için ne kadar zamana ihtiyacınız varsa o kadar zamanda makyajınızı yapın. Stres size iyi gelmeyecek bir şey. Kendinizin düşündüğü zamandan daha fazla bir zaman planlayın. Makyajınızı eğer erken bitirirseniz oturup bir içecek içebilirsiniz. Eğer işler planladığınız gibi gitmezse özellikle bu kısım eyeliner (çünkü herkesin planladığından daha uzun sürer yapması) olursa düzeltmek için bol bol vaktiniz olur.

Cildinizi nemlendirmeyi unutmayın. Makyajın kalıcılığı içinde ince çizgilerin görünümü içinde size iyi gelecek bir şey, nemlendirici kullanmak! Her zaman kullandığınız yüz nemlendiricisi olabilir. Eğer yüzünüzün parlamaması için bu adımı atlamayı düşünüyorsanız hemen aklınızdan atın.  Cildiniz kuru olursa fondöteninizi emer. Bu da fondöteninizin çizgilere dolması anlamına geliyor ve bu kimsenin istemeyeceği bir görünüm. Parlamaktan çok korkuyorsanız içeriğinde yağ bulunmayan bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Biraz öneriye ihtiyacınız varsa;

Makyaj bazı kullanmak zorunlu. Her adımı atlayabilirsiniz ama makyaj bazını atlayamazsınız çünkü tüm gece fondöteninizin tutunacağı bir şey vermelisiniz. Makyaj bazları kalıcılığı arttırırken cildinizin de pürüzsüz görünmesini sağlar yani iki iş bir anda halloldu. Burada dikkat etmeniz gereken konu silikonsuz bir makyaj bazı kullanmak, silikonlu makyaj bazları maalesef hem cilt için iyi değil hem de makyajınızın gece akmasına da sebep olabilir.

Göz makyajı bazı da kullanmayı unutmamalısın. Kapatıcı, fondöten veya başka bir ürünü göz kapaklarına sürme çünkü onlar senin istediğin tüm gece kalacak güzel ve bozulmayan göz makyajını sana veremeyecek, o yüzden göz makyajı bazı/primer kullanmalısın. bu adımı da atlamaman aşırı önemli çünkü göz kapakları bazen aşırı yağlanabiliyor aynı yüzümüz gibi. Bu konuda da biraz yardıma ihtiyacın varsa biz hallettik o işi;

Gereksiz diye düşünme, bu gün makyajının milim bile oynamaması gereken bir gün.

Fondötenini ıslak süngerle veya yağlarla uygula. Eğer kuru ciltliysen makyaj yağlarını kullanabilirsin kek fondöten görüntüsünü ortadan kaldıracaktır. Islak sünger de kullanabilirsin. Çok ince bir fondöten kullanmalısın, tam kapatıcı olsa bile sürdüğünde çok ince bir şekilde uygulamalısın. Fondötenin amacı cilt tonunu eşitlemek, kötü gözüken yerleri kapatmak değil. Bu amaçla kullanıldığında kek fondöten görüntüsü oluşuyor ve düğünde böyle bir görüntü istemezsin. Makyaj yağlarıyla ilgili makaleyi de buraya ekliyorum;

Dağıtma işlemini iyi yaptığından emin ol. Bir çok gelinin unuttuğu şey dağıtmak, fondöteninizi her yere dağıtmalısınız, hiç çizgi kalmamalı, yüzünüzün boynunuzdan 3 ton daha açık kalmasını istemeyiz değil mi? Fondöteni boynunuza, dekoltenize ve hatta kulaklarınıza doğru dağıtmayı unutmayın ve iki kere kontrol edin çizgi halinde fondöten kalıp kalmadığını, en iyi fırçalar yazımızdan yardım almak isteyebilirsin bu konuda;

Ten renginizle aynı kapatıcı, sarı alt tonlu pudra. Bu ikili ile fotoğraflarda gözlerinizin altı beyaz çıkmayacak, yerine daha aydınlık ve güzel bir görünüm elde edebileceksiniz. Cilt tonunuzdan açık renkli kapatıcı kullanmak fotoğraflarda gözleriniz etrafında led ışık varmış gibi gösterebilir bu yüzden cilt tonunuzla aynı renk kapatıcı ile gözlerinizin altını aydınlattıktan sonra sarı alt tonlu bir pudra ile sabitleyin.

Günlük makyajının modifiyeli hali. Tam olarak yapmaya çalıştığımız makyaj bu olmalı, sen sen olarak kalmalısın düğündeki insanlar farklı birisini görmemeli, günlük olarak ağır makyajlar yapıyorsan düğünde de devam et ama günlük makyaj olarak hafif makyajlar uyguluyorsan bu makyajına biraz ekleme yapacağız ama makyaj aynı gözlerinin dış kenarlarına biraz daha koyu renk bir göz farıyla gölge vererek güzel bir makyaj elde edebilirsin.

Her şey doğal görünümlü olabilir ama kirpikler. Kirpikler doğal görünümlü kalamaz. Takma kirpik kullanmak size uzak olabilir ama bir kaç hafta önceden takma kirpik alıştırması yapmak size iyi gelecektir. direkt düğün gününüzde ilk defa kullanmak sizi rahatsız hissettirebilir o yüzden önceden kullanma alıştırması yapın. Diğer bir önemli nokta siyah renkli yapıştırıcı! beyaz beyaz görünmesini istemeyiz o yüzden siyah bir yapıştırıcı kullanıp siyah kalem ile de kirpik diplerini kapatacağız. Tek takma kirpikle doğal olmayan bir görüntü yerine küçük tek tek takma kirpikler kullanabilirsiniz.

Kontür yapmayı en aza indirin. Belki kontür hayatınızda en sevdiğiniz şey olabilir ama bu özel gününüzde fotoğrafların hiç durmadan çekileceği bu günde çok belirgin kalabilir ve bu da hoş bir görüntü değil o yüzden en aza indirin. Pudra yapıdaki ürünleri tercih etmeyi de unutmayın.

Parlamalısınız! Aydınlatıcı Highlighter kullanmayı unutmayın. Gelinler bu özel günlerinde parlamalı, ama yüzünüzün her yeri değil sadece highlighter sürdüğünüz yerler meleksi bir şekilde parlamalı o yüzden makyajınızda kullanacağınız ürünleri mat seçin (Fondöten, kapatıcı, primer, makyaj bazı, bronzer gibi) ama aydınlatıcınızı parlak seçin böylelikle tam anlamıyla melek gibi parlayacaksınız. Dudak üstü, kaş altı, burun ucu, elmacık kemikleri üstü gibi yerlere uygulayabilirsiniz. Yüzünüze doğal ışık vuran verler yani, sivilcenizin olduğu yerlere uygulamaktan kaçının çünkü bu sivilcelerinizi öne çıkartacaktır.

Yüzünüzün parlamasını engelleyin. T bölgenize transparan pudra geçerek parlamayı en aza indirebilirsiniz. Bu transparan pudrayı yanınızda taşıyın böylece terlediğinizde veya yüzünüzün parlama yaptığını düşündüğünüzde küçük dokunuşlar yapabilirsiniz. Transparan pudralar hakkında bilmek istediklerinizi burada bulabilirsiniz;

Aşırı parlak rujlar kullanmayın. Fotoğraflar için farklı yansımalara neden olabileceği için bu tarz ürünler kullanmayın yerine kalıcılığı uzun olan bir lipstick kullanabilirsiniz. Bir dudak kalemi ile kalıcılığını arttırmayı ve düğünde yanınızda taşımayı unutmayın, tazelemek için.

Vücut makyajını unutmayın. Bacaklarınız açık kalacak ise mutlaka bacaklarınıza losyon sürüp pürüzsüz ve parlak görünmesini sağlayın, kollarınızı ve dekoltenize parlaklık eklemek istiyorsanız losyon kullanmayı unutmayın. Özellikle makyajınızı parlak yaptıysanız.

Setting sprey ile makyajınızı bitirin. Böyle bir sprey kullanmak makyajınızı sabitleyecektir. Sabitleyici spreyler özellikle böyle tüm gece sürecek etkinlikle ve özel günler için çok gerekli mutlaka kullanmalısınız. Yüz spreyi önerisine ihtiyacın mı var?

Evde Manikür & Pedikür Nasıl Yapılır? - Tırnak Bakımı
Bu Yazıyı Oylayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
@makyaj_mag
TAKİP EDİN
instagram share 1 instagram share 2 instagram share 3 instagram share 4 instagram share 5 instagram share 6