Makyaj ve güzellik ile ilgili her şey!

Cilt Tipi Nasıl Bulunur? — Cilt Tipleri ve Özellikleri

3 dk okuma süresi

Bugün 1, toplam 1.834 kez okundu.

İÇİNDEKİLER
  Cilt Tipi Nasıl Bulunur? — Cilt Tipleri ve Özellikleri

  Cilt tipinizi biliyor musunuz? Veya biliyor olmanıza rağmen pek emin değilseniz bu cilt tipi nasıl bulunur yazımızdan yararlanıp cilt tipinizin aslında ne olduğunu öğrenebilirsiniz. Cilt tipinizi bilmek çok önemli ve size çok faydası olacak bir bilgi, yazımızın devamını mutlaka okuyun Cilt tipinizi bilmeniz çok önemli çünkü almayı planladığınız fondötenden cilt bakım ürünlerine, makyaj ürünlerinden duş […]

  Makyaj MAG tarafından Facebook
  Cilt Tipi Nasıl Bulunur? — Cilt Tipleri ve Özellikleri
  Cilt Tipi Nasıl Bulunur? — Cilt Tipleri ve Özellikleri

  Cilt tipinizi biliyor musunuz? Veya biliyor olmanıza rağmen pek emin değilseniz bu cilt tipi nasıl bulunur yazımızdan yararlanıp cilt tipinizin aslında ne olduğunu öğrenebilirsiniz. Cilt tipinizi bilmek çok önemli ve size çok faydası olacak bir bilgi, yazımızın devamını mutlaka okuyun

  Cilt tipinizi bilmeniz çok önemli çünkü almayı planladığınız fondötenden cilt bakım ürünlerine, makyaj ürünlerinden duş jelinize kadar nasıl bir ürün seçmeniz gerektiğinde önemli rolü olan bir etken, kuru ciltli birisinin yağlı ciltler için olan bir ürünü kullanması kişini cildi için gerçekten kötü sonuçlanabilir. Bu yüzden cilt tipimizi bilmeli ve ona göre ürünler seçmeliyiz.

  Cilt Tipimizi Nasıl Öğreniriz

  Cilt tipimizi öğrenmenin bir kaç yolu var. Normalde 5 tane ana cilt tipi vardır ama herkesin cildi farklı ve burada tek bir kategoriye ait değil gibi hissettiğinizde bilin ki karma-kuru gibi cilt tipleri de mevcut. Ayrıca dış ve iç faktörlerle cilt tipiniz zamanla değişiklik gösterebilir. Bazı zamanlar yağlıya dönük karma, bazı zamanlar da kuru olabilir.

  Cildinizi nasıl hissettiğinize dikkat edin.

  Cildinizde hiç bir ürün veya makyaj olmadığı bir gün de cildiniz nasıl hissediyor.

  Karma Cilt Nasıl Anlaşılır

  Karma ciltler T bölgesini (Alın, burun ve çene) yağlı hissederken yüzünün diğer yerlerini kuru hissedebilir. Bu durum bir çok karma cildin sahip olduğu özelliktir ancak bu bölgeler kişiden kişiye değişebilir önemli olan bazı bölgelerin yağlı hissederken diğer yerlerin kuru hissetmesi gibi ‘karma’ durumlara sahip olmak.

  Kuru Cilt Nasıl Anlaşılır

  Kuru ciltler yüzlerini rahatsız edici derecede gergin hissederler, ayrıca kuruluğunu da elleriyle yüzlerine dokunarak hissedebilirler, özellikle kış aylarında cildiniz çatlama yapıyorsa ve daha da geriliyorsa kuru ciltlisiniz.

  Yağlı Cilt Nasıl Anlaşılır

  Yağlı ciltliler aynaya baktıklarında yüzlerinde gözle görülür bir yağlanma ve parlama fark ederler, ayrıca elinizi yüzünüze koyduğunuzda bariz yağlı hissediyorsanız yağlı bir cilde sahipsiniz.

  Hassas Cilt Nasıl Anlaşılır

  Yüzünüzde bazen acı varsa, kaşınıyor, kızarıklıklar oluşuyor ve kuru hissediyorsanız hassas bir cilde sahipsiniz demektir. Kızarıklık her zaman olmasa da kaşıntı hissediyorsanız hassas bir cilde sahipsiniz.

  Normal Cilt Nasıl Anlaşılır

  Cildiniz ne çok kuru ne de çok yağlı hissetmiyor, aynada iyi görünüyor ve elinizi yüzünüzde gezdirdiğinizde yağlı veya çok kuru hissetmiyorsanız normal bir cilde sahipsiniz.

  Cildinizi temizleyici bir ürün kullandıktan sonra nasıl hissediyorsunuz.

  Karma Cilt Tipi

  Yağlı olan bölgeleri (genelde T bölgesi olur) tazelenmiş, temizlenmiş hissediyor ve cildinizin bazı bölgelerini (kuru olan yerleri) gergin ve kuru hissediyorsanız karma cilt tipine sahipsiniz.

  Kuru Cilt Tipi

  Cildinizi olduğundan daha da kuru ve gergin hissediyorsanız ve krem sürme ihtiyacı hissediyorsanız kuru cilt tipine sahipsiniz.

  Yağlı Cilt Tipi

  Cilt temizleme ürünleri sizi rahatlatıyor ve temizlenmiş ferahlamış hissediyorsanız ancak kısa süre içerisinde yine yağlı oluyorsa cildiniz, yağlı cilt tipine sahipsiniz.

  Hassas Cilt Tipi

  Temizlenmiş hissediyor ancak yine de cildinizde bir kaşıntı varsa bazı bölgeleri aşırı kuru hissediyorsanız, ve kullandığınız hemen hemen her üründe aynı sorunları yaşıyorsanız hassas cilt tipine sahipsiniz.

  Normal Cilt Tipi

  Cildinizi temizlenmiş ve rahatlamış hissediyorsanız ve çok az nemlendiriciye ihtiyaç duyuyorsanız, kaşıntı veya kuruma gibi sorunlar hissetmiyorsanız normal cilt tipine sahipsiniz.

  Gözeneklerinize dikkatli bakın.

  Eğer burun bölgenizde veya yağlı hissettiğiniz bölgelerdeki gözenekleriniz büyük ama cildinizin diğer bölgelerinde gözenekleriniz küçük ve fark edilmeyecek durumdaysa, Karma cilt tipine sahipsiniz.

  Gözenekleriniz küçük ve gerginse, üstleri pul pul ufak deriler varsa kuru cilt tipine sahipsiniz.

  Gözenekleriniz gözle görülür derecede büyük ve içleri tıkalı ise yağlı cilt tipine sahipsiniz.

  Bazı bölgedeki gözenekleriniz büyük ve bazı bölgeler gözle görülmez küçüklükte ise ve bu kullandığınız ürünlere, yediklerinize göre değişiyorsa hassas cilt tipine sahipsiniz.

  Çok dikkatli baktığınızda görebildiğiniz normalde fark edilemeyecek kadar küçük olan gözeneklere sahipseniz cilt tipiniz normal cilt.

  Çok yakında cilt tipinizi daha iyi bulabileceğiniz bir ‘cilt tipi analizi‘ testi gelecek! Burayı da güncelleyeceğiz.

  Sizin cilt tipiniz hangisi?

  En İyi 11 Cilt Temizleme Ürünü Yazımızı Okumak İçin Buraya Tıklayın!
  Bu Yazıyı Oylayın
  Cilt Tipi Nasıl Bulunur? — Cilt Tipleri ve Özellikleri
  5 (100%) 6 oy
  @makyaj_mag
  TAKİP EDİN