Makyaj ve güzellik ile ilgili her şey!

Siyah Nokta Nasıl Geçer?

6 dk okuma süresi

Bugün 0, toplam 1.148 kez okundu.

Siyah Nokta Nasıl Oluşur?

Her şeyden önce düşmanımızı tanımalıyız. Siyah nokta nedir? Bunu bilmeliyiz. Siyah nokta hava ile temas edince donup gözeneklerinizde kalmış kir, yağ ve cildinizin ürettiği sebumların birleşimidir. Bu yüzden genelde cildimizin en yağlı yerlerinde ortaya çıkarlar. Bu yüzden aynanın karşısında onları sıkmaya çalışmanız sadece bir kısmını dışarı çıkartır. Donmuş oldukları için önce çözülmeleri gerekir. Cilt doktorunuza gittiğinizde veya cilt bakımı yaptırdığınızda bu yüzden ilk önce sıcak havlu veya buhar verilerek başlanıyor. Siyah noktalardan kurtulmak oldukça zorlu bir süreç olabiliyor çünkü bu cildinizin ürettiği bir şey olduğu için geri dönüyorlar. Yani tek bir bakım ile onlardan hemen sonsuza kadar kurtulamıyorsunuz. Onlardan tamamen kurtulmak yerine kontrol altında tutacak bir rutine oturtmanız zaman içinde siyah noktalarınızın arada sırada 1-2 tane çıkan bir cilt sorunu haline getirebilirsiniz.

Siyah Nokta Temizleme

Siyah nokta temizlemenin birden fazla yolu var. En iyi siyah nokta nasıl temizlenir en etkili yöntemlerden bazılarını buraya yazıyoruz.

Siyah Nokta Bandı

Siyah nokta burun bandı aslında kısa sürede işe yaran bir ürün türü. Derinlemesine bir temizlik sağlayamıyorlar ancak gözenekleriniz eğer çok dolmamışsa açıp gözeneklerinizin rahatlamasını sağlıyorlar. İyi yanı oldukça kuvvetli yapışkanlar oldukları için siyah nokta vakum etkisi gösterip ölü deri vs. gibi üst katmanda kalan diğer kir ve yağları da alıyorlar. Kullanımınızın ardından mutlaka tonik kullanın. Açılmış gözenekleriniz yeni siyah nokta oluşumu için oldukça açık, tonik ile sıkılaştırmanız iyi olacaktır. Duştan çıkar çıkmaz bandı uygulamanız ürünü daha etkili hale getirecektir.

Siyah Nokta Bandı Nasıl Kullanılır?

Genelde burun bantlarının arkasında kullanım talimatları yazıyor, arkasını mutlaka okumanızı öneririm.

 • Burnunuzu hafifçe ıslatın.
 • Burun bandını elinize alın ve gergin bir şekilde burnunuzun üstüne özellikle siyah noktaların bulunduğu bölgeye yapıştırın.
 • 5-10 dakika bekleyin. Tam ne kadar bekleyeceğinizi bilmiyorsanız burun bandınız kuruyup sertleştiğinde hazır olduğunuzu anlayabilirsiniz.
 • Yavaş hareketlerle burun bandını çekin. Hızlı hareket etmemeye çalışın, hem cildiniz zarar görebilir hem de burun bandının vakum etkisi azalabilir.
 • Tonik ile burun bandı yaptığınız bölgeyi silin.

Doğal Yöntemlerle Siyah Nokta Temizleme

Burun bandına bir doğal alternatif de yumurta! Eğer kokusundan çok rahatsız olmuyorsanız bu yöntem tam size göre. İhtiyacınız olan şeyler büyük ihtimalle zaten evinizde.

Malzemeler;

 • Yumurta beyazı
 • Tuvalet kağıdı

Kullanımı;

Yumurtanın beyazını ve sarısını ayırın. İhtiyacımız olan azıcık beyazı! Tuvalet kağıdından bir parça kopartıp tam burnunuza göre olacak şekilde (başka bir yüz bölgenize yapmak istiyorsanız oraya göre kesmelisiniz.) kesin. Bir kabın içine aldığınız yumurta beyazına hiç bir işlem yapmadan direkt mendili içine daldırıp biraz bekleyin, iyice yumurta beyazını emdikten sonra burnunuza yapıştırın. Kuruması için bekleyin ardından aynı burun bandı kaldırır gibi yavaşça kaldırın. Yüzünüzü yıkayıp kurulayın ve tonik uygulayın.

Siyah Nokta Maskesi

Siyah nokta maskeleri cildinizdeki sebum dengesini korumak için güzel bir yol! “Arındırıcı” “siyah nokta karşıtı” gibi etiketli maskeler işinize yarayabilir. Eğer mümkünse maskelerin içindekiler bölümünü okuyun, salisilik asit maddesi cildinize ihtiyacı olan sterilizasyonu sağlayıp cildinizin tekrar siyah nokta üretmesini geciktirecektir. Ayrıca bazı kremler siyah noktaların çözünmesini sağlıyor. Bu gibi siyah nokta kremi bulursanız oldukça işinize yarayacaktır. Bazı peeling etkili siyah nokta kremleri de mevcut, bunları her gün uygulamamalısınız. Cildinizi çizebilirsiniz veya fazla peeling yapmaktan soyabilirsiniz. Kullanırken mutlaka dikkatli olun.

Siyah Nokta Temizleme Makinesi

Son zamanlarda Instagram’da ve Facebook’ta oldukça fazla reklamına rastladığım bir ürün bu siyah nokta temizleme aleti bir çeşit vakum etkisi göstererek siyah noktaları çekmeyi vaat ediyor. Derinlemesine bir etkisi olması için banyodan sonra sıcak havlu tekniği ile birlikte kullanılabilir ancak kişisel olarak fikrim ev tipi olanların profesyonel olanlar gibi etkili olacağını düşünmüyorum.

Siyah Noktaları Sıkma

Siyah noktaları sıkmak oldukça yanlış bir hareket olsa da derinlerde kalan yağ ve kirlerin çıkması için yapılması gerekir. Uzun süredir cildinizde bulunan siyah noktalar düşündüğünüzden çok daha derinde yer edinirler ve sadece peeling yaparak onları çıkartmak oldukça zordur. Sıkma işlemi böyle durumlarda geçerlidir. Yine de siyah noktalarınız aşırı ilerlememiş ise bu yöntemi yapmayın. Bu yöntemi sık sık kullanmamaya çalışın. Gözeneklerinizin gerçekten derinlemesine bir temizliğe ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz zamanlarda uygulayın.

Bu yöntemi özellikle banyodan çıkar çıkmaz denerseniz çok daha iyi olur. Gözeneklerinizde kir ve yağlar oldukça yumuşamış olacaktır banyodan sonra sıkılması kolaylaşır.

 • Banyodan çıkar çıkmaz elinizde bulunan en yoğun nemlendirici kremi yüzünüzdeki siyah nokta olan bölgeye ince bir tabaka olarak yayın. Bu cildinizdeki o nemli havayı muhafaza edecektir ve işlerimizi kolaylaştıracaktır.
 • Üzerine streç film koyup ısıtılmış hafif nemli bir havluyu yüzünüze 5 dakika boyunca bastırın.
 • Her iki işaret parmağınıza da peçete alın ve hafif hafif sıkmaya başlayın. Önemli olan nokta parmaklarınızı birbirine yakın getirmemek, uzak mesafe olmasına özen gösterin yoksa cildinize zarar verebilirsiniz. Ayrıca çok yakından sıkmak gözeneklerinizin içinde kir kalmasına da neden olur, bu şekilde tüm kir çıkamaz.
 • 3 kere kuralı! Bu önemli başka bir nokta eğer 3 kere sıkma hareketinden sonra çıkmayan siyah noktanız varsa başka yöntemlere baş vurun veya başka bir gün tekrar sıkmayı deneyin. 3’den fazla sıkma işlemi yaptığınızda cildinize iyilikten çok kötülük yapmış oluyorsunuz.
 • İşleminiz bittikten sonra yüzünüzü yıkayın. Cildinize içeriğinde alkol olmayan bir tonik uygulayın ve “rahatlatıcı” “serinletici” bir maske uygulayın. Üzerinde bu tür ibareler yazan maskeler bu gibi sıkma işlemlerinden sonra kullanmak için oldukça iyi çünkü ciltteki kırmızılıkları rahatlatıp daha fazla kızarmalarını engelliyorlar.
 • Önemli: Bu gibi bir işlemden sonra cildinize tonik uygularken oldukça dikkatli olmalısınız. İçeriğinde alkol veya asit bulunan tonikleri böyle derinlemesine bir işlemden sonra uygulamayın. Gül suyu gibi daha doğal tonikler işinize yarayacaktır. Uygulamadan önce toniğinizin içindekiler kısmını dikkatlice okuyun.

Siyah Nokta Nasıl Gider?

Kısaca toparlamamız gerekirse;

 • Siyah noktaları cilt kendisi ürettiği için dikkat etmeniz gereken şey aslında sizde yatıyor. Yediklerimiz cildimizi, saçımızı ve hatta tırnaklarımızı bile oldukça fazla etkiliyor. Sağlıklı beslenip çok yağlı yiyecekler yememek siyah nokta oluşumunu azaltabilir.
 • Dış etkenler cildimizi oldukça etkiler. Hava kirliliği, sigara dumanı, fazla insanın olduğu yerlerde bulunmak cildinizin de çabuk kirlenmesine sebep olabilir. Bu yüzden günlük olarak cildinizi temizlemeyi ihmal etmeyin. Bu cildinizin sebum dengesini korumasını sağlayıp siyah noktaların oluşumunu geciktirecektir. İçeriğinde salisilik asit bulunan cilt temizleme ürünleri tercih edebilirsiniz.
 • Siyah noktalarınızın aşırı ileri seviye olduğunu ve deri altında çok daha fazla biriktiğini düşünüyorsanız (Uzun süre gitmeyen, hep cildinizde kalan siyah noktalar bunlar) bir cilt bakımı yaptırıp siyah noktalarınızın bir uzman tarafından çıkartılmasını sağlayabilirsiniz. Daha bütçe dostu bir yaklaşım istiyorsanız o profesyonel adımları evde nasıl yapabileceğinizi “siyah nokta sıkma” başlığında anlattım.
 • Siyah noktalarınızı kontrol altına almak aslında düşündüğünüzden çok daha kolay, yukarıdaki yöntemlerden sizin cildinize yarayan bir tanesini siyah noktalarınızın arttığını düşündüğünüz her zaman uygulayın. Genel olarak sadece günde 2 kere yüzünüzü siyah nokta karşıtı bir ürünle yıkamanız yeterli olacaktır.
 • Son olarak tonik kullanmayı unutmayın. Gözeneklerinizi temizledikten sonra gözenekler boş ve açık şekilde kalır bu da yeniden siyah nokta oluşumu için uygun ortam demektir. Tonik gözeneklerinizin sıkılaşmasını sağlar. Ayrıca cildinize hoş bir ferahlık da verecektir.
Evde Manikür & Pedikür Nasıl Yapılır? - Tırnak Bakımı
Bu Yazıyı Oylayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
@makyaj_mag
TAKİP EDİN
instagram share 1 instagram share 2 instagram share 3 instagram share 4 instagram share 5 instagram share 6