Makyaj ve güzellik ile ilgili her şey!

Saçlarınızı Dalgalı & Kıvırcık Yapmanın 6 Farklı Yolu

7 dk okuma süresi

Bugün 0, toplam 654 kez okundu.

Kıvırcık Saç Nasıl Kurutulur?

Bir önceki yazımızda saçlarınızı nasıl ısı kullanmadan kıvırcık yapabileceğinizi anlattık, eğer saçlarınıza ısı kullanmadığınız bir dönemseyseniz (ki ara ara saçlarınıza böyle ısı kullanmadığınız dönemler yaratmalısınız saçlarınızın sağlığı için.) bu yöntemler tam sizin için, ayrıca yazımızda saçları doğal kıvırcık olanların nasıl saçlarını ısı kullanmadan kurutabileceğini ve buklelerinin hala belirgin kalabileceğini de anlattık merak ediyorsanız hemen aşağıya tıklayabilirsiniz;

Önemli bir ipucu: Hem bu yazımızda hem de ‘ısı kullanmadan saçlarınızı kıvırcık yapmanın 9 yolu’ yazımızda bahsedilen yöntemler daha küçük ve sık bukleler yapılarak daha kıvırcık, daha büyük ve gevşek bukleler yaparak daha dalgalı modeller elde edebilirsiniz. Ne kadar sıkı yapacağınıza, ne kadar büyük saç tutamları aldığınıza bağlı olarak saçlarınız dalgalı veya kıvırcık olabilir. Eğer istediğiniz komple bir afro kıvırcık saç ise şu yazımıza geçmenizi tavsiye ederim;

Bu tekniği de hem ısı ile hem de ısısız yapabiliyorsunuz.

Diğer yazımızdaki gibi ilk önce doğal kıvırcıkların saçlarını nasıl ısı ile kurutabileceği hakkında bir kaç ipucu yazacağım, çünkü normal fön makinesini direkt tutup kurutmaya çalıştığınızda büyük ihtimalle saçlarınız aşırı düzensiz buklelere ve ara ara düz/dalgalı saçlara kavuşuyor ve aşırı kabarıyor. Bunu önlemek için mutlaka her dalgalı/kıvırcık saçlı kişini fön makinesinde şu aparattan olması gerekiyor. Adı Diffuser ve sanırım Türkçesi de direkt difüzör, aşağıya fotoğrafını bırakıyorum, görünce hemen tanıyacaksınız.

Fön makinesi difüzörü ne işe yarar?

Kıvırcık/dalgalı saçlı kişilerin saçları kabarmaya oldukça elverişlidir. Bu aparat elektriklenmeyi oldukça engelliyor ve gördüğünüz tarak gibi çıkıntıları sayesinde kendi saçınızın buklelerini bozmadan kurutuyor ve hatta oldukça belirginleşmesini sağlıyor.

Fön makinesi difüzörü nasıl kullanılır?

 1. Islak saçlarınızı biraz havlu ile kurutun.
 2. Eğer uygulamayı sevdiğiniz bir saç ürünü varsa bu aşamada kullanabilirsiniz.
 3. Fön makinenizin ucuna difüzörü takın. Kafanızı aşağıya doğru eğip alttan yukarıya doğru hafifçe buklelerinizi bozmadan getirin.
 4. Saç derinize fazla değdirmemeye çalışın ve bu şekilde bir süre bekleyin. (fön makinenizi düşük ayarda çalıştırmanız saçlarınızın daha az elektriklenip kabarmasına yol açacaktır, ayrıca fazla ısı saçlar için de oldukça zararlı)
 5. Bu adımı tüm saçınıza uygulayın.
 6. Sabitleyici saç spreyi uygulamak/başka ürün uygulamak isterseniz bu aşamada yapabilirsiniz.

Fotoğraftaki sol ve sağ taraftaki saçlara dikkatli bakın, farkı gördünüz mü?

Isı ile Doğal Kıvırcık Yapmanın 6 Yolu

Saçlarınızı düzleştirici ile de dalgalı/kıvırcık yapabilirsiniz ancak bu yazımızda genellikle maşa kullanarak stiller gösteriyor olacağız. Yine de 2 adet düzleştirici ile maşa yapma yöntemi de var.

Klasik Saç Maşası

 1. Kuru saçlarla başlayın. Isıdan koruyucu bir ürün kullanmayı saçlarınızda ihmal etmeyin.
 2. İstediğiniz büyüklükte bir tutam alın. Bu tutamın büyüklüğüne göre saçlarınızın bukleleri daha iri veya küçük olacaktır.
 3. Maşanız ısındıktan sonra dikkatli bir şekilde 1 tutam saçınızı maşaya dolayın, bu aşamada biraz temiz çalışmanız ve saçlarınızın hep aynı yönde tutmanız gerekiyor. Maşayı her zaman kafanıza paralel tutun, yukarıdaki resimdeki gibi. Bir tutamı bu şekilde yapıp diğerini farklı bir tutuşla yaparsanız bukleleriniz de birbirinden farklı olacaktır.
 4. İçinizde 10’a kadar sayıp saçınızı maşadan çekin, bunu yaparken de yavaş hareket edin ve  saçlarınızın buklesini bozmamaya çalışın.
 5. Tüm saçınıza aynı işlemi uygulayın. Daha doğal görünümlü bukleler için saçınızın son 3 parmaklık kadar kısmını maşa ile kıvırmayın doğal bırakın.
 6. Sprey ile saçlarınızı uzun süreli bu stilde kalmasını sağlayabilirsiniz.

Not: Buklelerinize soğuyana kadar hiç dokunmamaya çalışın. Saçlar ısı ile şekilleniyor gibi gelebilir ama aslında soğuduklarında şekillerini tam almış oluyorlar o yüzden hala sıcakken dokunmanız buklelerinizi bozmanız anlamına gelebilir.

Not 2: Saçlarınızı özellikle kabaran saçlarınızı taramayın. Buklelerinizin hepsi soğuduktan sonra parmaklarınızla hafif hafif dağıtmaya çalışın. Bu sayede hem daha doğal hem de daha kabarmamış buklelere sahip olabilirsiniz.

Kolay Maşa

 1. Yine kuru saç ile başlayın ve ısı koruyucu ürün kullanmayı unutmayın.
 2. Yukarıdaki tekniğin hemen hemen aynısı, tek fark saçınızı maşaya sardıktan sonra yavaş yavaş aşağıya doğru kaydırıyoruz bu modelde, bu sayede hem çok fazla ısı almamış oluyor hem de çok sıkı bukleler yerine daha salaş bukleler elde ediyoruz. Bukleleriniz soğuyana kadar dokunmayın.
 3. İstediğiniz bir ürün ile saçlarınızı sabitleyebilirsiniz.

2’li Maşa

 1. Yine kuru saçlarla başlayın ve ürün kullanmak isterseniz saçınızda bu aşamada uygulayın.
 2. Saçınızdan bir tutam alın ve döndürmeye başlayın. Uç kısmına kadar yapabilirsiniz veya uç kısmında 2-3 parmak bir yer bırakabilirsiniz.
 3. Döndürdüğünüz saçınızı hiç açmadan ısınmış maşaya sarın.
 4. Bir süre bekleyin ve bozmadan saçınızı maşadan çekin.
 5. Saçlarınızın soğuması için bırakın, dokunmamaya çalışın.
 6. Tüm saçınıza bu işlemi uygulayın.
 7. Tüm saçınız soğuduktan sonra ellerinizle saçlarınızı biraz çalkalayın.

Özel Gün Maşası

Özellikle özel günlere çok yakışan ama isterseniz her gün de kullanabileceğiniz bir stil.

 1. Kuru saçlarınızı ısı için hazırlayın.
 2. Ayırdığınız bir tutam saçı aynı ilk yöntemdeki gibi sarmaya başlayın, tekrar maşaya saçınızı sarmaya geçmeden önce parmağınızla saçın geri kalanını bir tur döndürün ve tekrar sarın bunu her aralıkta yapın (saçlarınızı maşanın üzerinde ilmek gibi düşünürseniz eğer, her ilmek arasında 1 tur parmağınızla döndürün.)
 3. Yine saçınızı soğumaya bırakın.
 4. Tüm saçınıza aynı işlemi uygulayın.
 5. Tüm saçınız kuruduğunda tarak veya parmaklarınız yardımıyla saçlarınızı hafifçe dağıtabilirsiniz ancak özellikle bu model için tarak öneriyorum, daha düzgün bukleler elde etmek istediğimiz için.

Düzleştirici ile Maşa

Aşırı pratik bir yöntem, ayrıca maşası olmayanlar için de güzel bir alternatif.

 1. Kuru saçlarınızla başlayın ve onları ısıya hazırlayın.
 2. Bir tutam saçınızı alın ve aynı maşaya dolar gibi sarın, bu sefer sadece 1 kere sarıp saçın geri kalanını serbest bırakın saç düzleştiricinizi hafifçe çekin ve sonuç olarak harika belirgin bukleler elde edeceksiniz, ilk kez yapıyorsanız biraz zaman alabilir yapmanız ama fotoğrafları iyice inceleyip yaparsanız ilk seferinde de yapabilirsiniz.
 3. Yine saçlarınızı soğumaya bırakıp tüm saçınıza aynı işlemi uygulayın.
 4. Tüm saçlarınız soğuduktan sonra elinizle veya tarakla hafifçe saçınızı dağıtın.

Düzleştirici ile Maşa Yapımı

Diğer bir saç düzleştirici ile saçları dalgalı yapma yöntemi ayrıca diğer düzleştici ile maşa yöntemine göre oldukça kolay. S Kıvrımlı Dalgalar!

 1. Kuru saçlarınızı hazırlamak ile başlayın.
 2. Bir tutam saç alıp S harfi gibi kıvırın (bu yüzden adı S kıvrımlı dalgalar bu arada) ve bu S harfini düzleştirici ile hiç bozmadan ısı uygulayın ve aynı tutamı bitirene kadar S harfi yapıp ısı uygulayın. Soğuması için bırakın.
 3. Tüm saçınıza bu işlemi yapın.
 4. Tüm saçınız soğuduktan sonra ellerinizi kullanarak hafifçe sallayın saçlarınızı
 5. Bitiş ürünü kullanmak isterseniz bu aşamada kullanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

🌸 Fön makinesi difüzörü ne işe yarar?

Kıvırcık/dalgalı saçlı kişilerin saçları kabarmaya oldukça elverişlidir. Bu aparat elektriklenmeyi oldukça engelliyor ve gördüğünüz tarak gibi çıkıntıları sayesinde kendi saçınızın buklelerini bozmadan kurutuyor ve hatta oldukça belirginleşmesini sağlıyor. Daha fazlası için yazımızı okuyabilirsiniz.

🍓 Fön makinesi difüzörü nasıl kullanılır?

Saç uçlarından yukarıya doğru ısı vererek kullanılıyor, saçlarınızdaki elektriklenmeyi/kabarmayı oldukça indiriyor. Ayrıntılı adım adım kullanımını okumak için yazımıza bakabilirsiniz.

🌺 Düzleştirici ile dalgalı saç nasıl yapılır?

Düzleştiricinizi aynı maşa gibi kullanabilirsiniz, adım adım nasıl yapılır okumak isterseniz yazımıza göz atabilirsiniz.

Evde Manikür & Pedikür Nasıl Yapılır? - Tırnak Bakımı
Bu Yazıyı Oylayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
@makyaj_mag
TAKİP EDİN
instagram share 1 instagram share 2 instagram share 3 instagram share 4 instagram share 5 instagram share 6