Makyaj ve güzellik ile ilgili her şey!

Isı Kullanmadan Saçlarınızı Kıvırcık Yapmanın 9 Yolu — Doğal Kıvırcık Saç

11 dk okuma süresi

Bugün 0, toplam 17.322 kez okundu.

Doğal Kıvırcık Saç

Son zamanlarda fark ettiniz mi bilmiyorum ama kıvırcık saçlarda bir artış bir popülerleşme var. Eskiden çoğu doğal kıvırcık saçlı arkadaşım sürekli olarak saçlarını düzleştiriyordu. Hatta saçlarının kıvırcık olduğunu bile unutmuşum. Kıvırcık saçların şöyle bir zorluğu var. Düz saçlar gibi ‘kendi kurusun saçım’ diyemiyorlar, çünkü kendi kuruduğunda o kıvırcık bukleler çok şekilsizleşiyor ve bakımsız bir görüntü oluşturuyor.

Doğal kıvırcık saçların saçlarını nasıl kurutmaları gerektiğini kısaca bahsedeceğim ama bu yazıda genelde ısı kullanmadan saçları ne dokuda olursa olsun kıvırcık nasıl yapılır ondan bahsedeceğim, eğer çok daha ayrıntılı bir doğal kıvırcık saç bakımı yazısı isterseniz mutlaka yorumlar bölümünde belirtin, aşağıya ısı kullanmadan doğal kıvırcık saçlar nasıl kurutulur ondan bahsediyor olacağım ısılı versiyonunu da yazabilirim. 💖

Kıvırcık Saçlar için Şampuan Yorum

Kıvırcık saçlar için en iyi şampuan diye tek bir ürün öneremem ama fark ettiğim bir şey kıvırcık saçlar, saçları kurutan şampuanlar kullandıklarında buklelerde ekstra bir bozulma oluyor, o yüzden genelde nemlendirici etkili, saçı besleyici vs. gibi özelliklerde şampuanlar kullanırsanız sizin için iyi olur diye düşünüyorum. Kullandığınız şampuanın içeriğine dikkat edin, Elidor kıvırcık saçlar için şampuan gibi pazarlama için kıvırcık saç vs. yazan markalara kanmayın (şampuanlar saç tipinize göre ayrılır (kuru, boyalı, çabuk yağlanan vs. gibi) saç buklelerinizin yoğunluğuna göre değil. Bu tarz pazarlama yanılgısı bir marka daha Syoss kıvırcık saç şampuanı kullananlar bu üründen pek memnun değil gibi) Elidor kıvırcık saçlar için şampuan kullananlar mesajlarına bakıyordum geçen gün ve pek çok kişi memnun değil.

Kısaca; Kıvırcık saçlar için bakım şampuanınızı ve saç kreminizi saç tipinize göre seçtiğiniz ama banyo sonrası şekil verme ürünlerinizi kıvırcık saçlarınıza göre seçtiğiniz ürünlerden oluşmalı, styling (yani saça şekil verme) aşamasında kıvırcık saçlara özgü köpükler vs. kullanın. Diğer ürünleri saçlarınızın tipine göre seçmenizi öneririm.

 1. Banyodan sonra saçlarınızın ekstra suyunu alın. Favori duş sonrası saç kreminizi uygulayın. (kıvırcık saçlılar genelde normalde önerilenden daha fazla ürün kullanabiliyorlar saçlarında, ne kadar çok kıvırcıksanız daha çok üründen sıkmanız gerekebilir saçınıza)
 2. Bu aşamada parmaklarınızla buklelerinizi belirginleştirebilirsiniz. Aşağı yukarı hareketlerle saçınızı sıkarak yine kıvırcık buklelerinizi daha belirgin ve düzgün kurumasını sağlayabilirisiniz.
 3. Yukarıdaki maddede bahsettiğim hareketlerle kendi kendisine kurumasını sağlayabilirsiniz.
 4. Ya da ‘plopping’ denilen yöntemle saçlarınızı sarabilirsiniz, bu aynı saçınıza havlu bağlamak ve bir süre böyle kurumasını beklemekle aynı ama farklı olan yanı saçlarınızın kıvırcıklıklığını bozmadan yapmanız, herkes gibi havlu bağladığınızda saçlarınızın kıvırcıkları bozuluyor, aşağıya resmini bırakıyorum aynı resimdeki gibi saçınıza havluyu bağlayıp kurumasını sağlarsanız kıvırcıklarınız bozulmayacaktır ve belirgin kalacaktır.

Bu işlemi tişört ile de yapanlar var, havludan daha iyi işe yaradığını ve saçların istenmeyen elektriklenme/kabarma sorunlarını ortadan kaldırdığı söyleniyor. Denemek isterseniz onun da nasıl yapıldığının fotoğrafını aşağıya bırakıyorum.

Isı Kullanmadan Saçları Kıvırcık Yapma Yolları

Burada bahsedeceğim yöntemler saçları hem doğal kıvırcık olanlar için hem de saçları düz, dalgalı vs. olanlar için de çalışan yöntemler hepsi de ısı kullanmadan yapılıyor. Yakında ısı kullanılarak (tabii, ısı ile çok daha kısa sürede istediğiniz saç stiline ulaşabiliyorsunuz.) yapılan kıvırcık saç yöntemleri de geliyor. Bu ısı kullanılmadan yapılan modeller hem saçlarınızı yıpratmıyor hem de maşa, düzleştirici vs. bulamadığınız yerlerde sizin kurtarıcınız olabilir.

Ayrıca şöyle bir düşününce saçlarımız sağlıksız görünüyor ve kabarıyor vs. diye ısı kullanıyoruz bu durumu daha da kötü yapıyor ve sonraki gün aynı döngüye tekrar giriyoruz o yüzden arada bu tarz ısısız yöntemler denemek oldukça sağlıklı. Doğal yollarla saçı kıvırcık yapma yolları mevcut, işte doğal yöntemlerle kıvırcık yapma

Üşengeçler için Şipşak Kıvırcık

İsminden de anlaşılacağı gibi bu ‘saçlarımı yapmaya kasamam’ insanları için, kolay ve az zaman alıyor, ayrıca bukleler hemen uçup gitmiyor uzun süre sizinle kalıyor. Saçlarınızı her gün değilde iki günde bir yıkıyorsanız tam sizlik bir yöntem

 1. Saçlarınızı at kuyruğu yapın.
 2. Saçınızdan bir tutam ayırın.
 3. Beğendiğiniz saç şekillendirici krem/sprey vs. kullanabilirsiniz, hiç bir şey yoksa elinizde su da olur. Su ile saçlarınızı az ıslatın, saçlarınızın hafif nemli olmasını istiyoruz.
 4. Parmağınız ile tutamı kıvırın ve tel toka ile sabitleyin.
 5. Tüm saçınıza aynı adımları tekrarlayın.
 6. Saçlarınız komple kuruduğunda tokaları çıkartın.

Bu aşırı zaman alıcı değil mi? diye düşünebilirsiniz, saçlarınızı ince parçalara ayırırsanız daha sık kıvırcıklara sahip olursunuz ancak daha büyük tutamlar ile daha geniş kıvırcıklara sahip olursunuz hangisini yapacağınız size kalmış.

Model Dalgaları

Modellerin saçları genelde hep ‘eforsuz’ görünüyor ama yine de harika görünüyorlar. Dikkatli incelediğimizde saç dipleri genelde düz kalırken uçlara doğru dalgalar/kıvırcıklıklar yoğunlaşıyor. Isı kullanmadan bu saçları nasıl elde edebiliriz?

 1. Saçlarınızı 2 eşit parçaya ayırın. Birini sağ tarafınıza diğerini sol tarafınıza alın.
 2. Sağ/sol parçayı alıp içinden küçük bir parça ayırın ve gerisini yukarıya tokalayın.
 3. Yine sevdiğiniz bir duş sonrası saç kremi veya sadece direkt suyu saçınıza veya elinize sıkıp saçlarınızın hafif nemli olmasını sağlayın.
 4. İşaret ve orta parmağınızı birleştirip saçınızı üzerine sarın yani parmaklarınızı aynı maşa gibi kullanın burada, maşaya nasıl sarıyorsanız saçınızı o şekilde yapın.
 5. Tel toka ile yaptığınız bukleyi sabitleyin.
 6. Aynı tekniği tüm saçınıza uygulayın.
 7. Tüm saçınıza yaptığınızda saçınıza saç spreyi sıkabilirsiniz bunu saçlarınızı açmadan önce yapın.
 8. Eğer çok aceleniz varsa bu aşamada fön makinesini düşün ısıda çalıştırıp işlemi hızlandırabilirsiniz ama düşük ısıda olması önemli, saçlarımıza zarar vermek istemiyoruz çünkü. Yine de beklemenizi öneririm 30-40 dakika içinde kuruyor genelde bu arada makyajınızı yapabilir, kahvaltınızı edebilir veya maillerinize bakabilirsiniz.
 9. Saçlarınız tamamen kuruduktan sonra tokaları çıkartın ama buklelerinizi bozmamaya dikkat edin.
 10. Bu aşamada saçlarınız biraz sıkı buklelere sahip olabilir, beğeniyorsanız burada bitirebilirsiniz. Eğer devam etmek isterseniz biraz daha eforsuz bir görünüm ve dayanıklılık sağlamak için elinize çok az jöle/wax alın ve avuç içinizde ısıtın. Saçlarınızı aşağıdan yukarı mıncıklayın bu hareketi tam anlatamamış olabilirim diye aşağıya bir resim bırakıyorum.

En Kolayı: Saç Bandı Dalgaları

Listenin en kolay tekniği sadece saç bandı gerektiren bu model. Tel tokalar ve parmağınızla yaptığınız bukleler sizi yorduysa bu aşırı kolay yöntem sizi mutlu edecektir.

 1. Duştan sonra saçlarınızın biraz kurumasını bekleyin, saçlarınız tam kurumadan hafif nemliyken bu işlemi yapmaya başlayın.
 2. Saçınızı ikiye ayırın.
 3. Saç bandınızı tam olarak takmayın, saçınızın üstünde kalsın.
 4. İkiye ayırdığınız parçalardan sağ veya sol tarafınızdaki bir tanesini alın ve kıvırmaya başlayın.
 5. Saçınızı sonuna kadar kıvırmayın, bir kaç kere kıvırdıktan sonra saçınızın kıvrılmış bölümünü saç bandınızdan geçirin ve kıvırmaya devam edin, aynı şekilde mesela 3 kere kıvırıp saç bandından geçirin.
 6. Aynı adımları diğer tarafa da uygulayın.
 7. Bu şekilde uyuyabilirsiniz ve sabah açtığınızda saçlarınız hazır olmuş olacak, yine aceleniz varsa düşük ısıda fön makinesi çalıştırarak süreci hızlandırabilirsiniz.
 8. Saçlarınız tamamen kuruduğunda saçınızı açın. Hafif saçınızı sallayarak çok kaba davranmadan buklenizi de açın.
 9. Bu aşamada jöle/saç spreyi vs kullanabilirsiniz. Yine yukarıda anlattığın o garip hareketi yapın (scrunch) ve hazırsınız.

Parmak Kıvırcık

Tamam, isimler iyice kontrolden çıkmaya başladı ama takılmayın lütfen 🤦‍♀️ Bu yöntem aynı 2. yönteme benziyor tek bir farkla 2 parmak yerine 1 parmak kullanıyoruz. Hatırladınız mı daha küçük parçalara ayırmak saçı daha sıkı ve daha kıvırcık saçlar elde etmemizi sağlıyordu. Daha küçük parmağa sarmak (2 yerine 1 parmak kullanmak yani) daha kıvırcık bir saç yapıyor. Eğer yukarıdaki tekniğe ‘aaa bu kıvırcık değil ki, dalgalı bu’ demişseniz bu seferki tam size göre.

 1. Saçlarınızı hafif nemli yapın. Bunu su/saç spreyi veya direkt banyodan sonra tam kurutmayarak elde edebilirsiniz.
 2. Saçlarınızı 2 eşit parçaya ayırın ve parçalardan birisinden küçük bir saç parçası alın.
 3. Tek parmağınızı kullanarak, parmağınızı saç maşası gibi düşünerek etrafına sarın.
 4. Tüm saçınıza tek tek uygulayın. Üzerine saçınızı açmadan saç spreyi sıkın.
 5. Tüm saçınız kuruyana kadar bekleyin.
 6. Kuruduktan sonra saçlarınızı açıp scrunch hareketini yapabilirsiniz (yukarıda bu hareketi anlattım, sanırım Türkçesi yok, varsa lütfen bana yazın) Bu hareketi yaparken elinize biraz jöle veya wax almanız saçlarınızı buklelerinin kalıcılığını arttıracaktır.

En Bilindik: Denizkızı Kıvırcığı

Bu saç modelini yapmayanımız yoktur ama yine de buraya eklemek istedim çünkü özellikle yaz aylarında aşırı kolay ama güzel görünüyor. Ayrıca diğerleri gibi kurumasını beklerken garip görünmüyorsunuz gayet o örgülerle dışarı çıkabilirsiniz.

 1. Hafif nemli saçlarla başlıyoruz.
 2. Ortan saçınızı ayırıp iki tarafınıza alıyorsunuz.
 3. Bir tarafı 3 eşit parçaya ayırıp, normal örgü yapıyorsunuz, dikkat etmeniz gereken şey saçlarınızı normalden daha sıkı örmeniz gerektiği,
 4. Diğer tarafa da aynı şeyi tekrarlıyorsunuz.
 5. Saçlarınız isterseniz saç spreyi sıkabilirsiniz açmadan
 6. Saçlarınız tamamen kuruduktan sonra açıyorsunuz.
 7. Elinize bir jöle veya saç waxı alarak saçlarınızı hafif hafif yanlara doğru elinizle açın.
 8. Bu görünüm için scrunch hareketini önermiyorum ama isterseniz yapabilirsiniz.

Not: 1 – Eğer saçlarınızın daha sık sık kıvırcık olmasını isterseniz 2 örgü yerine 5-6 örgü ekleyebilirsiniz bu şekilde oldukça kıvırcık bir saçınız olacaktır. 2 – Eğer düz/dalgalı saçlıysanız saç diplerinizin de kıvırcık olmasını istiyorsanız normal örgü yerine Fransız örgüsü (Balıksırtı örgü) tercih edebilirsiniz.

Kağıt Havlu/Tişört Dalgaları

Bu tekniği tişörtünüzün kolunu keserek veya mutfakta kullanılan kağıt havlularla yapabilirsiniz.

 1. Hafif nemli saçlarınızı iki eşit parçaya ayırın.
 2. Sağ veya sol taraftaki saçınızı iki eşit parçaya ayırın ve normal örgü yapmaya başlayın. 3. parça için saç yerine tişörtü veya kağıt havluyu kullanın.
 3. Saçınıza normal örgü yapın. Aynısını diğer tarafa da uygulayın.
 4. Saçlarınız kuruduktan sonra açın.

Bu teknik saçlarınızın bukleleri için ekstra pek bir şey yapmıyor ama eğer saçlarınız elektrikleniyor veya kabarıyorsa bu yöntem saçlarınızın daha yatışmasına sebep oluyor.

Dergi Dalgaları

Eski bir derginiz varsa ve atmadan önce ondan biraz daha fazla yararlanmak isterseniz bu güzel bir teknik, bu teknik için özel olarak satılan çubuklar vs. var aslında ama bu sefer dergi üzerinden anlatacağım eğer elinizde o çubuklardan varsa aynı adımları takip ederek aynı sonucu alabilirsiniz.

 1. Nemli bir saçla başlıyoruz.
 2. Saçı ortadan ikiye ayırıyoruz.
 3. Sağ veya sol taraftan başlayıp küçük bir parça alıp geri kalan saçı yukarıya topluyoruz.
 4. Derginin bir sayfasını yırtıp, katlıyoruz, uzun ince bir kağıt elde ediyoruz.
 5. Kağıdı saçınıza yatay olarak tutup (bu sefer kağıdı maşa gibi düşünüyoruz.) uçtan yukarıya doğru kıvırıyoruz.
 6. İstediğimiz yere gelince kağıdı bağlıyoruz iki ucundan, tüm saçınıza bunu uygulayın.
 7. Eğer düz saçlıysanız bu aşamada saç spreyi sıkmanızı öneririm, daha iyi tutacaktır.
 8. Saçlarınız kuruduğunda kağıtları alıp geri dönüşüme atıyoruz.

Ayrıca istediğiniz kıvırcık saçlar daha çok afro denilen saçların kıvırcıklığı gibiyse, saçlarınızı afro örgüsü yaptırmak isteyebilirsiniz, bu örgü açıldığında direkt olarak saçlarınız aşırı bonus ve kıvırcık oluyor. Bir göz atmak isterseniz:

Yakında saçlarınıza afrika örügüsü yaptırmadan da bu bonus kıvırcıklığa nasıl ulaşacağınızı da anlatan bir yazı geliyor! ✨

Sıkça Sorulan Sorular

💖 Kıvırcık saç nasıl yapılır?

Saçlarınızı kıvırcık yapmanın bir çok yöntemi var. Isı kullanarak da yapabilirsiniz ancak bu yazımızda ısı kullanmadan nasıl yapılır tam 9 farklı teknik ilke gösterdik. Yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

💚 Düz saç kıvırcık olur mu?

Tabii, hem de ısı kullanmadan da bu kıvırcık bukleleri elde edebilirsiniz, nasıl olduğunu merak ediyorsan yazımızı okuyabilirsin.

🧡 Kıvırcık saç bana yakışır mı?

Herkesin yüz stiline giden gitmeyen stiller vardır. Bunun cevabını da en iyi sen verebilirsin, Saçlarını yıpratmadan yapabileceğin 9 ısısız saç kıvrıcıklaştırma tekniğinden sana uygun olanını seç, saçlarını kıvırcık yap ve kendinde beğenip beğenmediğine karar ver çünkü en iyi sen bilirsin 💖

Evde Manikür & Pedikür Nasıl Yapılır? - Tırnak Bakımı
Bu Yazıyı Oylayın
Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Emine Sultan Kurtoğlu
Emine Sultan Kurtoğlu
30 Aralık 2020 23:36

acaba olurmu diye düşünüyorum

Emine Sultan Kurtoğlu
Emine Sultan Kurtoğlu
31 Aralık 2020 21:32

👙👙

Amina Gabit
Amina Gabit
24 Mart 2021 16:32

Mükemmel

eylem
eylem
20 Mart 2022 18:54

scrunch ne demek sıkıstırmak demektir sacım suan kıvırcık oldu sardım cok güzel bir site tavsiye ederim ….

@makyaj_mag
TAKİP EDİN
instagram share 1 instagram share 2 instagram share 3 instagram share 4 instagram share 5 instagram share 6