Makyaj ve güzellik ile ilgili her şey!

Antiperspirant Nedir? — Antiperspirant vs. Deodorant

2 dk okuma süresi

Bugün 0, toplam 1.140 kez okundu.

Deodorantları sürekli olarak duymamıza rağmen Antiperspirantları yeni yeni duymaya başladık, peki antiperspirant nedir anlamı? Antiperspirantları, Deodorantları birbirinden ayıran özellikler nelerdir?

Antiperspirant Ne Demek?

Tüm vücudumuz ter üretir ve bu bizi çoğu zaman utandırabilir, antiperspirantlar bu terlemeyi büyük oranda azaltmaya ve bazen yok etmeye yardımcı olur. Vücudumuzda 2 farklı ter bezleri vardır bu yüzden bazı bölgeler diğer bölgelere oranla daha çok ter üretiyor olabilir. Şikayetçi olduğunuz şey kıyafetlerinizdeki sarı lekeler ve aşırı terleme ise kullanmanız gereken ürün; antiperspirant. Bu ürünlerin içerilerinde alüminyum tuzları bulunur ve bu tuzlar nem (yani ter) ile karşılaştığında jel hale dönüşür ve terleyen gözenekleri örter bu da terlemenizi engeller veya büyük ölçüde durdurur. Hemen korkmanıza gerek yok bu jel haldeki tuzlar geçici süreliğine orada dururlar.

Artık antiperspirantlar sadece teri engellemekle kalmıyor güzel koku da veriyor, yani hem terleme sorununu hem de kötü koku sorununu çözebilirler.

Antiperspirantlar Nasıl Kullanılır?

Bazıları Deodorantlar ve Antiperspirantları aynı etkiyi yaptığını düşünüp, arada birini ara diğerini şeklinde kullanmayı düşünebilir ancak bu yanlış, deodorantlar genelde gün içinde de kullanılabilen ve sadece koltuk altlarına kullanımı uygun olan ürünlerdir. Antiperspirantların ise etkileşime geçmesi için biraz daha fazla süreye ihtiyacı vardır bu yüzden en iyi geceleri uyumadan önce kullanıldığında etki eder.

Akşam banyonuzu yaptıktan sonra koltuk altlarınızı (veya uygulamak istediğiniz bölgeyi, antiperspirantlar eller ve ayaklar gibi fazla terleyen başka bölgelerde de kullanılabilir.) kurulayın, nemlendirici vs. bir ürün kullanıyorsanız bu esnada uygulayabilirsiniz ama nemlendiricinin emilmesi için koltuk altlarınız kuru olana kadar bekleyin, ardından antiperspirantınızı uygulayıp uyuyun, sonraki gün uyandığınızda gün içinde terlemeniz tamamen veya çok büyük bir oranda engellenmiş olacaktır.

Deodorant Nedir?

Deodorantlar ise kötü kokuları yok eder ve geride ferah güzel koku bırakırlar, yanlış bilinen şeylerden birisi de terin kötü koktuğudur, aslında kötü kokan şey teriniz değil. Terin vücudun üst kısmına çıkıp yağlar, proteinler ve bakterilerle birleşmesinden oluşan kötü kokuyu terden geldiğini düşünürüz ama aslında bir kaç farklı elementin birleşmesiyle oluşur. Deodorantlar da bu bakterileri öldürerek koku oluşumunu engelliyor ve içeriğindeki parfümle güzel koku sağlıyorlar, bazı deodorantlar kokusuz olarak da satılıyor.

Deodorantları genelde koltuk altı için kullanılması önerilir, bir çoğumuz göğüs altı, bikini bölgesi gibi yerlerde kullanıyor, kötü kokuları engellemek için ama bu cildinizde bazı hassasiyetlere neden olabilir, bebek pudrası daha iyi bir seçenek, deodorantları sadece koltuk altınız için kullanmanızı öneriyoruz. Bir kaç deodorant önerisi isterseniz hemen aşağıdaki kutuya tıklayın;

Antiperspirantlar ve Deodorantlar Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey;

  1. Deodrantlar kötü kokuyu önler. – Terlemeyi değil.
  2. Antiperspirantlar terlemeyi önler -Kötü kokuları önlemek için tasarlanmamıştır.
  3. Antiperspirant Deodorantları kullanmak yani 2’si 1 arada ürünler kullanmak hem terlemeyi hem de kötü ter kokusunu yok etmenizi sağlayabilir.
  4. Antiperspirantlar ve Deodorantlar (içeriğini kontrol ettikleriniz) kansere neden olmazlar.
  5. Antiperspirantlar ve Deodoranlar bazen terden daha fazla kıyafetlerinizde iz bırakabilir.
Evde Manikür & Pedikür Nasıl Yapılır? - Tırnak Bakımı
Bu Yazıyı Oylayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
@makyaj_mag
TAKİP EDİN
instagram share 1 instagram share 2 instagram share 3 instagram share 4 instagram share 5 instagram share 6