Makyaj ve güzellik ile ilgili her şey!

Mermer Tasarımlı Ev Yapımı Sabun — DIY Sabun

3 dk okuma süresi

Bugün 0, toplam 365 kez okundu.

Evde kendi sabununuzu kendiniz yapmaya ne dersiniz? Biraz zaman alan bir etkinlik olsa da hem çok keyifli hem de sonucu çok memnun edici.

Evde Sabun Nasıl Yapılır?

Evet, bir mağazadan sabun almak çok daha kolay olacaktır ve bazen bir çoğumuzun evde sabun yapmak için zamanı yok, ancak evde kendi sabununuzu yapmak hem çok eğlenceli hem de içine istediğinizi koyabildiğiniz için tamamen sizin istediğiniz şekilde oluyor! Hazır yeni bir yıla girmişken ev yapımı sabun hediye etmek güzel bir hediye fikri olabilir, ne dersiniz?

Ev yapımı sabunu çok farklı çeşitlerde, renklerde ve kokuda yapabilirsiniz. Bunda bir sınır yok, bugün yapacağımız mermer sabunun içine koyduğum ürünleri kendi sevdiğiniz kokularla değiştirip kendi sabununuzu da oluşturabilirsiniz.

Ev Yapımı Sabun Malzemeleri;

  • Sabun Kalıbı (Bunu gidip almanıza gerek yok, evdeki özellikle silikon kek kalıbınızı kullanabilirsiniz. Silikon veya kıvrılabilir olması önemli çıkartırken sorun yaşayabilirsiniz.)
  • Karite Yağı Sabunu (sabunu kendiniz gliserinden de yapmak isteyebilirsiniz, bu şekilde çok daha kolay olduğu için böyle tercih ettim ancak en baştan yapmak isteyenler için de sabun yapımı tarifi de yazabilirim. Bu sabunun adı shea butter sabunu şeklinde de geçiyor.)
  • Sabun Bıçağı (hamur kestiğimiz plastik bıçağın çelik olanı, evdeki büyük herhangi bir bıçak işinizi görecektir.)
  • Kırmızı, sarı ve mavi renklerde sabun boyası (bu üç rengi karıştırıp gri tonlu bir siyah rengi yakaladım, siz isterseniz direkt siyah da alabilirsiniz ama belki koyu kaçabilir.)
  • Ölçüm Kapları
  • 3 Bölmeli Sabun Kabı (Aralarına bir alet koyup birbirinden ayırabileceğiniz bir kap da işinizi görür. İlk başta yazdığım sabun kabının içine bölme koyup kullanabilirsiniz.)
  • Lavanta Yağı (Beğendiğiniz herhangi bir esansiyel yağı/kokuyu kullanabilirsiniz.)
  • Tahta çubuklar

DIY Sabun

Çok fazla eşyaya ihtiyacınız var gibi gözükebilir ama biraz hayal gücüyle evinizde bunların yaptıklarını yapabilecek eşyalar bulabilirsiniz, ayrıca hepsini almak isterseniz de çok fazla hediye almanız gerek bir dönemi seçip yatırımı sabun malzemelerine yapıp herkese sabun hediye edebilirsiniz, kendi ev yapımı sabunlarınızı!

Farklı renklerde sabun boyası alıp karıştırabilirsiniz de ama unutmayın eldiven giyin boyalarla uğraşırken çünkü tende leke yapabiliyorlar ve bir kaç gün çıkmıyor, ben sürekli giymeyi unutuyorum, siz dikkat edin.

Shea butter sabunu kesip mikrodalgaya dayanıklı bir ölçüm kabının içinde eritin, kısa sürelerde çıkartıp tahta çubukla karıştırın sonra tekrar mikrodalgaya atın, sabunu yakmamaya dikkat edin sadece tamamen erimiş sıvı formda sabun olmasını istiyoruz. Kısa kısa ısıtıp karıştırıp tekrar ısıtmak çok önemli çünkü tek seferde mikrodalgaya atıp olmasını beklerseniz sabun aşırı kaynayıp bütün mikrodalga fırınınızı kirletebilir ve emin olun çok uzun sürüyor temizlemesi, daha önce yaşandı.

Kaplardan birinde boyaların 3’ünü de eşit miktarda karıştırdım. Bütün kapların içine 20’şer damla lavanta yağı damlattım, aslında bir ölçüm yapmadım sadece 20 damla yeterli gibi geldi ve kokusu güzeldi sonuçta, siz istediğiniz kadar fazla veya az kullanabilirsiniz. Buralarda olabildiğince hızlı çalışmaya çalışın çünkü sabun hızlı soğuyor ve kalıplaşıyor, özellikle kış aylarında yapıyorsanız çok daha hızlı olmaya veya sabunları sıcaklığı daha yüksek bir odada yapmaya çalışın.

Sabun kabınızın içine 2 tane ayırmak için alet koyun bu sert kağıt bile olabilir önemli olan sıvı haldeki sabunun yerinde kalmasını sağlayacak kadar sert yapıda bir şey olması, bu sırada bu ayırıcıyı elinizle tutmanız gerekiyor sabun aradan kaçarsa da çok sorun değil zaten karıştıracağız ama yine de olabildiğince kaçmamasına dikkat edin. Orta kısma boyalı olan sabunu diğer uç kısımlara eritilmiş sabunu (beyaz renkli) koyuyoruz. Siz sabunun daha koyu olmasını istiyorsanız 2 uç kısma boyalı sabunu, ortasına sadece sabunu koyabilirsiniz.

Ayırıcı parçaları çıkartıp, hızlıca tahta çubukla karıştırın, çok fazla karıştırmayın mermer etkisi elde etmek için çizgi halinde sağa sola çubuğu gezdirin sadece, çok fazla karıştırırsanız çamur rengi olur sabun, ve mermer görünümünü kaybeder. Soğumaya bırakıyoruz ve ardından sabunları istediğiniz ölçülerde kesiyoruz, ben kafama göre kestim, pek bir ölçü kullanmadım ancak siz ölçerek yaparsanız daha eşit kesebilirsiniz.

Evde Manikür & Pedikür Nasıl Yapılır? - Tırnak Bakımı
Bu Yazıyı Oylayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
@makyaj_mag
TAKİP EDİN
instagram share 1 instagram share 2 instagram share 3 instagram share 4 instagram share 5 instagram share 6