Makyaj ve güzellik ile ilgili her şey!

Gözenek Nasıl Küçülür?

7 dk okuma süresi

Bugün 0, toplam 1.998 kez okundu.

Gözenekli Cilt Nasıl Düzelir?

Kendinize uygun bir cilt bakım rutini oluşturarak gözeneklerinizin sıkılaşmasını sağlamak mümkün. Zamana, güzel planlanmış bir cilt bakımına ve birazcık da cildinize ilgiye ihtiyacınız var.

Gözenekleri yok etmek mümkün değil. Aslında gözenekler cildimiz için çok gerekliler, cildimizin nefes almasını sağlayan delikler onlar ama o kadar fazla büyük ve görünür olmasalar daha iyi olabilir. Kısa zamanda gözenek sıkılaştırıcı, gözenek küçültücü ürünleri önerdiğimiz bir yazımızda gelecek. Yayınlandığında buraya da link eklerim.

Yüzdeki Gözenekler Nasıl Sıkılaşır?

İlk önce gözeneklerimizin neden büyüdüğünü anlayalım. Sorunları ilk önce nedenini bilmek çok önemli. Büyük gözeneklerin bir kaç nedeni olabilir; Genetik, Cilt tipinizden dolayı (özellikle yağlı bir cilde sahipseniz), güneşin etkilerinden kendinizi korumuyorsanız, yaşlılıktan dolayı veya cilt bakımınıza yeterli özeni göstermediğinizden dolayı siyah nokta, akne vs oluşup gözeneklerinizi büyütüyor olabilir. Eğer siyah noktalarınız varsa ilk önce onları temizlemek onlardan kurtulmak önemli;

Yüzdeki gözenekler nasıl temizlenir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi en iyi yöntemler; maskeler! Özellikle kil maskeleri cildinizdeki gözenekleri temizlemek için çok iyi bir seçenek çünkü anında etki görebiliyorsunuz. Gözeneklerinizin içinde, gözeneklerinizi tıkayan kir, yağ ve sebumu temizliyor. Gözeneklerinizin büyümesinin en büyük nedenlerinden birisi bu tıkanmış gözeneklerdir. Kir ve yağ gözeneklerinizin içinde yer ettikçe gözeneklerinizi genişletir. Burada gözenek sıkılaştırıcı ürünler önerilerimizi  de bulabilirsin:

Gözenek Sıkılaştırıcı Yöntemler

Gözenek sıkılaştırma bir günde olacak bir şey değildir. İlk önce bunu anlayıp bir sürece girmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Cilt bakım rutininizi oluşturmalısınız çünkü gözeneklerinizin büyümesi genelde cilt bakımınızı ara ara aksatmakta yatar. Ayrıca özellikle kullandığınız ürünlerde bir kaç değişiklik yapmanız gerekiyor.

Günlük Cilt Temizliği + Haftada 1 Peeling

‘Bu işlerle çok uğraşamam en kısa ve uygun fiyatlı yöntemi öner lütfen.’ diyorsanız; Günde 2 kere cildinizi bir cilt temizleyici ile temizlemeniz, bunu günde 1 kere akşamları da yapabilirsiniz;

Ayrıca haftada bir de peeling uygulamanız. Cildinize hafif buhar uygulayıp veya hafif ısıtılmış bir havluyu cildinizde 5 dakika beklettikten sonra peeling yapmanız daha derinlemesine bir temizlik sağlayacaktır. Gözenekleri sıkılaştırmak için tonik çok önemli, gözeneklerimizin toparlanıp sıkılaşması için doğal içerikli tonikleri tercih edebilirsiniz. Gözenek sıkılaştırıcı tonik olarak en doğal, en ucuzu kesinlikle gül suyudur. Gül suyunun gözenek sıkılaştırıcı bir etkisi var çünkü. İçindekiler kısmına iyi bakmanızı öneririm. 100% doğal olmasına dikkat edin.

Ellerinizle yüzünüze fazla dokunmayın. Belkide bunun farkında bile değilsiniz ama gün içinde yüzünüze fazla dokunup, yüzünüzü olduğundan daha kirli bir hale getiriyor olabilirsiniz. Ellerinizi sık sık yıkasanız bile ellerimizi sürekli olarak kullandığımızdan dolayı ellerimiz hep bakteri taşır. Bu da cildimizde hızlı kirlenmeye ve dolayısıyla gözeneklerimizin büyümesine neden olur.

Kimyasal Peeling

En başında yazmalıyım ki, bu yöntem sadece profesyonellere gidilip yaptırılmalı veya üzerinde uzun süre araştırma yaptıktan ve kendinize güvendikten sonra evde denemelisiniz. Yanlış yapılırsa cildinizi yakma ve çok daha kötü bir cilt ile karşı karşıya kalma riski var. Eğer düzgün yapılırsa harika yepyeni bir cilde merhaba diyorsunuz. Evde yaptığımız peelinglerin kimyasallarla güçlendirilmiş versiyonu. Yüzünüzün en üstte kalan tabakasını soyuyorlar ve alttan yenilenmiş cildiniz çıkıyor. Gözenekleriniz de oldukça küçülürken diğer cilt sorunlarınızdan da kurtuluyorsunuz. Eğer ben araştırmacı birisiyim öğrenip cildimi en harika haline getirmek istiyorum diyorsanız aşağıda kimyasal eksfoliasyon hakkında çok detaylı bir yazım mevcut okumanızı öneririm:

Retinol Krem, Glikolik Asit, Yağ Bazlı Temizleyiciler ve Simli Makyaj Ürünleri

Retinol kremler hücre yenilenmesini destekler. Ciltteki yaşlılık belirtilerinden birisi de gözeneklerin büyümesidir çünkü artık sıkı olmayan cildin gözenekleri de genişlemeye başlar. Eğer cildinizi yaşlılık etkilerinden koruyacak ve gençleşmesine yardım edecek bir şey varsa o da retinol kremlerdir. Gözenek sıkılaştırıcı krem görevi görürler. Araştırıp cilt bakım rutininize bir retinol krem eklemeniz iyi olacaktır.

Cilt bakım rutininizdeki ürünlerin içinde “glikolik asit” olmasını sağlayın. Glikolik asit gözenekleri sıkılaştırmak için en iyi asit türüdür çünkü ölü hücrelerin çözünmesinde ve ciltteki ekstra yağın emilmesinde oldukça etkilidir. Laktik asit de kullanılabilir. Glikolik asit yerine laktik asit de kullanılabilir. Laktik asit daha nazik ve daha az etkilidir.

The Ordinary’nin gözenekleri küçültme etkili ürünlerinden birisi de The Ordinary Niacinamide 10% + Zinc 1% ürünün detaylı bir incelemesi ve The Ordinary’den bir kaç güzel ürün daha bulabileceğiniz bu yazımızı okumayı unutmayın;

Ağır yağ bazlı nemlendiricileri cilt bakımınızdan çıkartın. Aşırı kuru bir cildiniz olsa bile. Bu yağların arasında Hindistan cevizi yağı ve zeytin yağı gibi doğal yağlar da dahil. Yağ bazlı nemlendiriciler ölü hücrelerle birleşip gözeneklerinizi tıkanmasına neden olabilir. Bu gibi yağ bazlı nemlendiriciler yerine su bazlı nemlendiricileri tercih edebilirsiniz.

Ancak yağ bazlı temizleyicilerden kaçınmanıza gerek yok. Hatta onlar su bazlı temizleyicilere oranla çok daha iyi iş çıkartıyorlar. Ciltteki yağ, yağ bazlı temizleyicilerle birleştiğinde çok daha iyi çözünüyor o yüzden su bazlı yerine yağ bazlı cilt temizleyicileri tercih edin. Yağlı ve karma ciltler için cilt temizleme sütleri oldukça iyi bir seçenek. Kuru ciltliler için ise balm tarzı temizleyiciler çok iyi, gözeneklerinizi temizlerken aynı zamanda biraz nemlendirmek iyi olacaktır.

Simli makyaj ürünleri gözeneklerinizi olduğundan daha belirgin ve büyük gösterebilir ama daha kötüsü minik simler ne kadar temizlerseniz temizleyin gözeneklerinizin içine girebilir ve kirlenmesine neden olabilir.

Gözenek Sıkılaştırıcı (İbrahim Saracoglu)

Televizyon’da gördüğümüz maskelerden bir tanesi. Yapımı aşırı kolay ve evdeki malzemelerden olduğu için denemekte fayda var diye düşünüyorum.

Malzemeler;

  • 2 yemek kaşığı yoğurt
  • 2 yemek kaşığı un
  • 1 tatlı kaşığı kadar gül suyu

Uygulaması;

Tüm malzemeleri bir çeşit krem kıvamına gelene kadar karıştırın. Gözenek sıkılaştırıcı maske hazır! Gül suyunu biraz daha arttırabilirsiniz eğer kıvamında sorun olursa. Temiz cildinize eşit miktarda uygulayarak bir tabaka oluşturun. 20 dakika bekletin ve ardından yıkayın. Tonik olarak yine gül suyu kullanabilirsiniz. Bir pamuğa gül suyunu döküp cildinizi silebilir veya buz kalıbına gül suyu koyup donmuş gül suyunu yüzünüze masaj yaparak cildinizi rahatlatabilirsiniz.

Ciltteki Gözenekler Nasıl Sıkılaşır?

Genel olarak toplamamız gerekirse;

  • Öncelikle kimsenin cildinize sizin kadar yakından bakmadığını hatırlayın, yani o kadar da büyük görünmüyorlar bu yüzden onlar hakkında kendinizi strese sokmayın <3
  • Gözenekler kirli bırakıldığında yağı ve kiri tutarken daha çok büyüdükleri için bir cilt temizleme rutini oluşturmanızı öneririm. Günde en az 1 kere (eğer günde 1 kere cilt temizliği yapacaksanız mümkünse akşam yatmadan önce yapın. Tüm günün kirliliğinden kurtulmuş bir şekilde yatağa gitmeniz cildiniz için en iyisi olacaktır.) en fazla günde 2 kere biri sabah, diğeri akşam yatmadan önce olacak şekilde cildinizi temizleyin.
  • Cilt bakımınıza peeling ekleyin. Haftada 1 kere yapmanız yeterli olacaktır. Cildinizi daha temiz, daha derinlemesine gözenek temizliği yapılmış ve ölü derilerden kurtulmuş yapar. Haftada 1’den fazla yapmayın, cildinize hasar verebilirsiniz.
  • Ellerinizi yüzünüzden çekin. Belki farkında değilsiniz ama siyah nokta sorunu, sivilce sorunu (ve bunların sonucunda gözenek sorunu) yaşayanların çoğu aslında gün içinde ellerini çok fazla kez yüzlerine değdiriyorlar. Ellerimizi çok fazla kullandığımız için üzerlerinde çok fazla bakteri taşıyorlar ve yüzünüz gibi hassas bir yere dokunduğunuzda o bakteriler yüzünüze transfer olmuş oluyor.
  • Güneş kremi etkili baz kullanın. Güneş ışınları ciltteki kolajen ve elastin gibi değerli proteinleri kırıyorlar bu da cildinizin sıkılığını etkiliyor. Sarkan ciltteki gözenekler de oldukça büyük oluyor. Direkt güneş kremi kullanmak cildinizde parlak bir etki bırakıp gözeneklerinizi olduğundan daha büyük gösterebilir ancak güneş kremi etkili bir baz hem 2 işi tek seferde yapar hem de cildinizde anlık olarak da olsa büyük gözenekler görmenizi engeller.
  • Cilt bakımınıza retinol krem ekleyin. Bir doktora gidip reçete ile satılan daha güçlü versiyonlarından da alabilirsiniz ancak hepsi gözeneklerinizi memnun edecektir.
Evde Manikür & Pedikür Nasıl Yapılır? - Tırnak Bakımı
Bu Yazıyı Oylayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
@makyaj_mag
TAKİP EDİN
instagram share 1 instagram share 2 instagram share 3 instagram share 4 instagram share 5 instagram share 6