Makyaj ve güzellik ile ilgili her şey!

Afrika Saç Örgüsü — Box Braids & Twist & Micro Braids

6 dk okuma süresi

Bugün 4, toplam 1.904 kez okundu.

Afrika Örgüsü Nedir? Afrika Örgüsü Ne İşe Yarar?

Afrika örgüsü ingilizcesi African American braids yada sadece African braids olarak biliniyor. Küçük Afrika kabilelerinden Amerika’nın siyahilerine kadar uzanan bir saç stili denilebilir. Aslında günümüzdeki kadar popüler olmadan önce Afrikalı kabilelerin saçlarına gereken zamanı ayıramamalarından dolayı bakımını kolaylaştırmak için yaptıkları bir örgü biçimiydi. Çalışırken saçlarının önlerine gelmemesi de bir ayrıcalıktı. Afro denilen saç tipinin en önemli özellikleri aşırı kabaran, sık ve aşırı kıvırcık olması yani yıkaması, bakımı, şekil vermesi çok zor. Bu örgü stilleri sayesinde saçlarına bakım yapmalarına gerek kalmıyor, oldukça kullanışlı ve temizliği de çok kolay.

Afrika’da saç örgüleri Dünya’nın diğer yerlerinden çok daha farklı algılanıyor çünkü saç örgüleri sadece saçlarını korumak ve bakımına ayrılan zamandan tasarruf etmekten çok daha farklı bir şey de söylüyor örgü sahibi için; kişinin halk arasındaki yerini. Mesela bazı kabilelerde sadece evli kadınların saçlarını örmelerine izin var.

Bugün inceleyeceğimiz saç örgü stilleri günümüzde herkes tarafından kullanılan ve popüler olanları olacak, sevdiğiniz Afrika örgüsü stillerini yorumlar bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz çünkü çok fazla çeşit var ve eminiz sizin de mutlaka bir favoriniz vardır. Ayrıca bu Afrika örgüleri açılınca saçlarınızda çok güzel bir afrika su dalgası yapıyorlar, bakmak için veya direkt saçlarınızı kıvırcık yapmak için;

Afrika Örgüsü Modelleri

Çok eskilerden günümüze kadar bir çok Afrika saç örgüsü modeli çıktı, küçüklü büyüklü kabileler, büyük uluslar ve her birinin içinde farklı statüdeki insanlar için farklı örgü çeşitleri çıktı ve bu da çok fazla saç örgüsü modeli demek ama burada Dünyaya yayılmış en popüler olan 3 (+1 bonus) tanesinden bahsedeceğiz.

Ufak bir not: Afrika örgülerine nasıl bakım yapılmalı, afrika örgüsü nasıl yıkanır? veya afrika örgüsü yaptırdığımda saçlarım temiz olur mu? diye düşünenleri aydınlatacak bir yazımız yolda kısa zamanda Afrika örgüsü bakımı, hijyeni ve yıkaması hakkında detaylı bir rehber geliyor.

Box Braids

Bilinen diğer adıyla Janet Braids ortalama kalınlıkta örgülerden oluşuyorlar genelde, kafa derinize yapışık şekilde örülmeye başlatıp sonrasında aşağıya doğru salınan versiyonları da var direkt tüm örgülerin ‘normal’ saçmış gibi salınmış olan versiyonu da mevcut ve en çok bilinen Afrika örgülerinden birisi.

Bu örgüler hem çok güzel görünüyor hem de kısa saçlarınızı uzatabilmek gibi bir opsiyon sağlıyor. Kısa halleri de çok bomba olsa da upuzun versiyonları daha çok tercih ediliyor. Kocaman topuzlar veya box braidlerinizi normal örgü (normal saçınızı nasıl örüyorsanız o şekilde örmekten bahsediyorum.) çok havalı görünüyor.

Micro Braids

Bu kocaman örgüler bana kaba geldi sevmedim diyorsanız, daha örülmemiş saç gibi görünen isminden de anlayabileceğiniz gibi micro örgüler var. Özelliği Boz braids’den daha küçük örgülerden oluşması ve daha saçımsı (nasıl bir sözcük bilmiyorum ama daha çok örülmemiş saç gibi görünüyorlar.) görünüyorlar. Aşırı aşırı küçük versiyonları var onlar uzaktan bakınca direkt saçlarınız örülmemiş gibi görünüyor.

Havana Twist – Senegalese Twist

Bu örgü (aslında burgu da denilebilir.) çeşidi iki isimle de biliniyor. Havana Burgusu veya Senegal Burgusu şeklinde ve diğer örgülerden çok farklı bir görüntüsü var, kesinlikle alışılmış örgülerden çok farklı. Eğer herkeste görmeye alıştığınız o örgülerden istemiyorsanız ve farklı durmak istiyorsanız tam size göre, süresi diğer örgülerle hemen hemen aynı oluyor yani oldukça uzun sürüyor.

Afrika Örgüsü Saç Modelleri

Afrika örgüsü veya dreadlockların en güzel yanı sabah yataktan kalktığınızda saçlarınız sizden önce hazır olması çünkü hiç bozulmuyorlar. Saçlarınızı yapmak diye bir kavram hayatınızdan çıkıyor ama bir süre sonra saçlarınızın sürekli açık olması sizi biraz daha farklı saç modelleri yapmaya itiyor ama hiç endişelenmeye gerek yok çünkü Afrika örgüsü saçlara model yapmak da oldukça kolay ayrıca ne yaparsanız yapın çok farklı ve güzel görünüyor. En basit ama en güzel görünen modellerden en sevdiklerimizi şöyle sıralayalım:

Topuz

Kocaman büyük topuzlar bence çok takışıyor. Space buns denilen ikili topuzlar da çok şeker, ayrıca saçlarınızın yarısını topuz yapıp alt kısımlarını açık da bırakabilirsiniz kısaca tamamen size ve sizin hayal gücünüze kalmış.

At Kuyruğu

Her saça yakıştığı gibi Afrika örgüsü saçlara da çok yakışıyor. Saçlarınızı istediğiniz kadar uzatabildiğiniz için upuzun ikonik at kuyrukları elde edebiliyorsunuz.

Örgü

Örgülerinizi örmek gibi saç stili de yapmanız mümkün. Bir çok farklı çeşit örgü stilini de kullanabilirsiniz mesela; balık sırtı veya Hollanda örgüsü olarak bilinen ters örgü gibi, özellikle micro braidler bu işler için oldukça uygun.

Dreadlocks – Rasta

Ülkemizde genelde Rasta olarak bilinen bu model aslında teknik olarak bir örgü değil. Görünüm olarak çok benzer olduğu ve çok güzel göründüğü için listemizde yer vermek istedik. Ayrıca saçlarını balmumu vs. ürünler kullanmadan dolaştırmadan (açması efsane zor oluyor çünkü ve bir çok kişi maalesef dreadlocklarını çıkartmak istediğinde saçlarını kesmek zorunda kalıyor.) kullanmanın bir yolu da sentetik dreadlocklar. Saç bakımı Afrika örgüsü ile aynı, eğer bu tarz saçlardan hoşlanıyorsanız kesinlikle sentetik dreadlocklar ile başlamalısınız saçlarınıza kesinlikle hiç zarar vermiyor.

Yukarıdaki resimlerde gördüğünüz gibi sentetik dreadlockları istediğiniz renkte, ve aksesuarla vs. alabiliyorsunuz. Saçınıza takması ise biraz zor ama bolca kol kası yaparak 3-4 saatte takabilirsiniz. Takmaya karar verdiğiniz gün spora gitmenize gerek yok kol kasları için güzel bir çalışma oluyor.

Not: Eğer dreadlock nasıl takılır? (yıkaması konusu Afrika örgüleriyle birebir aynı olduğu için yukarıda bıraktığım linkteki yazıdan bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.) veya kaç tane dreadlock’a ihtiyacım olur diye düşünüyorsanız yorumlar bölümüne yazmanız halinde bir yazı hazırlayabilirim.

Afrika Örgüsü Fiyatları

Tabii gideceğiniz yere, saçınızın boyutuna ve çokluğuna ayrıca istediğiniz modele göre fiyatlar çok farklı olabilir ama bir fiyat aralığı vermemiz gerekirse genelde en düşük ₺500 ile başlayıp ₺1.500’e kadar çıkabilir. Çok büyük bir fiyat aralığı ancak bir çok farklı kritere göre fiyat azalıp artabileceği için böyle, ortalama bir Afrika saç örgüsü saçlarınızın kısa ve çok olmadığını var sayarsak ₺400 gibi bir fiyata da yapılabilir. Mutlaka gideceğiniz yeri önceden arayıp fiyatlarını öğrenmeye çalışın, net bir şey söyleyemeyeceklerdir ancak daha net bir fiyat aralığı verebilirler.

Bu işlemin saatler (gerçek anlamda çok saatler, kesinlikle kuaföre gitmek gibi değil, özellikle saçlarınız çoksa) alabileceğini de belirtmek isterim, canınızın sıkılmaması için yanınıza telefon, kitap veya bir arkadaş almanızı tavsiye ediyorum.

Evde Manikür & Pedikür Nasıl Yapılır? - Tırnak Bakımı
Bu Yazıyı Oylayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
@makyaj_mag
TAKİP EDİN
instagram share 1 instagram share 2 instagram share 3 instagram share 4 instagram share 5 instagram share 6