Makyaj ve güzellik ile ilgili her şey!

The Ordinary — En İyi 5 The Ordinary Ürünü

7 dk okuma süresi

Bugün 0, toplam 10.828 kez okundu.

Son zamanlarda siz de bu markayı duymuşsunuzdur The Ordinary. Anlaşılması güç ürün isimleri, korkutucu kimyasal isimleri olan içerik listesi ve sanki ilaç gibi paket tasarımlarıyla pek sizi kendisine çekememiş olabilir ancak bu markanın ürünleri harika! Bu yazıda markanın en sevilen ve en güzel 5 ürününü inceliyor olacağız, nasıl kullanılır ve kullanırken nelere dikkat etmelisiniz gibi konuları anlatacağım ancak uzun bir The Ordinary rehberi gelsin isterseniz onu da yazarım 💖

The Ordinary Ürünleri

En baştan söyleyeyim The Ordinary Türkiye resmi satışı henüz yok. En yaygın ve kurtulması zorlu cilt problemleri (göz altı morlukları, ince çizgiler, ciltte kuruluk vb. gibi) bu markanın ürünleri sayesinde dermatolog filan olmadan halledebiliyorsunuz, tabii aşırı fazla araştırma yapmanız, hangi ürün ile hangi ürünü aynı rutinde kullanmamanız gerektiğini öğrenerek uygulamanız gerekiyor. Bu yüzden yazıya geçmeden önce hemen uyarı yazısını yazayım.

 • Bu ürünlerden herhangi birisini kullanmadan önce mutlaka kulak arkasında veya dirsek içi testini yapın. Eğer bir reaksiyon yaşıyorsanız bu testte ürünü kullanmayın.
 • Her cilt tipi ayrı olacağından benim cildime iyi gelen bir ürün sizin için irritasyona sebep olabilir bu yüzden ürünlere ilk başlarken mutlaka %’lerini okuyun ve en düşük % ile başlayın. Cildinizin alıştığını veya kaldırabildiğini düşünüyorsanız o zaman yüksek %’lilere geçebilirsiniz.
 • Kullanmadan önce cilt doktorunuza danışmanızda fayda var.

Evet, uyarılar bittiyse ilk ve en sevdiğim ürüne geçiyoruz! The ordinary ürünleri yorum

AHA 30% + BHA 2% Peeling Solution

Bu ürün ülkemizde ‘The Ordinary Kırmızı Peeling Maskesi‘ adıyla da biliniyor. Cildinizde matlık veya yer yer daha koyu bölgeler oluyorsa bu ürünü tavsiye ederim. Ayrıca cildinizde sık sık pürüzler çıkıyor hiç bir zaman böyle pürüzsüz olmuyorsa yine size de öneririm. Genel olarak aşırı hassas ciltliler hariç herkes bu peelingi kullanabilir çünkü cildinizi gerçekten yenilenmiş hissediyorsunuz.

Kesinlikle çok etkili, bu ürün sayesinde yüzündeki aknelerden tamamen kurtulan bir arkadaşım var. Bu ürünü kullanmak için mutlaka akneli olmanıza gerek yok, cildi pürüzsüz yapan ve ciltteki o mat, koyu renkli renk eşitsizliklerini alıp gerçekten sağlıklı bir cilt bırakıyor. Haftada 2 kereden fazla kullanmamanızı öneririm ancak kişisel olarak ben haftada sadece 1 kere kullanıyorum, yapacağınız test ile siz ne kadar sıklıkla kullanacağınıza karar verebilirsiniz ancak haftada 2’den fazla kullanmamanızı öneririm.

İçeriğinde 30% AHA var bunlar; glikolik, laktik, tartarik ve sitrik asit. Geriye kalan 2% BHA ise salisilik asit bunlar cildiniz için gerçekten harika asitler, her kimyasal ürün cildinize kötü gelecek diye bir şey yok bu konu üzerinde şu yazımda oldukça konuştum. Ayrıca AHA ve BHA’lar hakkında çok daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz;

AHA 30% + BHA 2% Peeling Solution Nasıl Kullanılır?

 • Temiz ve kuru cildinize parmaklarınızla uygulayın. Boyun bölgenize de uygulayabilirsiniz.
 • 10 dakika bekleyin. (fazla beklemenizi asla önermem, kimyasal peelingler önerilenden uzun zamanda cildinize zarar verebilir.)
 • Ilık su ile yıkayın.

Uygularken ve yıkarken gözünüz ile temasından kaçının. Gün içinde mutlaka cildinize güneş kremi uygulayın. Asitler cildinizi güneşe karşı daha hassas yapabilir.

Dikkat edilmesi gerekenler: Bu ürünü uygularken aynı rutin içinde diğer asitlerin bulunduğu ürünler, içeriğinde vitamin c bulunan ürünler ve retinollerin olduğu ürünler kullanmayın.

The Ordinary Niacinamide 10% + Zinc 1%

The ordinary niacinamide herkesin yararlanabileceği çok güzel bir ürün; özellikle cildi yağlanıp parlama yapan ve gözenekleri tıkalı ve büyük gözenekli ciltler. Düzenli ve uzun kullanımda ciltteki gözeneklerin görünümünü oldukça küçültüyor ve ciltteki sebum üretimini dengeliyor. The ordinary gözenek ve siyah noktalar için niacinamide 10 + zinc 1

İçeriği aslında tam ürünün isminde yazıyor. 10% niacinamide, cilt bakım ürünlerinde oldukça sık kullanılıyor çünkü gözeneklerin görünümünü küçültmesi rolü çok büyük ve ciltteki parlamaları engelliyor. 1% zinc ise ciltteki sebum oranını dengeleyerek yardımcı oluyor.

The Ordinary Niacinamide 10% + Zinc 1% Nasıl Kullanılır?

 • Cilt bakım rutininize göre temizlediğiniz tüm cildinize sabah ve akşam (veya günde 1 kere sadece sabah veya akşam) uygulayın.
 • Durulamayın.
 • Cilt bakım rutininizde yeri ise: Cildinizi temizledikten sonra ağır nemlendirici krem veya yağlardan önce kullanmalısınız.

Dikkat edilmesi gerekenler: İçeriğinde yüksek oranda vitamin c bulunan ürünlerle aynı rutin içinde kullanmayın.

The Ordinary “Buffet”

İsmi çok ironi içeriyor gibi “buffet” o tırnak işaretleri! 😂 neyse bu ürün özellikle cildi yaşlılık belirtileri göstermeye başlamış veya yakın zamanda göstermeye başlayacağını düşünen kişilere uygun. İnce çizgiler, mimik çizgiler, gülüş çizgileri gibi ilk çıkan yaşlılık belirtilerini görmeye başladıysanız cilt bakım rutininizde bu ürüne de yer açın.

Bu ürün hakkında direkt kendi yorumum yok ancak The Ordinary’nin Bilimsel Baş Sorumlusu (direkt çevirdim mesleğini) Prudvi Kaka’nın bir röportajında bu üründen bahsediyordu şöyle; Buffet içeriğinde çoklu peptitlerin bulunduğu aynı anda birden fazla yaşlanma izlerinini hedef alan bir ürün. Peptitler birlikte bağ kurarak cildin sıkılaşmasını ve elastikliğini geri kazanmasını sağlıyor. Ayrıca cildin dokusunu da iyileştiriyor.

Oldukça sevilen ve internette de adından sık sık söz ettiren bir ürün olduğu için kişisel olarak kullanmasam da bu listede olması gereken bir üründü.

The Ordinary “Buffet” Nasıl Kullanılır?

 • Cilt bakım rutininize göre temizlediğiniz tüm cildinize sabah ve akşam uygulayın.
 • Durulamayın.
 • Cilt bakım rutininizde yeri ise: Cildinizi temizledikten sonra, ağır nemlendirici krem veya yağlardan önce kullanmalısınız.

Dikkat edilmesi gerekenler: İçeriğinde vitamin c bulunan ürünler ile aynı rutin içinde olmasa iyi olur.

The Ordinary Hyaluronic Acid 2% + B5

Tüm cilt tipleri kullanabilir çünkü her cilt tipinin nemlendirilmeye ihtiyacı var. Yine de özellikle kuru ciltlilerin seveceği bir ürün. Özellikle cildinizde asla çözemediğiniz bir kuruluk söz konusuysa bu serum sizi mutlu edecektir. Cildinizi nemli tutmak çok önemli çünkü nemsiz kalan bir cilt çatlar ve kırışıklıklara zemin hazırlar, ayrıca cilt kuruyken fondöten uygulamak bile pul pul bir görüntüye sebep olabilir. Bu ürün hem cildi güzelce nemlendiriyor hem de nemi hapsediyor böylece sık sık nemlendirici ile cildinizi nemlendirmeye ihtiyaç duymuyorsunuz.

Kuru ciltlilerin özellikle içeriğinde hyalüronik asit bulunan ürünler kullanması öğütlenir, bu ürün 2% hyalüronik asit içeriyor. Ayrıca içeriğinde B5 vitamini de bulunuyor.

The Ordinary Hyaluronic Acid 2% + B5 Nasıl Kullanılır?

 • Temiz ve kuru cildinize uygulayın.
 • Bir sabah ve bir akşam rutininizde uygulayabilirsiniz.
 • Durulamayın.
 • Cilt bakım rutininde yeri: Cildi temizledikten sonra ağır nemlendirici ve yağlardan önce.

The Ordinary Caffeine Solution 5% + EGCG

The ordinary serum göz çevresinde problemi olan herkes, mesela göz altı morlukları veya gözde şişkinlik (sabah uyandığınızda olan ve sonradan inen cinsinden bahsetmeye çalışıyorum.) gibi tüm göz çevresi sorunlarına çözüm olabiliyor bu yüzden herkese uygun bir ürün.

İçeriğinde kafein bulunuyor. Göz çevresi için harika bir madde, bu ürünü almayacak olsanız bile aklınızda olsun içeriğinde kafein olan ürünler göz çevresi için harika özellikle koyu göz altı halkaları için. Bu üründe de konsantre 5% kafein bulunuyor, bu madde sadece göz altı morlukları için değil göz altı şişliklerini yatıştırmada da çok iyi bir ürün. Ayrıca içinde yeşil çaydan elde edilen EGCG diye bir madde de bulunuyor. EGCG çok güzel bir antioksidan ve o da gözaltı morlukları ve şişliklerini yatıştırma için oldukça iyi bir madde.

The Ordinary Caffeine Solution 5% + EGCG Nasıl Kullanılır?

 • Sabah ve akşam göz altı çevrenize az bir ürünü parmaklarınızla hafifçe masaj yaparak uygulayın.
 • Durulamayın.

The Ordinary Türkiye Satış

Maalesef The Ordinary TR‘ye resmi bir şekilde gelmedi bu yüzden normalde ürünlerin fiyatları €6-12 arasında (ve sık sık indirimde) gayet uygun iken Türkiye’de ₺250-300 gibi değişik fiyatlara satılıyor. O yüzden en iyisi yurt dışına gittiğinizde veya yurt dışından birisi geliyorsa istemek, yurt dışında Sephoralarda, Douglas, Manor, Asos, Nordstorm gibi yerlerde bulabilirsiniz.

The Ordinary Türkiye Sephorada bulunmuyor, keşke getirseler. Bazı Instagram sayfalarında da satıldığını görebilirsiniz ama pek güvenilir bulmuyorum ayrıca ürünlerin orjinalliği de tartışılır. Belki Hepsi Burada veya N11 gibi sitelerden almak biraz daha mantıklı.

The Ordinary Kullananlar

İnternette bu ürünler hakkında ilk okuduğumda gerçekten çok etkileyici fotoğraflar görmüştüm o yüzden bu kısımda görüp etkilendiğim bir kaç fotoğrafa yer vereceğim sizlerin de farkı görebilmeniz için.

Sıkça Sorulan Sorular

🍒 The ordinary ürünleri nereden alınır?

Henüz Türkiye'de resmi bir satış kanalı yok. Yurt dışından veya online alışveriş sitelerinden alabilirsiniz.

🍓 The ordinary ürünleri nasıl kullanılır?

Genellikle temiz ve kuru cildinize, ağır nemlendirici ve yağlar uygulamadan önce kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

💖 The ordinary ürünleri trendyol

Trendyol'da mevcut ancak fiyatları, yurt dışı fiyatlarına oranla çok daha fazla.

🎈 The ordinary ürünleri sephora

Henüz Türkiye Sephora'da satılmıyor.

Evde Manikür & Pedikür Nasıl Yapılır? - Tırnak Bakımı
Bu Yazıyı Oylayın
Subscribe
Bildir
guest
25 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
meltem
meltem
20 Ekim 2020 13:43

Ürünleri çok güzel açıklamışsın. Teşekküredeirm.

gülay
gülay
19 Kasım 2020 17:54

Bu yazdıklarınız içinden bir veya daha fazla ürünü birlikte kullanabiliyor muyuz? Mesela Argeriline ile Caffein Solution’ı ve Marine Hyarulonic’i birlikte kullanmak mümkün mü?

sinem
sinem
23 Ocak 2021 14:52

Merhaba. öncelikle çok güzel açıklamışsınız teşekkürler 🙂 azelaic acid suspansion %10 hakkında da bir bilginiz var mı acaba?

Aytac
Aytac
3 Şubat 2021 23:21

Merhabalar, The Ordinary niacinamide ile Hyaluronic acidi bir yerde kullana bilirmiyiz?

nesli
nesli
9 Mayıs 2021 02:08

Merhabalar çok güzel bilgiler vermişsiniz teşekkürler. Niacinamide 10% + Zinc 1% ve Ascorbic Acid 8% + Alpha Arbutin 2% 30ml beraber kullanılabilir mi acaba?

Ayşegül
Ayşegül
26 Mayıs 2021 02:30

ya her yerde aradım bu yazıları en güzel sen anlatmışsın .. Bayıldım
emeğine sağlık

Berna
Berna
29 Haziran 2021 01:42

Merhaba çok faydalı bir tanıtımdı çok keyifle ve dikkatle okudum ama sizden ricam olacak ben 43 yaşında yüzü akneli göz çevre kenarlarında hafif kırışıklık göz altında da elastikiyet var ayrıca dudak kenarlarda da çizgileri oluşan bir danışanınız Diyeyim çünkü bu konularda iyi değilim hangi ürünleri tavsiye edersiniz zahmet olmazsa teşekkür ediyorum…

NİMESS
NİMESS
20 Ağustos 2021 16:31

YAŞ 47 HALİYLE KIRIŞIKLIKLAR MEVCUT YANAKLARDA DA SARKMALAR. THE ORDİNARY BUFFET+COPPER PEPTİDES 1% 30ML TEK BAŞINA YETERLİ OURMUTABİİ BAŞKA MARKA NEMLİDİRİCİLERLE DESTEKLENECEK.FİYATLARDAN DOLAYI MALESEF:)

Meltem
Meltem
16 Eylül 2021 21:23

Sivilce izlerine ve gözeneklerine hangisini kullanmalıyım

pınar
pınar
8 Ekim 2021 21:18

Uzun zamandır araştırıyorum bu kadar güzel anlatana denk gelmedim emeğinize kaleminize sağlık 🙂

dilan
dilan
17 Kasım 2021 09:53

kırmızı peeling ve niacinamide olan ürünleri birlikte kullanmak cilde zarar verir mi?

Merve
Merve
Reply to  Lena DINC
31 Mart 2022 22:34

Merhabalar aynı rutin derken kastettiğiniz nedir acaba haftada 1 kez akşam kırmızı peeling kullanıyorum ondan sonra nemlendirici kullanıp sabah niacinamide kullanabilirmiyim niacinamide yi sabah akşam kullanıyorum sadece peeling yaptığım akşam kullanmıyorum doğrumu uyguluyorum? şimdiden teşekkür ederim.

Halime
Halime
10 Şubat 2022 23:05

Merhaba aciklamaniz icin cok teşekkür ederim. ben haftada 4gun sabahlari hyanici asid ve niacimide kullaniyorum 3 gun de aksamlari hyanici asit ve retinol devaminda bana onerecegini urun varmidir? Yada ne tavsiyeni edersiniz.

Kübra
Kübra
10 Mayıs 2022 11:19

Merhaba, Ethylated Ascorbic Acid 15% ve Alpha Arbutin 2% + HA birlikte kullanımı hakkında yardımcı olur musunuz? Ne sıklıkla kullanılmalı ve hangi sıralamayla olmalı? Teşekkür ederim değerli bilgileriniz için, çok güzel açıklamışsınız :)))

@makyaj_mag
TAKİP EDİN
instagram share 1 instagram share 2 instagram share 3 instagram share 4 instagram share 5 instagram share 6