Makyaj ve güzellik ile ilgili her şey!

Temizleme Sütü Nedir? — En İyi 8 Makyaj Temizleme Sütü

6 dk okuma süresi

Bugün 0, toplam 475 kez okundu.

Bu yazıda, piyasadaki en iyi süt temizleyicileri bir araya getirmeye ve her birine hızlı bir inceleme yapmaya çalıştık. Sizde bu şekilde, size en uygun olanını seçebilirsiniz. Temizlik sütünün tam olarak ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve sütü kullanmanın artılarına ve eksilerine değindik. Böylece temizlik sütünün sizin için uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ayrıca, yüzünüzün daha temiz ve sağlıklı hissetmesini sağlamak için temizleyici süt kullanmanın en iyi yöntemine değindik, kullananlara baktık ve bu ürünün evde yapılıp yapılamayacağını anlattık.

Temizlik sütleri nedir? Diğer temizlik ürünlerinden farkı nelerdir?

Temizlik sütleri, kıvam olarak süte benzedikleri için bu şekilde adlandırılır. Genellikle kremsi, beyaz bir renge sahipken, dokuları çok sıvı ve akışkan kremlerdir.

Temizleme sütü, makyaj, kir, ter ve yağları parçalayabilen yumuşatıcı ve su karışımından yapılmış temizleyicilerdir. Süt temizleyicileri normal bir bezle silinebilir veya makyaj temizleyicileri gibi bir yüz beziyle giderilebilir veya su ile durulanabilir.

Jel veya köpük yüz temizleyicilerinin aksine, temizleme sütleri köpürmez. Jel ve toz temizleyicilerin köpürmesinin tek nedeni, makyajı ve kiri parçalamak için yüzey aktif maddelere (Sürfaktan) sahip olmalarıdır.

Sürfaktanlar, yağ ve suyun yüzey gerilimini değiştiren ve karışmalarına izin veren bir molekül türüdür. Ne yazık ki, ortalama bir jel temizleyicinizde kullanılan aktif maddeler cildinizi ciddi şekilde kurutabilir ve dehidre edebilir. Tam bu durumda temizleme sütleri size yardımcı olabilir.

Temizlik sütlerinin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Avantajları

 • Jel (sürfaktan bazlı) temizleyicilerin aksine, temizleme sütleri yağı cildi soymaz, bu nedenle sıkı ve susuz olmaktan ziyade yumuşak ve sağlıklı hissettirir.
 • Temizleme sütleri formülleri su açısından çok zengindir, bu nedenle temizleme sütleri cildi temizlerken aynı zamanda nemlendirebilir.
 • Temizleme sütleri, her cilt temizleme teknikleri açısından çok yönlüdür. Bir mendil veya bazı pamuklu pedlerle çıkarabilir veya tercihinize bağlı olarak suyla durulayabilirsiniz.
 • Akan suya erişiminizin olmadığı bir yerdeyseniz, temizleyici sütler, susuz olarak giderilebilecekleri için mükemmel bir seçimdir.
 • Temizleme sütlerinin kremsi dokusu süper lüks ve rahatlatıcıdır ve sizi çok mutlu ve sakin bir zihniyete sokabilir.
 • Temizleyici sütler genellikle hassas ve akneye meyilli ciltlerde, kızarıklığı geçiştirme ve tahrişi azaltmaya yardımcı olan yatıştırıcı bileşenler içerir. Eğer bu tip cilt sorunlarınız varsa mutlaka temizleme sütü kullanmayı düşünmelisiniz.

Dezavantajları

 • Bazı temizleme sütleri, diğer jel ve yağ temizleyicilere oranla “makyaj temizleme” konusunda çok başarılı değillerdir.
 • Cildinizi temizledikten sonra cildinizin gergin ve parlak olmasını seviyorsanız, temizleme sütleri size göre değildir. Çünkü uygulamadan sonra cildinizi yumuşak ve esnek bırakacaktır.
 • Eğer yağlı bir cilt tipine sahipseniz bıraktığı nemli hissi sevmeyebilirsiniz.

Temizlik sütleri yüze nasıl uygulanır?

Daha önce de çift aşamalı cilt temizliğinden de bahsettiğimiz gibi artık cilt temizliğinde farklı yağ bazlı temizleyiciler veya daha hafif daha hassas ciltlere yönelik temizlik sütleri kullanmak oldukça yaygın ve gerçekten hassas ve kuru ciltleri çok güzel yatıştıran bir yöntem, eğer çift aşamalı cilt temizliğini merak ettiyseniz aşağıdan okuyabilirsiniz;

Genellikle temizlik sütleri köpürmediğinden ve makyajı tamamen temizlediğinden, genelde işe yaramadığı söylenir ama bu tamamen yanlış bir ifadedir. Temizlik sütleride doğru kullanıldığında normal temizleyiciler kadar etkilidir. Doğru kullanım için yapmanız gerekenler;

 1. Ellerinizi iyice yıkayın ve saçlarınızı geriye atın. Daha önce saçınıza uyguladığınız ürünler süte temas etmesin.
 2. Derin temizlik yapmak isterseniz veya hafif bir temizlik sütünüz var ise; makyajınızı öncelikle makyaj temizleyicisi ile çıkartıp ardından temizleme sütü ile tekrar temizlemeniz daha faydalı olacaktır.
 3. Bazı temizleme sütleri daha kıvamlı bir yapıdadır. Eğer bunlardan birine sahipseniz, öncelikle bu ürünü kullanarak makyajınızı çıkarmanız ardından jel veya köpük bazlı bir temizleyici uygulamanız yerinde olacaktır.
 4. Temizleme sütleri en iyi ıslak olmayan kuru yüzde etkili olur. Uygulamadan önce yüzünüzün kuru olduğundan emin olun.
 5. Elinize veya pamuklu bir makyaj temizleme pedine, pedin yaklaşık 4 de 1 süt temizleyici dağıtın.
 6. Pamuklu bir ped kullanıyorsanız, yüzünüzdeki makyajı yukarıya doğru hareketler ile temizleyin.
 7. Eğer ağır bir makyajınız varsa, birden fazla ped kullanmak isteyebilirsiniz.

En iyi yüz temizleme sütleri

Caudalie Gentle Cleansing Milk – Temizleme Sütü

Cilt tipiniz ne olursa olsun harika bir temizleme sütü, ayrıca içeriği de oldukça temiz. Ayrıca içeriğinde jojoba yağı ve badem yağı da bulunuyor. Pamuk ile silerek kullanmanız öneriliyor ve göz çevresinde kullanmak için de güvenli, içeriğinde ağır yağlar olsa da asla fazla yağlı bir his bırakmıyor cildinizi çok iyi nemlenmiş hissediyorsunuz. Çok harika bir kokusu olsa da parfüm kokusunun yoğun olmasından dolayı hassas ciltleri ufak bir uyarmak istiyorum.

L’Occitane Infusions Cleansing Milk Facial Make-up Remover – Infusions Temizleme Sütü

Özellikle komodejonik (gözenekleri tıkamıyor.) olmadığını belirttikleri bu temizleme sütünü çok seviyorum. Hassas ciltler de kullanabilir, zaten üzerinde direkt hassas ciltler için de uygun olduğu yazıyor ancak yine parfümlü bir ürün o yüzden dikkatli olmanızı öneririm. Benim gözlerimi asla yakmadı ve cildi kurutmadan, tam olması gereken bir nemde bırakıyor. Ayrıca bu markanın yağ – süt karışık bir temizleme ürünü daha vardı o da ağır makyajları bile çıkartma konusunda oldukça başarılıydı.

Chanel Lait Confort Creamy Cleansing Milk – Temizleme Sütü

Temizleme sütlerinin belki de en lüksü! Kadifemsi bi his ile cildinizdeki makyajı ve kiri güzelce götürüyor. Nemli ve güzel bir cilt bırakıyor ama yine de bu özellikle Türkiye fiyatına göre alınabilecek daha uygun fiyatlı temizleme sütleri bulabilirsiniz diye düşünüyorum.

Clarins Cleansing Milk Normal Or Dry Skin Makyaj Temizleme Sütü

Sanırım en popüler temizleme sütlerinden birisi, cildi hiç yormadan ve nem dengesini bozmadan temizliyor. Hassas ciltler için en iyi temizleme sütü bu ürün olabilir çünkü kokusu çok az ve harika kokuyor. Makyaj çıkartma konusunda aşırı başarılı diyemem (ağır makyajlar için söylüyorum) bu yüzden 2. temizleyici olarak kullanmak isteyebilirsiniz (iki aşamalı cilt temizliği, yukarıda yazısına da bakabilirsiniz dikkatinizi çektiyse)

Clinique Take The Day Off Cleansing Milk – Temizleme Sütü

Hassas ciltler için harika bir temizleme sütü daha, cildi çok nazik temizliyor ve makyaj, güneş kremi vs. çıkartma konusunda da oldukça başarılı! Tek fark ettiğim sorun suya dayanıklı maskarayı çıkartma konusunda pek bir etkisi olmuyor eğer makyajınızda suya dayanıklı ürünler kullanmıyorsanız sorun olmayacaktır. İçeriğinde jojoba yağı da bulunuyor ve cildi nemlendirmesi bu yüzden oldukça yeterli. Piyasaya temizleme losyonundan daha çok makyaj çıkartıcı şeklinde sunuldu ve gerçekten makyaj çıkartma konusunda başarılı.

The Organic Pharmacy Rose & Chamomile Cleansing Milk – Temizleme Sütü

İçeriğinin çoğunun hindistan cevizi sütünden oluşan bu yatıştırıcı temizleme sütü aşırı kuru ve hassas ciltler için çok iyi. İçeriğinde ayrıca papatya ve gül de bulunuyor. Diğer temizleme sütlerine göre daha kremsi bir yapıda ve makyaj temizleme işinde oldukça iyi ayrıca surfaktan bir formüle de sahip değil. Bitkisel & Doğal temizleme sütlerinden birisi

Avene Lait Demaquillant Douceur – Hassas ve kuru/normal ciltler için temizleme sütü

Eğer cildiniz aşırı hassas ise (yani parfümlü ürünlere de alerjiniz varsa mesela) bu temizleme sütü tam sizin için çünkü parfümsüz, kokusuz ve tam hipoalerjenik bir formüle sahip. Çok güzel nemlendirici bir formüle sahip ve en iyi sonucu kuru cildinize uygulayıp ardından su ile durulamakta bulabilirsiniz.

Cellex-C Gentle Cleansing Milk – Cilt Temizleme Sütü

Eğer yağlı bir cilt tipiniz varsa veya akneye meyilli bir cildiniz varsa bunun anlamı temizleme sütü kullanamazsınız/kullanmamalısınız demek değil. Bu temizleme sütü özellikle bu kategorideki cilt tipleri için ve içeriğinde laktik asit bulunuyor, ayrıca yatıştırıcı etkisiyle söğüt kabuğu ekstresi bulunuyor. Asitler konusunda biraz daha bilgi edinmek isterseniz;

Yüz temizleme sütü kullananlar

Sıkça Sorulan Sorular

🔴 Temizleme sütü mü yoksa tonik mi?

Cildinizi ve makyajınızı temizlerken temizleme sütü, temizliğin ardından gözeneklerinizin bakımı için tonik kullanmanızı öneririm.

🔴 Temizleme Sütü Nedir?

Özellikle çift aşamalı cilt temizliğinde kullanılan makyajınızı daha nazik bir şekilde çıkartmanıza yarayan ve bunu yaparken cildinizi kurutmayan sütlere denir. İçeriğinde farklı yağlar da bulunabilir, hassas ve kuru ciltli biriyseniz ve normal makyaj temizleyicilerde yeterli verim alamıyorsanız denemenizi öneririm.

🔴 Temizleme Sütlerinin Diğer Cilt Temizleme Ürünlerinden Farkı Nedir?

Diğer cilt temizleme ürünleri genellikle temizliği gerçekleştirebilmek için suya ihtiyaç duyar ama temizleme sütünü direkt cildinize uygulayabilirsiniz. Ayrıca diğer cilt temizle ürünlerinden daha çok nazik ve cildi kurutmayan yapıdadırlar.

🔴 Kimler Temizleme Sütü Kullanmalı?

Aslında herkes kullanabilir ama özellikle cildinde nem problemi olanlar yani kuru ciltliler ve hassas ciltliler için özellikle tavsiye edilir. Bir kaç temizleme sütü tavsiyesi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Evde Manikür & Pedikür Nasıl Yapılır? - Tırnak Bakımı
Bu Yazıyı Oylayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
@makyaj_mag
TAKİP EDİN
instagram share 1 instagram share 2 instagram share 3 instagram share 4 instagram share 5 instagram share 6