Makyaj ve güzellik ile ilgili her şey!

AHA, BHA ve C Vitamini Nasıl Kullanılır?

6 dk okuma süresi

Bugün 0, toplam 2.711 kez okundu.

Cilt bakım rutininize AHA, BHA veya C vitamini veya hepsini eklemek istiyorsunuz ama bunu nasıl yapacağınız konusunda kafanız karıştıysa (çok normal cilt bakımı konusuna biraz derin bir giriş yapmışsınız artık) endişelenmeyin! Oldukça anlaşılır kolay bir şekilde bu içerikleri nasıl cilt bakım rutininize ekleyebilirsiniz, cildinizin hangisine ihtiyacı var hepsini ele alacağız. Ondan önce bu konuda hiç bir fikriniz yoksa bu rehberin ilk bölümünü okumanızı öneririm. AHA ve BHA nedir? Ne işe yararlar? Nelere dikkat edilmeli vs. gibi önemli konuları orada konuştuk;

AHA, BHA ve C Vitamini

Bu üçlünün ortak noktası cilt tonunuzu eşitlemek ve daha aydınlık (bir ürünün üzerinde ‘cilt beyazlatma’ şeklinde de yazıyor ama bu koyu ten renkli insanlar için kalp kırıcı olabilir o yüzden öyle demek istemiyorum.) bir cilt sağlıyor olması ayrıca bunu cildinize bir soyma (kimyasal eksfoliasyon) yaparak sağlaması. Eğer cildim böyle aydınlık dursun, mat olmasın, parlasın ve cilt tonum eşitlensin diyorsan bakman gereken içerikler: asitler ve c vitamini.

Asitler (AHA, BHA) cildinize eksfoliasyon yaparak ölü derileri/kalıntıları cildinizden uzaklaştırıp mat görünümü alıyor, düzenli kullanımda cilt tonunuzu eşitliyor. AHA’ler ölü derileri ve üst cilt tabakanızdaki her türlü kir/kalıntıyı temizlerken, BHA’ler tıkanmış gözenekleri derinlemesine temizleme işini yaparlar. Bir de C vitaminimiz var ki o da çok güçlü bir antioksidan ve güneş lekeleri vs gibi ciltten çıkması zor lekelerin rengini açarak ortadan kaldırır. Çok güzel bir aydınlık sağlar cilt için.

Bu maddeleri tek tek alıp o şekilde de cilt bakım rutininize ekleyebilirsiniz ya da çok daha fazla etkisini görebileceğiniz şekilde karıştırarak/zaten karıştırılmış ürünler kullanarak cilt bakım rutininize ekleyebilirsiniz. Asitlerle çalışmak harika sonuçlar verse de aşırı dikkatli olmalısınız çünkü cildinize gerçekten büyük sorunlar yaratabilirsiniz, asla karışmaması gereken veya yanlış sıralamayla uyguladığınız asitler cildinize zarar verebilir. Bu yüzden size 2 opsiyon hazırladım bunlar cildinize zarar vermeden asitleri cilt bakım rutininize ekleyebilmenizi sağlayacak.

#1: Asitleri ve C Vitaminin Farklı Zamanlarda Kullanmak

Eğer cilt tipiniz kuru ve/veya hassas ise mutlaka asitleri başka bir zaman, C vitaminini başka zaman uygulayın.

Neden? Aynı gün içinde uygulamak cildinizde irritasyona sebep olabilir, cildinizde yanma hissedersiniz çünkü asitler de c vitamini de asidik maddelerdir.

Yapmanız gereken:

 • C vitaminli ürününüzü sabah AHA’li veya BHA’li (her ikisinin karışımı da olabilir.) akşam rutininize ekleyebilirsiniz.
 • Tam tersi, AHA’li veya BHA’li (her ikisinin karışımı da olabilir.) ürününüzü sabah, c vitaminini akşam rutininize ekleyebilirsiniz yalnız dikkatli olun AHA’ler cildi güneşe karşı savunmasız bırakır. AHA’li bir ürün kullandıktan sonra güneşe çıkmamanızı öneririm.
 • En güvenli yöntemlerden biri ise: Bir akşam rutininizde AHA’li veya BHA’li (her ikisinin karışımı da olabilir.) ürün kullanırken diğer akşam rutininize C vitaminli bir ürün kullanmanız bu şekilde her akşam değiştirerek kullanabilirsiniz.

#2: Asitleri ve C Vitaminini Aynı Rutinin İçinde Kullanmak

Doğru pH değerleriyle asitler ve c vitamini beraber kullanılabilir ancak tahmin edebileceğiniz gibi bu biraz daha zor bir yöntem ayrıca ekstra dikkat gerektiriyor, ürünlerinizin pH değerlerini de bilmeniz gerekiyor. Bir de cildinizin her ikisini de aynı anda kullanıldığında irritasyona sebep olmaması gerekiyor. Cildinizin hassas olduğunu bilmeyen çok kişi var o yüzden bu tarz aynı rutinin içinde kullanmadan önce mutlaka cilt doktorunuza danışmanızı tavsiye ederim.

 • Bu şekilde karıştırıldığında daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Neden mi? Asitler cildinizin bir sonraki ürünü daha iyi emmesini daha derinlere ulaşmasını sağlıyor. Önünde duran ölü derileri/kirleri vs. ortadan kaldırarak C vitamini için iyi bir yüzey hazırlıyor.
 • AHA’li ve BHA’li ürünler cildinizin pH değerlerini düşürüyor. Yapılan araştırmalara göre C vitamini (ve L-askorbik asit) daha düşük pH değerleri olan ciltlerde çok daha iyi emiliyor.

Yani eğer ürünlerinizin pH değerlerini bilirseniz c vitamininin cildinizde en iyi sonuçları vermesi için harika bir zemin hazırlayabilirisiniz.

Önce Asitler mi C Vitamini mi?

Cilt bakım rutininde en ince yapılı ürünler önce en yoğun kıvamlı ürünler sona şeklinde bir sıralama varsa aynızı pH değerleri için de olmalı en düşükten en yükseğe doğru, yani en asidik ürün önce olacak şekilde, yani içeriğinde AHA veya BHA bulunan ürünler cilde ilk uygulanmalı aşağıya severek kullandığım bir kaç AHA, BHA ürün ve pH değerlerini bırakıyorum.

 • COSRX BHA Blackhead Power Liquid – BHA İçeren Siyah Nokta Temizleyici Tonik – pH 4.0
 • The Ordinary Salicylic Acid 2% Solution – pH 3.2-3.5
 • The Ordinary Lactic Acid 10% + HA – pH 3.6-3.8
 • The Ordinary Lactic Acid 5% + HA – pH 3.6-3.8

Eğer içeriğinde AHA ve BHA olan 2 ürün kullanmanız gerekiyorsa yine pH değerlerine bakıp ilk önce düşük pH’lı olanı kullanın. Genelde pH değerli birbirine çok yakın oluyor o zamanlarda hangisini ilk uyguladığınızın pek bir önemi yok.

Aynı şekilde C vitamini için de severek kullandıklarımdan bir kaç öneri vereceğim ve yanlarına pH değerlerini yazacağım.

 • The Ordinary Ascorbyl Glucoside Solution 12% – pH 6.0 – 7.0
 • Hylamide C25 Stabilised Vitamin C Booster Vitamin C-Serum – pH değerine bağlı değildir.
 • Mad Hippie Vitamin C Serum – pH 6.5 -7.5
 • The Ordinary Ethylated Ascorbic Acid 15% Solution – pH değerine bağlı değildir.

Ayrıca en sevilen The Ordinary ürünlerinin incelemesi için şu yazımıza bakabilirsiniz;

Eğer asitlerinizin olduğu ürün daha yoğun bir kıvama sahipse (mesela krem gibi) o zaman ya da C vitamininizin pH değeri daha düşükse c vitamininizi asitlerden önce uygulayabilirsiniz. Düşük pH değerli bir kaç c vitamini:

 • SkinCeuticals C E Ferulic – pH 2.0 – 3.5
 • SkinCeuticals Phloretin CF – pH 2.0 – 3.5

Bekleme Zamanları

pH değerleri arasında çok büyük farklılıklar olan ürünler kullanıyorsanız mutlaka en az 30 dakika beklemelisiniz her üründen sonra. Ayrıca Asitler ve retinol aynı rutin içinde kullanıyorsanız arasında bekleyebildiğiniz kadar uzun beklemenizi tavsiye ederim ancak asitler ve c vitamininin bulunduğu bir rutinde uzun beklemelere gerek yoktur. Aşağıya yine bir kaç opsiyon ile kafanızdaki soruları yanıtlamaya çalışacağım:

#1: Asitlerinizin ve C vitamininizin pH değerleri birbirine yakınsa

Her iki ürününüzün de pH değerleri birbirine yakınsa (diyelim ki aralarında pH 1.0 fark var.) art arda gayet beklemeden kullanabilirsiniz diye düşünüyorum (en azından ben bir yan etkisini görmedim.) arada dokunduğumda ıslak hiisetmeyecek kadar bekliyorum sadece elinizle cildinize dokunun kuruysa diğer ürüne hemen geçebilirsiniz.

#2: Eğer C vitamininiz pH değerine bağlı değilse

pH değerine bağlı olmayan C vitaminleri aktif olmak için belli bir pH değerine ihtiyaç duymayan C Vitaminleridir.Bu yüzden bu tarz ürünler kullanırken beklemenize de gerek yoktur.

#3: Eğer asitleriniz ve C vitamininiz pH değeri bakımından yakın değilse

Eğer asitleriniz ve C vitamininiz arasında büyük bir pH değeri aralığı varsa (diyelim ki, pH 1.0’dan büyük mesela pH 2.0 gibi) kullandığınız ürünlerin arasında en az 30 dakika beklemenizi öneririm. Bu sayede pH değerleri tekrar dengelenebilir.

Çok Uzundu Okuyamadım, Özet Lütfen:

Eğer ben bunların hiç birisine kasamam, ürünlerin pH değerli filan dedin beni çok kötü gerdin diyorsan direkt yapman gerekeni söylüyorum:

 • Kendi araştırmalarınla veya benim önerilerimden 1 adet AHA ve/veya BHA’li ürün seç.
 • Yine kendinin bulduğu veya benim önerdiğim bir C vitaminli ürün seç.
 • 1 gece rutinine AHA/BHA’li ürünü kullan. ( C vitaminli üründen uzak dur.)
 • Diğer günün gece rutinine C vitaminli ürünü ekle. (AHA/BHA’lı üründen uzak dur.)

Bu şekilde cildine hiç zarar vermeden her iki ürünü de gönül rahatlıyla kullanıp, aydınlık, cilt tonu eşitlenmiş harika bir cilde sahip olabilirsin. Özellikle gece rutininize eklemenizi öneririm asla gündüz rutininde kullanmayın. Çok daha uygun fiyatlı Asitli ürünler C vitaminli ürünler bulmaya çalışacağım diğer yazım için, okuduğunuz için teşekkürler yorumlar bölümüne sorunuz varsa yazabilirsiniz, cevaplamaya çalışacağım 💖

Evde Manikür & Pedikür Nasıl Yapılır? - Tırnak Bakımı
Bu Yazıyı Oylayın
Subscribe
Bildir
guest
6 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ELİF ÖZER
ELİF ÖZER
2 Temmuz 2020 10:33

MRB PEKİ ÜRÜNLERİN PH DEĞERLERİNİ NASIL ÖĞRENECEĞİZ TEŞEKKÜRLER.

Gökçen
Gökçen
13 Eylül 2020 14:22

Merhaba, faydalı içerik için teşekkürler… Sormak istediğim, yukarıda bahsettiğiniz daha asidik ürünü önce uygulama kuralına göre cildimizi temizledikten sonra düşük ph’lı c vitamini sonrasında mı daha yüksek ph’lı toniği uygulamalıyız? Yine fark 1 değerinden yüksekse yarım saat beklemeli miyiz? Şimdiden teşekkür ederim 🙏

Dilara Polat
Dilara Polat
18 Şubat 2021 04:31

merhabalar. Aha/bha toniği akşam rutininde kullanıp, C vitaminini gündüz kullansak olur mu?

@makyaj_mag
TAKİP EDİN
instagram share 1 instagram share 2 instagram share 3 instagram share 4 instagram share 5 instagram share 6