Makyaj ve güzellik ile ilgili her şey!

İçerik Listesi Nasıl Okunur? — Ürünlerin İçeriklerinin Temiz Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

5 dk okuma süresi

Bugün 0, toplam 1.236 kez okundu.

Kozmetik Ürünlerin İçeriği

Bir çok ürün incelemesinde içeriklerini eleştirdiğim bir bölüm ayırmaya çalışıyorum. Ürünün etkisi ve diğer unsurlar tabii önemli ama benim için ürünün içindekiler de çok önemli ve aslında herkes için önemli olmalı diye düşünüyorum. Bugün sizlere de nasıl kozmetik ürünlerin içeriği okunur onu anlatmaya çalışacağım. Bu yazı bir kaç bölüm olacak olabilir.

Bir gün içinde bir çok kozmetik ürün kullanıyoruz ve bu kozmetik ürünlerin içerdiği zararlı kimyasallar (eğer varsa) cildinize yarardan çok (uzun vadede) zarar veriyor olabilir. Şimdi bir kısmınız bunun aşırı uzun iş olduğunu düşünüyor olabilirsiniz;

 • Kestirme yoldan direkt benim incelemelerimi okumaya devam edebilirsiniz elimden geldiğince tüm ürünlerin içeriklerine bakmaya çalışıyorum ve bundan da yazılarımda bahsediyorum hep, son zamanlarda özellikle daha çok bu yönde yapıyorum ürün incelemelerimi
 • ya da bu yazımı okuyup size göstereceğim harika bir site yardımıyla siz de ürünlerin içeriğindeki o uzun isimli kimyasalların yararlı mı zararlı mı olduğunu anlayabilirsiniz 💖

Bir çoğumuzda şöyle bir algı var. ‘Eğer bir içeriğin ismini okuyamıyorsam o kimyasaldır ve kötüdür.’ Her kimyasal kötü değildir, bazı kimyasallar cildimiz için harika şeyler yapar bunu AHA ve BHA’lar yazımızda bahsetmiştik, hemen kısa bir göz atmak için;

Her kimyasalın kötü olmadığını kanıtlayacak kısa bir liste hazırladım bu maddeleri sık sık ürünlerin içerik listesinde görebilirsiniz ama güvenle kullanabilirsiniz, bu maddelere karşı garip bir alerjiniz yoksa size ve cildinize hiç zarar vermeyecektir.

 1. Tocopherol: Basitçe E vitamini denilebilir, genellikle ürünlerin bozulmaması için kullanılıyor.
 2. Xanthan gum: Doğal bir sakız, ürünlerin kıvam alması için sık sık kullanılıyor.
 3. Cetyl alcohol ve cetearyl alcohol: Yağlı alkollerdir ve saf alkol (Ethanol) gibi cildi kurutmaz.
 4. Citric acid: Adında ‘Asit’ geçse de korkmanıza gerek yok ürünlerin pH değerlerini dengelemede kullanılıyor genelde.

Kozmetik ürünlerin içeriği nasıl okunur?

Embryolisse’in Lait Creme Concentre incelemesi okumak isterseniz (çok iyi bir nemlendiricidir.) Aşağıya linkini bırakıyorum;

Alerjen maddeler

Alerjisi olanlar için ufak bir not: Çoğu alerjik madde italik yazılıyor veya yanına * işareti konularak aşağıya ne alerjisini tetikleyebileceği yazılıyor. Okurken buna dikkat ederseniz ve parfümsüz ürünleri tercih ederseniz alerjiniz için bir sorun olacağını sanmıyorum.

Online satış mağazaları

Maalesef çoğu online satış mağazası ürünlerin içeriğini yazmıyor bile ancak yazanlardan bazıları da sizi kandırıyor olabilir. Şöyle ki içeriğin kısa listesini ‘key ingredients’ adı altında yazmak diye bir şey var ve bu içerik listesinin 1%’sini bile oluşturmuyor. Mesela içeriğinde yeşil çay olan bir ürünün pazarlamasında yeşil çayı aşırı ön plana çıkartabiliyorlar ve bu ürünün tamamen ‘doğal’ ve ‘zararsız’ olduğu algısını oluşturabiliyor ama aslında yeşil çay o ürünün neredeyse %1’ini bile oluşturmuyor. Bu yüzden ürünün kendi resmi sitesinden tam listeye ulaşmaya çalışın ve ürünlerin ön tarafında yazan ‘Yeşil çay!!’ diye bağıran yazılara baktıktan sonra arka kısmındaki içerik listesini de incelemeyi unutmayın.

Semboller

Bir çok ürünün üzerinde farklı farklı semboller bulunuyor fark etmişsinizdir. Ufak bir araştırma ile bu sembolleri öğrenebilirsiniz. Özellikle organik/doğal sertifikalı ürünleri tercih edebilirsiniz. O sertifikaları alabilmek için ürünler oldukça uzun inceleniyor bu yüzden organik sertifikalara güvenebilirsiniz. Ayrıca Avrupa Birliğinin onayladığı ürünleri de kısmen daha güvenli alabilirsiniz. Çok ağır kimyasalların ve diğer bir çok maddenin belirli ürünlerin içeriğinde bulunmasını ve bulunuyorsa Ayrupada satışına/girişine izin verilmiyor. İçeriğinde aşırı zarar veren maddeler bulunmadığını anlamak için küçük ‘e’ harfi arayabilirsiniz ürünlerin üzerinde.

 

Kozmetik ürünlerin içermemesi gereken maddelerin listesi

Ufak da bir liste hazırladım. Ürünlerin içeriğinde sık sık gördüğüm ama aslında zararlı olan kimyasallar listesi, bu liste daha da uzayabilir, burada gördükleriniz sadece benim rastladıklarım o yüzden yeni bir ürün alıyorsanız mutlaka tekrar bakıp kontrol edin.

Kozmetik malzemelerin içerdiği zararlı kimyasallar nelerdir?

 • Ağır metaller: İçerik listesinde maalesef ‘metal’ adı altında olmuyorlar şu şekillerde yazılıyorlar: Lead acetate, chromium, thimerosal, hydrogenated cotton seed oil, sodium hexametaphosphate.
 • Kanserojen maddeler: İçeriklerde şu şekilde belirtiliyor: formaldehyde (veya başında formaldehyde yazan tüm maddeler ayrıca quaternium-15, diazolidinyl urea, imidazolidinyl urea, DMDM hydantoin, and 2-bromo-2-nitropropane-1,3 diol) phenacetin, coal tar, benzene, ethylene oxide, chromium, cadmium, arsenic, crystalline silica.
 • Carbon black: Ürünlere siyahlık verebilmek için kullanılıyor ve içerik listesinde şöyle geçebilir: D & C Black No. 2, acetylene black, channel black, furnace black, lamp black, and thermal black
 • Homosalate: Özellikle güneş kremlerinde bulabilirsiniz. İçerik listesinde şöyle bulabilirsiniz: Homosalate, Homomenthyl salicylate, HMS, HS; 3,3,5-trimethyl-cyclohexyl-salicylate

Kozmetik ürünlerin içeriklerini gösteren site

Bu konuda bir çok site mevcut (ve neredeyse hepsi İngilizce maalesef, sırf bu yazı için Türkçe bir kaynak aradım ama pek düzgün bir şeyler bulamadım o yüzden İngilizce bilmiyorsanız bile siteye sağ tık yaparak Google Translate ile çevirip yararlanabilirsiniz diye düşünüyorum.) benim de kullandığım ve en iyisi EWG’den Skindeep! Ürünleri de arama yapabilirsiniz ama en iyi direkt maddenin adını yazdığınızda yararlanabiliyorsunuz. Nasıl kullanacağınızı adım adım anlatıyorum;

 • İçeriğinin temiz olup olmadığını bilmek istediğiniz ürünün tam içerik listesini buluyorsunuz. (Ürünün üstünde yazması lazım ama eğer yazmıyorsa ürünün sitesine girin mutlaka orada yazıyor olması lazım.)
 • Sitenin linkini buraya bırakıyorum: https://www.ewg.org/skindeep/
 • İçerik listesinden tanıdığınız maddeleri eleyip dikkatinizi çeken maddeleri EWG’nin sitesinin arama kısmına yazın. İngilizce bir şekilde.
 • Karşınıza aşırı ayrıntılı bir sonuç çıkacaktır. Aşağıdaki fotoğrafta hangi kısımlarına bakmanız gerektiğini yazdım.

Sadece yukarıdaki sayfaya bakmanız bile yeterli olacaktır ancak daha da merak ediyorsanız o madde hakkında bir çok araştırma, hangi maddelerle aynı ürünün içinde olmaması gerektiği vs. gibi çok ayrıntılı bilgilere de aşağıya doğru kaydırarak ulaşabiliyorsunuz. Severek ve güvenerek kullandığım bir site, daha önce ürünlerin içeriklerini hiç umursamamış olabilirsiniz ama bundan sonra bu siteden bakmanızı öneriyorum, cildiniz çok önemli ve kullandığınız ürünler direkt sizin cildiniz tarafından emiliyor bu çok ciddi bir durum.

Önerebileceğim bir diğer site ise: https://www.paulaschoice.com/ingredient-dictionary

Burada alfabetik olarak sıralanmış bir liste bulunuyor ve yanında ‘iyi’ ‘kötü’ ‘orta’ ve ‘çok iyi’ gibi sınıflandırmalar mevcut. Bu listeden de yararlanabilirsiniz. Site yine İngilizce ama Türkçeye çevirip o şekilde okuyabilirsiniz. Ürün içeriklerini İngilizce aratmanızı öneriyorum. Garip bir şekilde sitenin arama kısmı bu liste için çalışmıyor o yüzden sayfaya girince Ctrl+F basıp kendiniz arama yapmanız daha iyi olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

❌ Kozmetik malzemelerin içerdiği zararlı kimyasallar nelerdir?

Kozmetik ürünler bir çok zararlı kimyasallar içeriyor olabilir. Bunlardan bazıları; ağır metaller ve kanserojen maddelerdir. Bu maddeler içerik listesinde nasıl yazılıyor ve detaylı listeye bakmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

⭐ Temiz kozmetik nedir?

İçeriğinde cilde zararlı hiç bir ürün bulunmayan tercihen çoğunluğu doğal içeriğe sahip ürünlerdir. Ürünlerin içeriklerinin temiz olup olmadığını nasıl anlayabileceğinizi detaylı anlattığımız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

🧼 Kozmetik ürünlerin kimyasal olduğunu nasıl anlarız?

Kozmetik ürünlerin içeriğindeki kimyasal maddeleri farklı farklı isimlerle gizleyebiliyorlar. Bunu anlamak için yazdığımız bu detaylı rehberi okuyabilirsiniz.

Evde Manikür & Pedikür Nasıl Yapılır? - Tırnak Bakımı
Bu Yazıyı Oylayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
@makyaj_mag
TAKİP EDİN
instagram share 1 instagram share 2 instagram share 3 instagram share 4 instagram share 5 instagram share 6