Makyaj ve güzellik ile ilgili her şey!

Cilt Bakım Rutini Nasıl Oluşturulur? — Cilt Bakım Ürünleri Hangi Sırayla Uygulanmalıdır?

5 dk okuma süresi

Bugün 0, toplam 962 kez okundu.

Son zamanlarda özellikle cilt bakım ürünleri, içeriklerin temizliği, asitler, kimyasal peelingler vs. anlatıyorum sürekli ve fark ettim ki asıl temel konulardan birisini açıklamamışım bu konuda sorunu olan bir çok kişi olabilir diye düşündüm ve bir rehber gibi cilt bakım rutini nasıl oluşturulur, hangi sırayla uygulanmalı ürünler bunları anlatıyor olacağım. Bu yazı tamamen kendi tecrübelerime ve araştırmalarıma dayanmaktadır o yüzden kendinizde işe yarayan bir rutininiz varsa veya doktorunuzun söylediği bir rutin hemen bırakın filan demek istemiyorum ama siz de belki faydalı bilgiler öğrenebilirsiniz 💖

Cilt Bakım Rutini Nasıl Oluşturulur?

Her şeyden önce bu yazıyı hiç bir cilt bakımı bilgisi olmayan kişilerin de faydalanabilmesi için oldukça detaylı tuttum.

Cilt Tipinizi Bulun

Bu aşırı önemli, neden? çünkü bir ürün almak için mağazaya gittiğinizde ve çalışanlara bi soru sorduğunuzda hemen şu soruyla yanıt alıyorsunuz; “cilt tipiniz ne?” bir ürünün birisinde mucizeler yaratırken sizin cildinize kötü gelmesinin başlıca sebebi de bu, cilt tipiniz farklı! Hızlıca cilt tipinizi bulmak için şu testi yapabilirsiniz;

 1. Duş alın ve duşta yüzünüzü temizleyecek bir ürün kullanın (cilt temizleme jeli olabilir.)
 2. Duştan çıktıktan sonra cildinize ekstra hiç bir ürün uygulamayın.
 3. 1 saat geçtikten sonra cildinizi analiz edin.

Analizinize göre;

 • Cildiniz yağlanmışsa, dokunduğunuzda hissedebiliyorsanız veya aynaya baktığınızda bariz parlaklıklar mevcutsa; yağlı cildiniz var.
 • Cildiniz gerginse, mimiklerinizi yaparken cildiniz daha da geriliyorsa ve dokunduğunuzda oldukça kuru bir cildiniz varsa; kuru ciltlisiniz.
 • Yer yer yağlı cilt belirtileri gösteriyor ama aynı zamanda cildinizde gergin yerler de mevcutsa; karma cildiniz var.
 • Cildinizi yeterli derecede nemli hissediyorsanız, dokunduğunuzda kuruluk gelmiyorsa ve mimiklerinizi kullanırken cildiniz zorlanmadan elastikliğini kaybetmemişse; normal cilt tipiniz var.

Ayrıca bakmanız gereken bir şey de cildinizde kızarıklık olup olmadığı, bu belirtilerden sadece bir tanesi ama hassas bir cildiniz varsa kullandığınız ürünlere ekstra dikkat etmelisiniz, ama hassas ciltler sadece hassas ciltli değildir yani karma cilt + hassas ciltliyim gibi mesela tek başına bir cilt tipi değildir. Daha fazla bilgi için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz;

Cilt Temizliği

İster 10 adımda cilt bakım rutini oluşturun ister 3 adımda minimalist bi rutin, herkesin yapması gereken bir adım ‘temizlik’ neden? çünkü gün içinde cildimiz bir çok kire maruz kalıyor, hava kirliliği de buna dahil. Cilt tipinize uygun bir temizlik ürünü seçin.

Yukarıdaki yazıdan kendi cilt tipinize göre bir ürün seçebilirsiniz veya https://www.makyajmag.com/yuz-temizleyiciler/ bölümünden cilt temizleme ürünleri hakkındaki tüm yazılarımızı bulabilirsiniz. Eğer kendi cilt temizleyici ürününüzü kendiniz bulmak isterseniz kişisel olarak size verebileceğim 2 püf nokta var;

 • 2’si 1 arada, içeriğinde tanecik olan peeling efektli cilt temizleyicileri günlük rutininizde kullanmayın.
 • içerik listesini okuyun, ne kadar kötü içerikli ürün olduğunu tahmin bile edemezsiniz. İçerik listesi okuma konusunda yardım için hemen aşağıya tık;

Nemlendirici

Cildimizi temizlediğimizde ne kadar iyi bir temizleyici kullanmış olursak olalım arada mutlaka cildimize iyi gelen yağlardan da gidiyor, böylece her cilt temizliğinden sonra (yağlı ciltlerin de) nemlendirici uygulaması gerekiyor. Bir çok cilt probleminin baş sorunu yeterli neme sahip olmaması.

Cilt Bakım Ürünleri Hangi Sırayla Uygulanmalıdır?

En kafa karıştırıcı sorunlardan birisi de bu, cilt bakım rutininizde daha fazla ürün olunca daha da karışık olabiliyor. Bu yüzden ürünlerin isimlerini vererek ‘ben böyle yapıyorum’ diye söylemeyeceğim herkesin cilt bakım rutininin farklı olduğunu artık hepimiz biliyoruz, ürünlerin tiplerini sıralayacağım bir şablon hazırladım bu şablona bakarak kendi ürünlerinizi yerleştirip bu sırada kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta;

 • Bu şablondan herkesin yararlanabilmesi için tüm cilt bakım ürünü türlerine yer vermeye çalıştım bunun anlamı hepsini kullanmalısınız değil! Kendinize göre olmayan ürün türlerini çıkartabilirsiniz.
 • Daha fazla ürün kullanmak = daha iyi bir cilt demek değildir. Gereğinden fazla ürün kullanmak sivilcelenmeye de yol açabilir.
 • Özellikle asit ürünleri kullanırken beraber kullanılıp kullanılmadığına mutlaka dikkat edin. Bu çok önemli!
 • Ürünlerinizi kış mevsimleri/yaz mevsimleri şekilde değiştirmenizi öneririm. (mesela kışın daha çok cilt kuruması yaşıyor olabilirsiniz, daha güçlü bir nemlendiriciye ihtiyaç duyabilirsiniz.)

Sıralamanın en önemli noktası; su bazlı yapıdan daha kıvamlı kremsi ürünlere doğru gitmesi gerekiyor. pH değerleri de düşükten yükseğe doğru sıralanacak şekilde olmalı.

Sırasıyla;

Maskeler & ciltten yıkanan tüm cilt bakım ürünleri

Cildinizden yıkayacağınız tüm ürünler; maskeler, kağıt maskeler, kil maskeleri vs. cildinizi çok iyi hissetmiyorsanız cilt temizliğini önceye alıp sonra maskenizi uygulayabilirsiniz.

Cilt temizleyici

Burada hangi metodu kullandığınız önemli değil mesela çift aşamalı temizliği kullanabilirsiniz, cilt tipinize göre seçmenizi öneririm;

Toner/Tonlayıcı

Su bazlı ürünler

Önce: AHA, BHA ve L-AA gibi pH değeri düşük ürünler (pH değeri 4’den küçük olmalı)

Sonra: Amino asitler + B5, Askorbil glukozid, Niacinamide ve kafein solüsyonları gibi pH değeri daha yüksek ürünler (pH değeri 4’den yüksek)

Anhydrous (susuz) solüsyonlar & emülsiyonlar

Yağlar, Kremler & Süspansiyonlar

Genellikle daha hafif üründen daha yoğun ürüne doğru sıralamaya çalışıyorum, ama bu kısımda kendi sıranızı kendiniz de oluşturabilirsiniz.

Oklüzif ürünler

oldukça yoğun yapıdaki tıkayıcı ürünler mesela; vazelin gibi.

Güneş kremi

Güneş kremleri hakkında aşırı fazla konuştum artık bıkmış olmalısınız o yüzden direkt şu yazıya yönlendiriyorum, ama bi daha söyleyeceğim; güneş kremi kullanın, kapalı havalarda bile!

Örnek Cilt Bakımı Rutini

Buraya örnek bir cilt bakımı rutinine yer vermek istedim, bu rutin sizin cilt sorunlarınıza ve isteklerinize göre mutlaka değişecektir o yüzden x ürünü y ürünü diye isim vermeden hazırladım. Ayrıca bence en etkili cilt bakımı, sabah ve akşam olarak 2’ye ayrılmış versiyonudur o yüzden burada da aynı şekilde örneklendirdim. Ayrıca yine belirtmeliyim; bu rutin tüm ürünleri içeriyor hepsinin yerini bilebilmeniz açısından, hepsini kullanmanız gerekmiyor.

Sabah Rutini

 • Temizleme: (cildiniz çok fazla yağlanmamış ise) sadece su ile veya direkt cilt temizleyici ürününüz ile yüzünüzü yıkayın.
 • Toner
 • Su bazlı ürünler: güneşe karşı sizi aşırı hassaslaştırmayacak ürünler sadece
 • Susuz solüsyonlar
 • Yağlar & Kremler
 • Güneş Kremi

Akşam Rutini

 • Çift aşamalı temizleme: makyajınızın + güneş kreminizin (+gözenek tıkayan başka ürünler kullanıyorsanız onların da) tam çıkması için
 • Toner: Akşam asidik bir tonlayıcı da kullanabilirsiniz veya sabah ile aynısı
 • Su bazlı ürünler: Güneşe karşı hassaslaştıracak ürünleri de kullanabilirsiniz.
 • Susuz solüsyonlar
 • Yağlar & Kremler & Oklüzif ürünler

Haftada 1-2 kere;

 • Maskeler
 • Ampuller
 • Eksfoliyasyon ürünleri

kullanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

💖 Cilt Bakım Rutini Sırası Nasıl Olmalı?

Daha su bazlı ürünlerden yağ bazlı/kıvamlı ürünlere doğru sıralamasını yapmalısınız, pH değeri de düşükten yükseğe doğru olacak şekilde olmalı daha fazla bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

💖 Cilt Bakım Rutini Nasıl Ouşturabilirim?

Ana adımları; Cilt temizleme, toner, nemlendirme harici cilt sorunlarınıza göre ürünler seçip doğru sırada uygulayarak başlayabilirsiniz. Nasıl başlayacağımı bilmiyorum tam olarak diyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

💖 Cilt Bakımında Sıralama Önemli mi?

Evet, özellikle asit içerikli ürünler kullanıyorsanız, hangileri karıştırılmamalı (aynı rutin içinde kullanılmamalı) hangisi önce hangisi sonra olmalı sırası aşırı önemli, detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz, hiç karışık değil çok basit 💖

Evde Manikür & Pedikür Nasıl Yapılır? - Tırnak Bakımı
Bu Yazıyı Oylayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
@makyaj_mag
TAKİP EDİN
instagram share 1 instagram share 2 instagram share 3 instagram share 4 instagram share 5 instagram share 6