Makyaj ve güzellik ile ilgili her şey!

Kantaron Yağı Nedir? — Kantaron Yağı Cilde Faydaları

6 dk okuma süresi

Bugün 0, toplam 451 kez okundu.

Kantaron Yağı Nedir?

Halk arasında Kantarun otu veya Kantoron otu olarak da bilinen Kantaron çiçeğinden üretilir. Eskiden hemen hemen her evde mutlaka bulunuyorsa da artık kremlerin çıkmasıyla biraz unutulmuş gibi ama faydaları gerçekten saymakla bitmiyor. Tıp ve eczacılıkta da oldukça sık kullanılan bir bitkidir özellikle hapı çok etkili bir anti depresandır. Sarı kantaron yağı ve kırmızı kantaron yağı şeklinde 2 çeşidi vardır. Ozonlu vs. farklı versiyonları da bulunmakta ancak onlarla bir deneyimim olmadığı için bu makalede yazanlar sadece bu iki tür yağı kapsayacaktır. Ayrıca halk arasında bir efsaneye göre Osmanlı döneminde kılıç yaralarını bu yağ ile iyileştirdikleri biliniyor.

Hamilelerin mutlaka önce doktorlarına sorup sonra kullanmasını öneriyoruz. 100% doğal bir çiçekten üretilen bir yağ bile olsa hamile bünyeler çok hassas olabiliyor mutlaka sorup kendinizi garantiye alın.

Sarı ve Kırmızı Kantaron Yağının Farkı Nedir?

Sarı kantaron yağı taze çiçeklerden elde edilirken, kırmızı kantaron yağı güneşte kurutulmuş çiçeklerden yapılır.

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

 • İsterseniz taze toplanmış, isterseniz güneşte kurutulmuş kantaron çiçeğini kullanabilirsiniz.
 • Mutlaka cam bir şişe veya kavanoz kullanın, çiçekleri şişenin/kavanoz tam dolacak şekilde (tıka basa değil) doldurun ağzına kadar.
 • Önemli noktalardan birisi de zeytinyağının saf olması, marketten alınan zeytinyağları maalesef olmaz. Şişenizin veya kavanozunuzun aldığı kadar zeytinyağını ilave edip ağzını bir bez ile örtüp, kapağını kapatın.
 • 1 ay boyunca bu şişeyi bekletin.
 • Sonrasında çiçekleri çıkartıp kalan yağı kullanabilirsiniz (isterseniz bir kısmında çiçekleri bırakabilirsiniz, daha çok beklerse kötü bir etkisi yoktur.) veya ufak şişelere ayırabilirsiniz, küçük şişelerde özellikle damlalıklı şişelerde çok daha kullanışlı oluyor.

Kantaron Yağı Kullanım Alanları – Kantaron Yağı Ne İşe Yarar?

Kantaron yağı bir çok hastalık veya yaranın tedavisinde aktif olarak kullanılıyor onlardan bazıları şu şekilde;

 • Yanıklar, en iyi etkiyi yanıklar üzerinde gösteriyor ve iz kalmamasını sağlıyor.
 • Şişkinlik, mide yanması, gastrit, gaz sıkışması vs. gibi mide bazlı rahatsızlıklarda mideyi güçlendirerek yardımcı oluyor. Tadı hafif acımsı oluyor.

Uyarı: Günde 1 çay kaşığından fazla kantaron yağı içmeyin. Daha fazlası kan şekerinizin aşırı düşmesine sebep olup size ciddi sağlık sorunları yaşatabilir.

 • Terletici bir etkiye sahip olduğu için ateş düşürmede de sıklıkla kullanılıyor. Vücuttaki toksinlerin atılmasında etkili.
 • Baş ağrınız veya migreninize varsa masaj yağı gibi kullanabilirsiniz. Bir kaç damla alnınıza (veya ağrıyan bölgeye) damlatın ve masaj yapın.
 • Bebeklerde kantaron yağı pişik tedavisinde de kullanılıyor.
 • Kantaron yağı uçuk tedavisinde de aktif olarak kullanılıyor.

Uyarı: yukarıda belirtilen hastalıkların bazıları aşırı ciddi hastalıklar ve kesinlikle riske atılmaması gereken hastalıklar o yüzden bu yağ 2 mucizevi doğal ürünün (kantaron çiçeği ve saf zeytinyağı) bir araya gelmesinden oluşan bir yağ olsa da mutlaka doktorunuza danışın, onay alın daha sonra kullanın.

Kantaron Yağı Cilde Faydaları

Fotoğraf: Aradolu

Yukarıdaki bölümde kantaron yağının ciltteki yanıklara ve yaralara çok iyi geldiğini iz kalması durumunu minimuma getirdiğini söylemiştik. Kantaron yağı sivilce aynı durum sivilce izleri için de geçerli, sivilce izlerinizi geçirmek için güneşe çıkmayacağınız bir gün cildinizi normal rutininize göre temizledikten sonra hiç bir şey kullanmadan önce serum gibi bu kantaron yağından damlatabilirsiniz. Direkt olarak saf yağ olduğu için yağlı ciltlere sorun çıkartabilir. Bir iki gün deneyip cildinizde aşırı yağlanmaya sebep olup olmadığına bakabilirsiniz. Eğer cildinizde yağlanmaya sebep olduysa aşağıdaki yazımızdan faydalanıp kendinize uygun cilt serumunu bulabilirsiniz;

Kantaron yağı nemlendirici olarak kullanılmak için fazla “yağ” özellikle yağlı ciltlerde çok ciddi yağlanma ve beraberinde sivilcelenmeye yol açabilir o yüzden nemlendirici olarak başka bir ürün kullanmanızı ama sorunlu cilt bölgelerinize az az kullanmanızı önerebilirim. Cildini uygulamadan sonra dinleyerek (mesela normalden daha yağlı geliyorsa size cildiniz bir daha ki kantaron çiçeği uygulamasında 1 damla daha az uygulamak gibi) doğru yöntemi bulmanızı tavsiye ediyorum. Ancak cildiniz aşırı kuru hatta pul pul oluyorsa 2 damla ile başlayıp cildinizin ihtiyacına göre arttırabilirsiniz. Bu şekilde kullanıldığında ekstra başka nemlendirici kullanmayın ve güneşe çıkmadığınız zamanlarda uygulayın (mesela gece rutininize ekleyebilirsiniz, yatmadan önce cilt bakımınızdan sonra uygulayıp masajınızı yapın ve uyuyun).

Aynı sivilce izlerine ve yara izlerine yaptığı gibi cilt lekelerini de rengini açarak yok etme özelliği bulunuyor. Dikkat etmeniz gereken nokta yüzünüze uyguladıktan sonra güneşe kesinlikle çıkmamanız bu daha çok cildinizde lekelenme yapabilir. Ayrıca sadece problemli noktalara damlatıp güzelce masaj yapın. Tüm cildinize uygulamanız tüm cildinize güzel bir aydınlık sağlayabilir. 1-2 damla kullanmaya özen gösterin fazla fazla uygulamak size daha çabuk sonuç getirmez maalesef sadece cildinizi gereğinden fazla yağlandırıp sivilcelenmeye sebep olabilir o yüzden dikkatli olmakta fayda var.

Kantaron yağı saç için kepeklenme sorununa çözüm olabilir. Saç diplerinize yapacağınız kantaron yağı masajı saç köklerinize de iyi gelecektir. Bu masajı banyodan önce yapmayı ve banyoda tüm yağlardan kurtulduğunuzdan emin olmayı unutmayın. Saçlarınızı iyi durulayamazsanız bu kepeklenme sorununuzu daha da tetikleyebilir. Saçlarınıza istediğiniz kadar uzun masaj yapabilirsiniz. Tahminen 30 dakika kadar saçınızda kalması ve ara ara saç diplerinize masaj yapmanız yeterli olacaktır.

Kantaron Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

Her şeyde olduğu gibi aşırı kullanmak kantaron yağında da kötü sonuçlar açabilir. Mutlaka gerektiği kadar kullanıp, hastalık belirtileriniz/sorunlarınız gün yüzüne çıkmadan ‘ben kesin x rahatsızlığım olacak yine en iyisi önceden yağı alayım’ dememek lazım.

 • Aşırı kan şekeri düşmesi
 • Kaşıntı
 • Yüze uygulanıp hemen ardından dışarı çıkılırsa yüzde lekelenme yapabilir.

Ayrıca bir çok yerde kantaron çiçeğinden çay yapıp içilebileceği söyleniyor ancak böyle bir şey yapmayın. Ayrıca eğer kendiniz yapmıyorsanız bu yağı gerçekten güvendiğiniz bir markadan almaya çalışın hatta kendisinin yaptığı yağı satanlardan alırsanız çok daha iyi olabilir çünkü bu yağın yapımında gerçek saf zeytinyağı kullanılması çok önemli, marketlerde satılan zeytinyağlarıyla yapıldığında etkisi pek de olmuyor.

Kantaron Yağı Hakkında Sorular

Kantaron yağı kafaya sürülür mü mantar?

Kantaron yağı saç diplerine masaj yapıldığında kepeklenme ve saç dökülmesini engellediği biliniyor ancak mantar sorunu hakkında bir bilgimiz yok, doğal bir ürün olduğu için denemenizi öneririz ayrıca kullandıktan sonraki yorumunuzu aşağıya bırakabilirsiniz.

Kantaron yağı sürülüp güneşe çıkılır mı?

Asla yapmamanız gereken bir durum, sürdüğünüz yerlerde lekelenme yapabilir. Güneşe çıkmayacağınızdan emin olduğunuz zamanlarda uygulayın.

Kantaron yağı sivilce izlerini geçirir mi?

Evet, eğer cildinizde aşırı yağlanma yapmadıysa kullanmanızda bir sakınca yok. Sivilce izlerinizin bulunduğu bölgelere sadece bi kaç damla olacak şekilde sürüp masaj yapın. Cildinizin ihtiyacından fazla yağ kullanmamaya özen gösterin.

Kantaron yağı hakkındaki diğer sorularınızı aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz.

Evde Manikür & Pedikür Nasıl Yapılır? - Tırnak Bakımı
Bu Yazıyı Oylayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
@makyaj_mag
TAKİP EDİN
instagram share 1 instagram share 2 instagram share 3 instagram share 4 instagram share 5 instagram share 6